British Blues Awards 2013

Udeľovanie prestížnych výročných cien britským bluesovým umelcom

brithisbluesawardsBritish Blues Awards 2013 V poslednú augustovú nedeľu (25. 8.) sa na The Great British Rhythm and Blues Festivale v Kolne uskutočnilo udeľovanie prestížnych výročných cien britským bluesovým umelcom – British Blues Awards 2013. Množstvo kategórií a doslova záplava nových mien, to boli znaky tohtoročnej slávnostnej ceremónie vyhlasovania ocenených víťazov.

Najviac cien si odniesol Ian Siegal. Získal titul Speváka roka, okrem toho jeho najnovší album Candy Store Kid, ktorý nahral v USA s tamojšími bluesmanmi ako Ian Siegal & the Mississippi Mudbloods, bol vyhlásený za Album roka a do tretice skladba I Am The Train mu vyniesla aj The Kevin Thorpe Memorial Award, teda ocenenie ako skladateľovi.

Druhou najúspešnejšou bola speváčka a gitaristka Chantel McGregorová, ktorá získala dve ceny. Bola vyhlásená nielen za Bluesovú speváčku roka, ale prekvapujúco zvíťazila aj v kategórii Gitarista roka. Titul Harmonikára roka a s ním spojenú cenu British Blues Award získal aj u nás známy hráč na ústnu harmoniku a spevák Paul Lamb, ktorý pred dvomi rokmi hosťoval aj so svojou kapelou The King Snakes v Múzeu obchodu v Podunajských Biskupiciach.

Najlepším bluesovým bandom roka sa stala škótska kapela King King. Jej frontman Alan Nimmo, ktorý vystupuje na koncertoch ako správny Škót v tradičnej károvanej sukni, figuroval aj v nomináciách na speváka a gitaristu roka, ale v oboch kategóriách sa mu ušlo len druhé miesto.

Na druhom mieste v kategórii Album roka skončilo aj nové CD Rooster veľmi zaujímavého akustického dua Babajack, s ktorým som sa nedávno stretol na European Blues Challenge vo francúzskom Toulouse. No duo, teda aspoň jeho peknejšia polovica, predsa získalo cenu, keď speváčku a perkusionistku Becky Tateovú vyhlásili za Inštrumentalistku roka.

Okrem ocenení v spomínaných hudobno-speváckych kategóriách osobitnú Cenu za celoživotné dielo, tzv. Lifetime Achievement, udelili známemu producentovi Mikeovi Vernonovi a je tu ešte jedno ocenenie, špeciálny titul Britskí bluesoví velikáni. Ten v tomto roku dostali traja známi muzikanti – bývalý basgitarista skupiny The Rolling Stones Bill Wyman, ktorý v súčasnosti vedie súbor Rhythm Kings, ďalej gitarista Wilko Johnson, toho si zasa môžete pamätať z kapely Dr. Feelgood a spevák Chris Farlowe, ktorý je dostatočne známy už od 60. rokov ako sólista i ako frontman kapiel Colosseum a Atomic Rooster, či spoluprácou s gitaristom Jimmy Pageom, organistom Brianom Augerom a mnohými ďalšími.

Ak trochu sledujete britskú bluesovú scénu, možno sa pýtate, kde zostali také osobnosti ako je legendárny harmonikár Paul Jones, obľúbený gitarista Matt Schofield či basgitarista Andy Graham, teda tí, ktorí stáli v minulých rokoch na prvých miestach vo svojich kategóriách? Aby sa oceňovanie tých istých umelcov neopakovalo donekonečna, organizátori udeľovania výročných bluesových cien vyriešili túto síce zaslúženú ale predsa len fanúšikmi zabetónovanú popularitu veľmi elegantným spôsobom. Keďže všetci traja získali cenu British Blues Awards v uplynulých rokoch trikrát za sebou, uviedli ich do Britskej bluesovej siene slávy – British Blues Awards Hall Of Fame, čo je najvyšším ocenením. A tomu, kto je už raz tam, ďalej súťažiť sa nepatrí. Takto dopadol aj neobyčajne obľúbený US bluesrockový gitarista a spevák Joe Bonamassa, ktorý bol už trikrát vyhlásený za Najlepšieho bluesového umelca zo zámoria a na jeho mieste sa teraz vďaka tomu a albumu Blues For The Modern Daze objavil gitarista a spevák Walter Trout. Bonzo Radványi

A tu je ešte kompletný zoznam ocenených v jednotlivých kategóriách:

Winners of the British Blues Awards 2013

Male Vocalist – Ian Siegal Female Vocalist – Chantel McGregor
Blues Band – King King
Harmonica Player – Paul Lamb Blues
Guitarist – Chantel McGregor
Acoustic Act – Marcus Bonfanti
Bass Player – Lindsay Coulson
Keyboard Player – Bennett Holland
Drummer – Wayne Proctor
Instrumentalist – Becky Tate (percussion)
Young Artist – Dan Owen and Lucy Zirins
Independent Blues Broadcaster – Dave Raven
Blues Album – Ian Siegal & the Misssissippi Mudbloods – Candy Store Kid Lifetime
Achievement – Mike Vernon
British Blues Greats – Bill Wyman, Wilko Johnson, Chris Farlowe
Blues Festival – The Hebden
Bridge Blues Festival Overseas Artist – Walter Trout The Kevin Thorpe
Memorial Award Songwriter of the Year – Ian Siegal for I Am The Train

Bonzo Radványi
September 2013