Backlash Blues, What Happened, Miss Simone?

zaujímavý tip na film

V týchto dňoch, keď často trávime svoj voľný čas aj pri televíznych obrazovkách, mám pre vás zaujímavý tip na film, ktorý som si nedávno pozrel a ak aj vy patríte k fanúšikom hudobných filmov, bezpochyby zaujme aj vás. What Happened, Miss Simone? Tak sa volá americký životopisný dokumentárny film z roku 2015 o fenomenálne afroamerickej speváčke, klaviristke, skladateľke a občianskej aktivistke, ktorú celý svet pozná pod menom Nina Simone, ale len málo kto pozná jej skutočné meno Eunice Waymon.

Backlash Blues, alebo What Happened, Miss Simone

Film režírovala Liz Garbus a otváral filmový festival Sundance v roku 2015. Jedná sa o dokument, ktorý mapuje neľahký a zároveň komplikovaný život, ovplyvnený psychickými problémami tejto fenomenálnej umelkyne. Odkrýva príbeh talentované dievčaťa, ktoré v útlom detstve začína so štúdiom hry na klavír a túži po tom stať sa uznávanou interpretkou klasickej klavírnej hudby. Kvôli segregačným zákonom a sústavným potláčaním ľudských a občianskych práv afroamerickej komunity vo vtedajších Spojených štátoch, nakoniec vyššie vzdelanie nezíska a na svoje živobytie si zarába ako barová klaviristka, ktorá začne spievať len preto, že jej majiteľ v opačnom prípade prácu neponúkne.

Backlash Blues, alebo What Happened, Miss Simone

Neskôr sa etabluje ako úspešná speváčka, klaviristka a nahráva prvé komerčne úspešné hity ako „Love Me or Leave Me“ alebo „I Loves You, Porgy„. Pri vzostupe občianske hnutia ktoré reprezentuje predovšetkým dr. Martin Luther King sa z Niny Simone stáva jedna z najodhodlanejších bojovníčok za občianske práva černošskej komunity v Spojených štátoch. Skladba Mississippi Goddam je jej prvým protest-songom, ktorý reaguje na rôzne rasovo motivované kriminálne činy (ako napr. na bombový útok na baptistický kostol v Birminghame v Alabame) a táto skladba sa stáva aj akousi hymnou černošskej komunity a občianskeho odporu. Vo filme je vyobrazený aj jej zložitý vzťah s manželom Andrew Stroudom, ktorý bol zároveň jej dlhoročným manažérom.

K životu a dielu svojej matky sa vo filme vyjadruje aj Lisa Simone Kelly, takisto speváčka a skladateľka, ktorú sme mali možnosť vidieť aj na koncerte v Bratislave. Film zachytáva aj strmí pád umelkyne, ktorej názory sa čoraz viac radikalizujú a po turbulentných 60-tych rokoch opúšťa všetko a sťahuje sa do africkej Libérie. Neskôr prichádza do Paríža a na živobytie si privyrába v tých najzapadnutejších kluboch a naplno sa prejavuje aj jej bipolárna porucha. V dokumente nájdete aj dovtedy nepublikované zábery a rozhovory s Ninou Simone a mnohými ďalšími. Nebudem ale prezrádzať viac, film nájdete vo filmotéke známej streamovacej spoločnosti a rozhodne stojí zo to si ho pozrieť.

Ján Sklenár
13/02/2021