Andi Ray Haverda Band

Skalica sa môže tešiť nielen na rock´n´roll, ale aj na blues a country

Trojicu finalistov celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018 uzatvára bratislavská hudobná formácia Andi Ray Haverda Band, ktorá sa venuje hlavne interpretovaniu rock´n´rollovej a bluesovej hudby. Svoju energiu a temperament predvedie vo štvrtok 6. septembra 2018 vo finálovom kole Slovakian Blues Challenge 2018 v priestoroch reštaurácie Srdiečko v Skalici. S frontmanom kapely, spevákom a klaviristom Andim Rayom Haverdom sme sa porozprávali nielen o tejto súťaži.

Andi Ray Haverda Band finalista súťaže Slovakian Blues Challenge 2018

Čo alebo kto vás motivoval prihlásiť sa do súťaže Slovakian Blues Challenge 2018?
Andi Ray Haverda Band sa súťaže zúčastnil už v roku 2016. A aj keď sme nezvíťazili, myslím si, že rozhodne sme nesklamali. To je ten najlepší vklad do tohtoročnej súťaže. A opätovne tam ideme s cieľom predovšetkým si zahrať skvelú muziku, oživiť ducha bluesu, a najmä rock’n’rollu. Pravdupovediac, víťazstvo ma ani veľmi neláka.

Čím je pre vás blues?
Blues vnímam, podobne ako country and western, ako základný kameň rock’n’rollu, ktorý je zvlášť mojou celoživotnou láskou. Kto chce však hrávať rock’n’roll, zákonite nemôže obísť blues. Ale spýtajte sa na blues mojich kolegov. Keď sa pozorne započúvate do sóloviek gitaristu – ale aj veľmi dobrého basgitaristu – Kirilla Panshina z Petrohradu, uvedomíte si, že jeho hudobný prejav vari najvýraznejšie ovplyvnil B. B. King. Kontrabasista (resp. basgitarista) Juraj Kalász je síce už dnes jednou z výrazných osobností slovenskej a českej jazzovej scény, nebojím sa povedať legendou, ale i jeho veľmi výrazne ovplyvnil blues. Som veľmi rád, že Juraj sa vo svojej životnej ceste hudobníka vydal aj po stopách bluesu, respektíve rock’n’rollu, a že mám možnosť s ním spolupracovať, pretože pre mňa osobne je veľkým prínosom a hodne sa pri jeho dlhoročných skúsenostiach v hudbe naučím. Hráč na bicie nástroje David Juraj Raši, momentálne pôsobiaci v domovskej skupine Valér Miko Trio, je univerzálnym muzikantom a tradičnou oporou našich koncertov.


Ako, kedy a kde vznikla vaša kapela, kto sú v súčasnosti jej členovia a aké je jej nástrojové obsadenie?
Kirill Panshine, David Juraj Raši a Juraj Kalász sú stálymi členmi Andi Ray Haverda Bandu. Naše kvarteto sa vyprofilovalo zo zostavy Jay Mood, za ktorej zrodom stál Juraj Kalász. Ten ma, podobne ako ďalších troch členov tejto zostavy (Davida Rašiho, Juraja Schweigerta a Lukáša Hrončiaka), s nápadom založiť Jay Mood oslovil na jar roku 2015. A aby to bolo komplikovanejšie, celý tento príbeh odštartovali pravidelné blues jam sessions v bratislavskom podniku Rustique, datované od konca roka 2014, ktoré organizoval hráč na ústnu harmoniku a bluesový spevák Juraj Schweigert. Tam sme sa zoznámili. Mimochodom, premiérový koncert Andi Ray Haverda Bandu sa odohral v skalickom Srdiečku, a bolo to jedenásť dní po premiérovom koncerte Jay Mood, teda 20. júna 2015. Vtedy ma však na gitare sprevádzal Vlady Turčan z legendárnej slovenskej bigbítovej formácie The Buttons, s ktorým som pre zmenu predtým hrával v zostave Mira Dvorského Rock Cirkus. V Skalici sa však tentoraz neobjaví David Raši, ktorého zastúpi ďalší výborný hráč na bicie nástroje, člen legendárnej bratislavskej rock’n’rollovej zostavy Tiene, Peter Szapu. S tým som pre zmenu kedysi hrával na koncertoch organizovaných nestorom tohto žánru na Slovensku Vaskom Velčickým.

