Festival Blues Moods 2022 v Trnave

Skvelý 12. ročník

Tohtoročný festival Blues Moods sa (z dôvodu práve prebiehajúceho turné jeho headlinera) uskutočnil už 21. októbra. Zorganizovala ho Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. a z verejných zdrojov ho podporilo mesto Trnava. Miestom konania festivalu bola hlavná sála kultúrneho centra Malý Berlín na Štefánikovej ulici v Trnave. Vedúci sekcie blues Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z. a dramaturg festivalu Blues Moods Peter Stojka už na začiatku podujatia poďakoval partnerom festivalu, mediálnym partnerom, ostatným podporovateľom, kultúrnemu centru Malý Berlín, zvukárom i všetkým hudobným nadšencom, ktorí prišli na festival.

Festival Blues Moods 2022 Trnava

V tento „dvanástkový večer“ išlo nielen o 12. ročník festivalu Blues Moods, ale aj o bluesovú dvanástku. Hneď na začiatku vystúpenia prvého účinkujúceho – slovenského hudobníka, speváka, producenta, autora hudby a textára Jerguša Oravca – zaznela rezká verzia skladby Driftin´ Blues, ktorú má v repertoári napríklad Eric Clapton. Potom však už nasledovala vlastná Jergušova tvorba, skladby ako Cry, Nechajme stromy rásť či Dlhé chvíle. Napriek tomu, že nie sú ortodoxne bluesové, obecenstvu lahodili. Jerguš aj v úlohe sólistu potvrdil, že je výborný nadžánrový hudobník a spevák. Počas koncertu sa predviedol ako hráč na akustickej aj elektrickej gitare, na ústnej harmonike i na klávesoch. Koncert uzavreli dve prevzaté skladby: Wicked Game od Chrisa Isaaka a Za dedinou od Jara Filipa. Keďže publiku sa koncert páčil, vytlieskalo si aj prídavok, vlastnú skladbu Jerguša Oravca (You Won´t ) Get Away.

Festival Blues Moods 2022 Trnava

Prvou zahraničnou účinkujúcou hudobnou formáciou na festivale Blues Moods 2022 bola brnianska kapela Hoochie Coochie Band, založená v roku 1995, ktorá po prvýkrát zahrala v Trnave. Kapelu tvoria: Jan Švihálek – gitara, slide gitara, spev, Jakub Štěpanik – ústne harmoniky, spev, Pavel „Kulička“ Všianský – kontrabas, spev a Daniel „Kačer“ Černý – bicie. Znel hlavne prevzatý repertoár vo vlastných aranžmánoch Hoochie Coochie Bandu – Mississippi Delta blues so správnym bluesovým feelingom. Boli to skladby ako Bring It On Home, Elevate Me Mama či I Love You Honey. Hudobníci hrali s fortieľom a s nadhľadom. Energickú hudbu obecenstvo odmieňalo búrlivým potleskom.

Festival Blues Moods 2022 Trnava

Frontman kapely Jan Švihálek nie je len skvelým gitaristom a spevákom, ale aj autorom skladieb. Takou je napríklad Big Belly Blues, ktoré bolo súčasťou playlistu na festivale Blues Moods 2022 a malo veľký úspech. Keďže Jan Švihálek a jeho spoluhráči majú radi hill country blues, vypočuli sme si i dve skladby z autorskej dielne R. L. Burnsidea – Going Down South a Miss Maybelle. Druhá z nich zaznela ako svižný prídavok.

Festival Blues Moods 2022 Trnava

Headlinerom festivalu bola tento rok mladá londýnska kapela The Cinelli Brothers. V Trnave sa predstavila v zostave: Marco Cinelli (gitara, klávesy a spev), Alessandro Cinelli (bicie), Tom Julian-Jones (ústne harmoniky, gitara a spev) a Stephen Giry (basová gitara, gitara a spev). The Cinelli Brothers hrajú elektrické chicagské a texaské blues 60. a 70. rokov, podľa vzoru slávnych nahrávacích štúdií Chess Records, Staxu a Motownu. Táto kapela šikovne mieša blues, soul a R & B a je známa temperamentom a veľkou radosťou zo živého hrania. V septembri 2022 zvíťazila v súťaži UK Blues Challenge. V januári 2023 ju teda, ako reprezentanta Veľkej Británie, čaká účasť na International Blues Challenge v americkom Memphise a v júni 2023 účasť na European Blues Challenge v poľskom Chorzowe.

Festival Blues Moods 2022 Trnava

Momentálne prebieha jej turné High Time We Run. V rámci neho odohrala kapela The Cinelli Brothers aj svoj premiérový koncert na Slovensku na festivale Blues Moods 2022. Energia, drajv a sviežosť tam dokonale zafungovali. Alessandro Cinelli neúnavne a spoľahlivo bubnoval a ostatní členovia kapely tiež excelovali: ako vynikajúci multiinštrumentalisti a speváci. Počas vystúpenia zazneli napríklad skladby Save Me, No Place For Me, Make You Mine či Married Woman, ale aj cover skladby od The Paul Butterfield Blues Bandu Love Disease. Hudobníci publikum roztlieskali do rytmu, roztancovali i rozospievali. Koniec koncertu vlastne nebol koncom, pretože nasledovalo standing ovation. Prídavkom bol divoký rokenrol, ktorý znova roztancoval hlavnú sálu Malého Berlína. Po ňom prišlo druhé standing ovation.

Festival Blues Moods 2022 Trnava

12. ročník festivalu Blues Moods sa fantasticky vydaril. Priniesol výdatnú porciu bluesovej a z blues vychádzajúcej hudby a spokojní boli organizátori, účinkujúci i obecenstvo. Po dvojročných pandemických obmedzeniach to bol návrat do reality vo veľkom štýle.

Ružena Šípková
05/11/2022