Čo vyjadruje slovo Jam

V slovenskom ekvivalente to znamená improvizovať v hudbe

Jam – v slovenskom ekvivalente „jamovať“ znamená improvizovať v hudbe s ostatnými spoluhráčmi. Lingvista David Dalby pri skúmaní tohto slova našiel spojitosť so slovom „jaam„, ktorým sa v jazyku wollofov pomenovávali otroci. Neskôr v 17. storočí keď sa otroci zhromažďovali pri rôznych príležitostiach často na seba volali slovom jama.

S muzikantov, ktorý asi s najväčšou vášňou a výdržou dokázal jamovať celé hodiny bol dozaista fenomenálny jazzový saxofonista John Coltrane. Neraz dokázal prejamovať celú noc. Jamoval v šatni, pri podpise autogramov či v kúpeľni.

Asi prvým bluesovým muzikantom, ktorý začal využívať Coltranov koncept rozšírených improvizovaných sól bol Michael Bloomfield, gitarista z Chicaga, ktorý hral s pôvodnou zostavou Paul Butterfield Blues Band. Nahrávka Buttefield Blues Band z roku 1966 s názvom „East-West“ od Nicka Gravenita trvala dvanásť minút a bola prvou dlhšou improvizáciou, ktorú zaznamenala nejazzová kapela. Pri živom hraní vedela skupina improvizáciu predĺžiť až na 45 minút.

Jano Sklenár
Jún 2017