Blues na letných festivaloch

Bluesové leto 2022 na Slovensku

Organizátori mnohých hudobných festivalov poučení skúsenosťami z abnormálnej situácie v predchádzajúcich dvoch rokoch presunuli svoje aktivity na leto. Výnimkou nie sú ani organizátori bluesových festivalov. Prvou lastovičkou ohlasujúcou tento trend bol dvojdňový festival Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch, ktorý sa z tradičného jesenného termínu úspešne presunul na začiatok mája a netreba zabudnúť ani na festival Kráľovské hodovanie v Modre, na ktorom 4. júna hral okrem iných famózny rakúsky organista Raphael Wressnig so svojim Soul Gift Bandom a zvolenská kapela ZVA 12-28 Band a Ľuboš Beňa s old time skupinou Prospektori. V minulosti sa medzi množstvom letných festivalov len horko-ťažko našiel taký, na ktorom sa hrala bluesová hudba. Dnes je situácia diametrálne odlišná. Poďme sa teda pozrieť čo ponúkne bluesovým fanúšikom táto letná sezóna.

Festival Rock na Mlyne 2022

9 – júla sa v Jarnej (miestna časť Cífera) uskutoční 2. ročník festivalu Rock na mlyne, ktorý napriek svojmu názvu ponúkne aj poriadnu dávku bluesu či bluesrocku v podaní kapiel Žalman Brothers, Grapefruit Dead a dua Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.

Festival Sitno Blues 2022

Koncom júla (24.7.) láka návštevníkov festival Sitno Blues. Hoci v tomto roku bude trvať iba jeden deň a povedľa kapiel ako Media Banana a Helenine oči.vystúpia len dve bluesové kapely – BG Blues Band z Levíc a Blues 8 z Prievidze, návštevníkom všetko vynahradí nádherné prostredie pri jazere Počúvadlo neďaleko Banskej Štiavnice.

Festival Livin Blues 2022

V júli si fanúšikovia „modrých“ tónov prídu na svoje aj v Bratislave, kde sa v posledný júlový víkend uskutoční ďalší, už 29. ročník najstaršieho slovenského bluesového festivalu Livin´ Blues. Namiesto tradičného kulturáku Na Lúkach v Petržalke sa festival v tomto roku presťahuje k jazeru Veľký Draždiak, kde ako trojdňový open-air festival ponúkne v dňoch 29. až 31. júla poriadnu porciu bluesu v podaní Marius Dobra Blues Bandu z Rakúska, českého Band of Heysek a slovenských kapiel – Bluesweiser, Milan Konfráter Blues Band, Silvia Josifoska Band a dua Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.

Festival Malý Dobrofest 2022

O mesiac neskôr sa o slovo prihlási aj Trnava, ktorá v tradičnom augustovom termíne ponúkne multižánrový festival Malý Dobrofest. Zvuk rezofonickej gitary-dobro spojí v piatok 26. augusta viacero hudobných štýlov a okrem country, bluegrassu a folkrocku zaznie aj echt blues v podaní charizmatickej speváčky a gitaristky Magdy Magic Piskorczyk z Poľska. Prvá dáma poľského bluesu si zo sebou privedie do Trnavy aj vynikajúceho dobristu a slide gitaristu Jedrzeja Kubiaka, inak člena bluesového tria Willie Mae Unit.

Festival Bluesnenie na Lunterovom ranči 2022

V septembri sa síce končia školské prázdniny ale leto a s ním spojená festivalová sezóna ešte nie. Začiatkom septembra si budeme môcť doslova zabluesniť s elitou slovenskej bluesovej scény na novom festivale vo Zvolene. Festival s jednoznačným názvom Bluesnenie na Lunterovom ranči ponúkne v piatok 9. septembra okrem dvoch domácich skupín B & the Moneymakers a ZVA 12-28 Band aj bluesrockera René Lacka s jeho kapelou Down Town. O deň neskôr, v sobotu 10. septembra, program otvorí bluesové duo Beňa & Radványi a v priebehu večera sa na pódiu vystriedajú Veteráni zo Salon Doré, Juraj Schweigert & the Groove Time a Sitra Achra s harmonikárom Bobošom Procházkom.


Dúfam, že tento zoznam nie je konečný a k spomenutým festivalom sa v priebehu leta pridajú aj ďalšie podujatia, na ktorých bude znieť bluesová hudba. Užime si teda bluesové leto a zaželajme všetkým návštevníkom i organizátorom pekné počasie. Blues on!

Bonzo Radványi
29/06/2022