Trnavský Blues Moods 2019 bude trvať tri dni

Predstavia sa hudobníci zo Slovenska, Poľska a Talianska

Desiaty ročník medzinárodného hudobného festivalu Blues Moods 2019 oslávia organizátori veľkolepo – troma dňami koncertov na dvoch rozličných pódiách. Po prvýkrát sa predstavia hostia z Poľska a Talianska, pre ktorých to bude zároveň aj slovenská premiéra.

Festival Blues Moods 2019 Trnava

Tradícia hudobného festivalu Blues Moods začala v roku 2010 z popudu hudobných nadšencov, na podporu a oslavu žánru, ktorému vďačíme za súčasnú podobu populárnej hudby na celom svete. Počas rokov existencie festivalu sa na ňom vystriedalo mnoho významných skupín a jednotlivcov z Austrálie, Európy a USA. Organizátori aj tohto roku stavili na vysoko kvalitný program, plný skvelého interpretačného umenia, ale aj osviežujúcej pódiovej zábavy.

Trnavský festival Blues Moods 2019 bude trvať tri dni

Prvý festivalový večer otvorí vo štvrtok, 14. novembra 2019 projekt 100° PaRa v priestore Vodáreň Craft Bistro. Domáce zoskupenie troch skúsených hudobníkov vzdá hold velikánom a klasikom žánru v ich vlastných aranžmánoch. Pekný priestor Vodáreň Craft Bistra už v minulosti uviedol podporné projekty festivalu Blues Moods.

Trnavský festival Blues Moods 2019 bude trvať tri dni

Piatkový večer v priestore Kultúrneho centra Malý Berlín v centre Trnavy bude patriť progresívnej blues-rockovej formácii The Youniverse. Projekt Tammy Nižňanskej a Jerguša Oravca úspešne boduje na slovenských pódiách a festivaloch. Jerguš Oravec sa už v minulosti predstavil trnavskému publiku vystúpeniami zo svojho sólového projektu. The Youniverse v Trnave vystúpi po prvýkrát, v piatok, 15. novembra so začiatkom o 20.00 h.

Finalistom celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018 je aj gitarista a spevák Štefan Uhriňák

Hlavný festivalový večer prebehne v sobotu, 16. novembra 2019 so začiatkom o 19.00 h v priestore Malého Berlína v centre Trnavy. Štvorhodinový maratón vyvrcholí vystúpeniami štyroch formácii s dvoma zahraničnými skupinami. Ako prvý sa publiku predstaví Tony Bigmouth Pearson z Košíc. Sólový projekt gitaristu a speváka Štefana Uhriňáka úspešne zabodoval na súťažiach ako Nové tváre slovenského jazzu 2017, Slovakian Blues Challenge 2018 a reprezentoval Slovensko na euróskej súťaži Europen Blues Challenge 2019 na Azorských ostrovoch. Pravideľne koncertuje na Slovensku, v Čechách a v Maďarsku.

Trnavský festival Blues Moods 2019 bude trvať tri dni

Jedinou ženou sobotného večera bude Silvia Josifoska s doprovodnou skupinou Sitra Achra. Vynikajúca speváčka, ktorá sa s ľahkosťou pohybuje v rôznych hudobných žánroch predstaví na festivale svoj bluesový repertoár. V jej doprovodnej skupine sa zas diváci môžu tešiť na vynikajúceho hráča na fúkacie harmoniky Ericha „Boboša“ Procházku. No a fúkacia harmonika bude súčasťou aj dvoch ďalších účinkujúcich.

Trnavský festival Blues Moods 2019 bude trvať tri dni

Tretím účinkujúcim v poradí bude premiérový hosť z Talianska Riccardo Grosso Blues Band. Skvelý hráč na fúkaciu harmoniku, spevák a „bandleader“ Riccardo Grosso so svojím Blues Band-om úspešne koncertuje po celej Európe. Za pozornosť iste stojí informácia, že pri Riccardovom pobyte v USA mu robil lektora legendárny hráč ocenený cenou Grammy – Charlie Musselwhite.

Trnavský festival Blues Moods 2019 bude trvať tri dni

Headlinerom a posledným účastníkom sobotného večera bude skupina Two Timer z poľskej Poznani. V roku 2015 zastupovali poľskú bluesovú scénu na medzinárodnom festivale International Blues Challenge v americkom Memphise. Skupina má vydané štyri CD nosiče a celý rad úspešných vystúpení po celej Európe. Na desiatom ročníku festivalu budú mať svoju slovenskú premiéru.


Festival Blues Moods je oslavou skladateľských a interpretačných schopností jednotlivcov a skupín v tomto žánri, slúži ako projekt pre uchovávanie nehmotného kultúrneho dedičstva, možnosti trávenia voľnočasových aktivít ako aj inšpirácia pre iné kultúrne aktivity. Vstup na piatkový večer je voľný, na piatkový večer je 8 Eur a sobotný večer 15 Eur. Permanentka na oba koncertné večery sa predáva za cenu sobotného večera v cene 15 Eur. Vstupenky sú k dispozícii na portáli: Ticketportal.sk, alebo priamo, na mieste konania.

Peter Stojka
22/10/2019