Buddy Guy oslávil 85. narodeniny

Stretnutie s bluesovou legendou

Smutná správa o smrti basgitaristu svetoznámej americkej skupiny ZZ Top a záplava covidových informácií v minulých dňoch do veľkej miery prekryli ďalšie udalosti. Takto bez veľkej pozornosti médií zapadol aj dátum 30. júl, deň, keď oslávil 85. narodeniny jeden z posledných žijúcich bluesových velikánov, spevák a gitarista Buddy Guy. Napriek tomu, že ho právom považujú za popredného predstaviteľa chicagského bluesu, jeho hudba nie je žiadny skanzen. Práve naopak. Jeho originálny štýl hry na gitaru v spojení s moderným zvukom, neobyčajne presvedčivým spevom a veľkou porciou showmanstva nesie štýlovú nálepku – elektrický blues 21. storočia. Dokazujú to aj jeho neuveriteľne úspešné albumy, ktoré mu priniesli množstvo rozličných ocenení, vrátane 8 prestížnych hudobných cien Grammy.

Buddy Guy koncertoval v pražskej Lucerne v Prahe

Už dávno by mohol odpočívať na vavrínoch a užívať si v pokoji status starnúcej legendy ale po nútenej prestávke spôsobenej protipandemickými opatreniami sa 25. augusta vydáva znova na cesty za svojimi fanúšikmi. Do polovice novembra absolvuje 33 koncertov, ku ktorým pribudú ďalšie termíny naplánované na marec a apríl budúceho roka. O jedinečnej atmosfére vystúpení Buddy Guya a jeho virtuozite sme mali možnosť presvedčiť sa v novembri pred tromi rokmi na koncerte v pražskej Lucerne. Dajme na chvíľu priestor spomienkam.

Buddy Guy koncertoval v pražskej Lucerne v Prahe

… sála sa medzičasom zmenila doslova na fínsku saunu. Po krátkej prestávke sa na pódiu objavila najprv sprievodná kapela Buddy Guya v zložení bicie, basgitara, gitara a klávesy a vzápätí aj sám bluesový kráľ s gitarou Fender Stratocaster. Mali sme pred sebou umelca, ktorého meno nechýba v žiadnej bluesovej encyklopédii, osobnosť, ktorú sme doteraz poznali len z platní či cédečiek. Pred nami, doslova na dosah ruky, stál sympatický a usmievavý starší pán v povestnej bodkovanej košeli, ktorý pred niekoľkými rokmi spieval „I´m 74 Years Young“. Teraz má už viac, ale mladý a najmä vitálny je ešte stále. A čo je najdôležitejšie, ešte stále mu to výborne hrá a spieva.


Úvod bol strhujúci. Koncert odštartoval jednou zo svojich najznámejších skladieb Damn Right, I´ve Got The Blues. Zaujímavé, že Buddy Guy so svojimi spoluhráčmi zneli podstatne modernejšie ako predkapela (Luboš Andršt Blues Band), a to i napriek tomu, že nasledovala jedna z najobohranejších bluesových klasík, Dixonova I´m Your Hoochie Coochie Man a o chvíľu zaznel aj ďalší známy štandard z pera Willie Dixona I Just Want To Make Love To You. Guy si to mohol dovoliť, veď bol autentickým spolutvorcom bluesovej scény v Chicagu.

Buddy Guy koncertoval v pražskej Lucerne v Prahe

Na začiatku koncertu som si ešte robil poznámky, no o chvíľu som sa nechal unášať atmosférou a koncert som si užíval. Buddy Guy je nielen vynikajúci gitarista a spevák, ale aj prvotriedny showman a entertainer. Ako správny bavič použil všetky známe finty – hral na gitare zubami, bubeníckou paličkou, rukávom či akousi šatkou, potom zišiel z pódia, prechádzal sa po sále, žartoval s divákmi a samozrejme stále hral. Celé to pôsobilo veľmi prirodzene. Z rovnováhy ho nevyviedla ani roztrhnutá struna a na chvíľu sme videli v jeho rukách aj slávnu gitaru s bielymi bodkami.


V priebehu koncertu si zaspomínal aj na svojich gitarových obľúbencov a v krátkych ukážkach predviedol ich štýl hry. Tak zaznel kúsok skladby Boom Boom od John Lee Hookera, Voodoo Chile od Jimi Hendrixa či Sunshine of Your Love od Erica Claptona ešte z čias skupiny Cream. Vzdal poctu aj B. B. Kingovi s jeho skladbami Rock Me Baby či Sweet Sixteen, spomenul Ray Charlesa a hovoril aj o Marvin Gayeovi. Bolo to celkom zábavné. Samozrejme nezabudol ani na najznámejšie skladby zo svojich albumov ako Feels Like Rain, Slippin´ In, Skin Deep a zo svojej najnovšej platne The Blues Is Alive And Well ponúkol skladbu Cognac, ktorá spolu s pôsobivou verziou Five Long Years od Eddie Boyda patrila k vrcholom koncertu.

Buddy Guy koncertoval v pražskej Lucerne v Prahe

Atmosféra bola nádherná. Koncert bol skutočným potešením uší a pohladením duší bluesových fanúšikov. Všetci sme nadšene spievali, tlieskali a už v polovici vystúpenia po skladbe Someone Else Is Steppin´ In zložili Gayovi hold spontánnymi ováciami postojačky a standing ovation si zopakovali aj na záver. Zaujímavé, že bluesový kráľ nepridával a odišiel z pódia za zvukov santanovsky znejúcej skladby Gypsy Queen, ktorú kapela dohrala už bez neho. Apropó kapela. Všetci štyria hudobníci so svojim bossom doslova dýchali, reagovali na jeho improvizácie, podporovali jeho „žartíky“, keď dostali priestor oslňovali sólami a ich dynamické prechody z forte do absolútneho ticha boli neuveriteľne pôsobivé. Slovom, kapela snov.


Toľko hovoria spomienky na nezabudnuteľný koncert, na ktorý sa vyplatilo vycestovať až do Prahy. Veď kedy sa znova naskytne šanca stretnúť sa so žijúcou legendou takéhoto formátu? Na záver vám ponúknem ešte jeden vtipný výrok Buddy Guya o bluesovej hudbe: „Funny thing about the blues — you play ‚em ‚cause you got ‚em. But when you play ‚em, you lose ‚em.“ A dodatočne zavinšujme Buddymu aj Happy 85th birthday!!! Stay forever young!

Bonzo Radványi
Foto: Jindřich Oplt
09/08/2021