Andi Ray Haverda Band finalista súťaže Slovakian Blues Challenge 2018

Ktorí bluesoví hudobníci sú pre vás najväčšou inšpiráciou a aké ďalšie hudobné žánre a hudobníci vás ovplyvňujú?
Je pre mňa ťažké určiť, kto z veľkých postáv tohto hudobného žánru mal na mňa najväčší vplyv, pretože všetci boli výborní. Kto by nepoznal Muddyho Watersa či B. B. Kinga? Ja však spomeniem aj vynikajúcich klaviristov Otisa Spanna či Johnnieho Johnsona, ktorých veľmi rád počúvam a sú mi inšpiráciou. Z oblasti rock’n’rollu je to určite Chuck Berry, Little Richard či Jerry Lee Lewis; ale napríklad aj Johnny Hallyday. Počúvať rock’n’roll vo francúzštine je zaujímavé. Spievať ho v tomto jazyku by som však nechcel (smiech).

Prezraďte nejaké vaše úspechy, ocenenia, súťaže, nahrávky, recenzie, špeciálne festivaly alebo koncerty.
V priebehu svojej dlhoročnej hudobnej kariéry som mal možnosť spolupracovať s veľkým množstvom veľmi dobrých muzikantov, či už pôsobili a pôsobia na poli jazzu, bluesu či rocku; respektíve rock’n’rollu. Tých mien je veľmi veľa: Vasko Velčičký, Peter „Bonzo“ Radványi, Juraj „Dura“ Turtev, Fedor Frešo, Juraj Kalász, Juraj Šebo, Ivan Argaláš, Dušan Bachratý, Ľuboš Beňa, Ľuboš Brtáň, Ján Bujnovský, Miroslav Dvorský, Julo Ebers, Stano Herko, Lukáš Hrončiak, Paľo Hrnčirík, János Hushegyi, Milan Konfráter, Ivo Kormaňák, Peter Kőves, Štefan Lengyel, Peter Lipa, Ľudovít „Čufo“ Nosko, Denis Pagáč, Štefan Pakan, Otto Palkovič, Kirill Panshine, Kamil Paulovičin, Vladimír Pilek, Stano Počaji, Erich „Boboš“ Procházka, Filip Puchert, David Juraj Raši, Juraj Schweigert, Ivan Svarc, Štefan Szabo, Peter Szapu, Vladislav „Slnko“ Šarišský, Andrej Šeban, Ján Litecký-Šveda, Martin Tomášik, Vlado Turčan, Roman „Romy“ Turtev, Peter „Peci“ Uherčík, Vlado Urbanovský, Andy Urminský, Jakub Valíček, Győri Varsányi, Peter Vašek, Cyril Zeleňák; zo šarmantných žien, speváčok, Barbora Černá, Jana „Džana“ Fujaková, Suzanne Plahl, Katka Suchoňová, Ulrika Litecká-Švedová… a mnohí ďalší. Veľmi pekné spomienky mám i na fantastickú rock’n’rollovú formáciu Hot Chickens z Francúzska, menovite na pánov Hervého Loisona, Christophea Gilleta a Thierryho Selliera, s ktorými som odohral jedno zo svojich najdravších vystúpení – zhodou okolností v Skalici. Veľa koncertov a ešte viac príbehov!

Na akú hudbu vo vašom podaní sa môžu tešiť poslucháči a porota Slovakian Blues Challenge 2018?
Bude to predovšetkým rock’n’roll, ale aj country a blues. Dúfam, že sa nám podarí poslucháčov i porotu previesť šesťdesiat rokov proti toku času a vrátiť sa s nimi, aspoň symbolicky, do éry, kedy rock’n’roll dominoval a všetko ostatné stálo stranou.

Ružena Šípková
August 2018