Bluesové udalosti roka 2021 Časť 1.

Čo rok dal a čo vzal Január - Jún

Kvôli pandémii, ktorá zmrazila znova aj v roku 2021 celú hudobnú kultúru vrátane bluesovej hudby, neuskutočnil sa celý rad ohlásených bluesových podujatí. Kvôli nej sme takisto nevyhlásili ani výročnú bluesovú anketu Slovak Blues Top. Ešte šťastie, že počas letných mesiacov sa situácia zmenila aspoň trochu k lepšiemu a bluesová hudba zaznela na niektorých festivaloch a koncertoch aj naživo.

Bluesové udalosti roka 2021 Časť 1.

Nasledujúci prehľad, rozdelený na dve časti, ponúka výberovú štatistiku najzaujímavejších minuloročných festivalov, koncertov a nových albumov a odzrkadľuje situáciu, ktorá panovala na slovenskej bluesovej scéne v uplynulom roku. K domácim udalostiam som pripojil aj niekoľko správ o smrti známych bluesmenov doma i vo svete. Pravda, aby náš prehľad nevyzeral ako zbierka nekrológov, vybral som z nich len tých najznámejších. A tu je ešte citát požičaný z básne Ruženy Šípkovej Čítam si rekapituláciu z jej najnovšej zbierky poézie Moje srdce hrá na rozladených bicích:
škoda, že nevieme
koľko bluesových hudobníkov
sa v roku 2021 narodilo
to by bola veselšia štatistika
“.

1. január – Internetový portál bluesmusic.sk rozšíril od nového roka svoje portfólio a okrem bluesovej hudby sa začal venovať aj country hudbe.
Začiatok januára – Vyšiel prvý album bratislavskej bluesrockovej skupiny Koreňová zelenina
29. január – Umrel pôvodný gitarista britskej skupiny The Animals Hilton Valentine (77).

8. február – Vyšlo nové CD slovenského hráča na ústnu harmoniku a speváka Juraja Schweigerta Juraj Schweigert & the Groove Time – Spin- Off.

Chris Barber

2. marec – Umrel jazzový trombonista a kapelník Chris Barber (90), priekopník britského rhythm and bluesu a organizátor prvých koncertných turné US bluesmenov v Británii v 60. rokoch.
12. marec – Bluesové duo Erich Boboš Procházka a Marek Wolf vydalo nový štúdiový singel Hung My Head.
17. marec – V Liberci umrel český bluesový spevák, gitarista a skladateľ Bobby Houda (75).

16. apríl – Umrel anglický harmonikár a spevák Lew Lewis (66), ktorý bol členom skupiny Eddie and the Hot Rods a viedol vlastný band Lew Lewis Reformer.
18. apríl – V Austine (Texas) umrel americký bluesový harmonikár, spevák a gitarista Paul Oscher (74), ktorý v rokoch 1967-1972 bol ako prvý beloch stálym členom Muddy Waters Blues Bandu.

Blues-rocková kapela Blues Generation zo stredného Slovenska

12. máj – V Chicagu umrel Bob Koester (88), producent, zakladateľ a šéf gramofirmy Delmark Records vydávajúcej bluesové a jazzové platne, ktorého roku 1996 uviedli do Bluesovej siene slávy.
23. máj – Umrel americký bluesový harmonikár a spevák James Harman (74), ktorý okrem mnohých sólových platní so svojim James Harman Bandom hosťoval aj na albumoch ZZ Top, Canned Heat atď.
29. máj – Festival Folk Blues Session, XX. ročník, Bratislava – Petržalka, DK Lúky. Účinkujúci: Blues Generation, Ján Litecký- Šveda, IC Band, Orchester Ivana Tomoviča a Stará škola.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi Najoblúbenejšie bluesové duo na Slovensku

5. jún – Mini festival Blues na dva metre, Kuchyňa, Camping Park Karpaty. Účinkujúci: ZVA 12-28 Band, Ľuboš Beňa & Bonyo Radványi.
17. jún – Jack Moore „…plays Father“ (UK), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert syna legendárneho írskeho gitaristu Gary Moorea.
22. jún – The Buttons, Bratislava, Ateliér Babylon, koncert spojený s krstom nového CD s názvom The Buttons & Friends.
26. jún – Festival Living Blues, 28. ročník, Bratislava, Petržalka – DK Lúky. Účinkujúci: Her Memories, Kroko Band, Broňo Dobrota & Blues Rules, Beans & Bullets, ZVA 12-28 Band.

Bonzo Radványi
22/01/2022