Allan Mikušek & Henrich Novák z obývačky

Domáci koncert po zemetrasení

V utorok 29. decembra 2020 okolo poludnia bolo v Chorvátsku mimoriadne silné zemetrasenie a otrasy bolo cítiť aj v niektorých oblastiach Slovenska. Pre nás to malo tak trochu tragikomickú príchuť, pretože susedia boli vystrašení, ale my v našom byte sme necítili nič. Pravdaže, keď sme sa dozvedali o materiálnych škodách, zranených a obetiach na životoch v Chorvátsku, už nám do smiechu nebolo.

Allan Mikušek & Henrich Novák koncert z obývačky

V ten večer som však zažila aj milé spestrenie sedenia doma: od 18.00 hod. som na sociálnej sieti sledovala live stream akustického koncertu Allana Mikušeka & Henricha Nováka. Allan Mikušek pôsobí na hudobnej scéne už vyše 30 rokov. Je spevák, gitarista, skladateľ, textár a producent. Právom je považovaný za legendu československej country scény. S vynikajúcim hráčom na dobre Henrichom Novákom spolupracuje už dlhé roky. Počas pandemických čias spolu koncertovali online mnohokrát a 29. decembra odohrali svoj posledný live stream koncert v roku 2020. Allan na jeho začiatku vyslovil prianie, aby nasledujúci rok bol lepší, keď už bude mať na konci tú jednotku. Henrich na to zareagoval čiernym humorom: nula bola vraj zlá, lebo znamenala nula koncertov (no potom sám uznal, že až také príšerné to nebolo). Allan farbisto opísal svoj zážitok so zemetrasením v ten deň.


Okrem rozprávania sa však aj veľa hralo a spievalo, zneli rezké i pomalé pesničky. Mnohé z nich boli osvedčené hity z autorskej dielne Allana Mikušeka, napríklad Oceán sĺz, Stále hrám, Zázrak, Košeľa či Kamión. Nechýbali ani skladby amerických hviezd ako Always On My Mind, za ktorú dostal Willie Nelson v roku 1983 cenu Grammy, You May See Me Walkin´ z repertoáru Rickyho Skaggsa, Boat On The River od rockovej kapely Styx, Angels Fall Sometimes od Josha Turnera a ďalšie. K pesničke Léto jak má být, známej v podaní Karla Zicha, Allan povedal, že má rád leto, preto sa mu páči, hoci dvakrát optimistický text nemá. Súhlasím, tiež je to moja obľúbená. Zaznela i pesnička Sen kovbojů z televízneho seriálu Zdivočelá země, ktorú pôvodne naspieval Karel Černoch. Dočkali sme sa aj hitov z repertoáru Michala Tučného – Poslední kovboj a Báječná ženská.

Allan Mikušek & Henrich Novák koncert z obývačky

Allan Mikušek i Henrich Novák hrali pohodovo, spontánne a veselo, veľa improvizovali. Allanov príjemný a zvučný hlas a zvuk akustickej gitary a dobra prinášali úľavu a upokojenie, čomu napomáhali aj poetické texty. Live stream sa vysielal od Allana z bytu, ale, ako poznamenal, susedia sa ešte nikdy nesťažovali na hlasnú hudbu. Obaja hudobníci medzi skladbami vtipkovali a spomínali na rôzne zážitky, napríklad ako začali v 90. rokoch spolu hrávať, ako v pražskom Paláci kultúry vystupovali Allan Mikušek s kapelou 7. apríla 1997 ako predkapela samého Johnnyho Casha či ako pred 26 rokmi vznikla Allanova pesnička The Reason I Dreamed na stretnutí s americkými hudobnými skladateľmi a textármi v Rumunsku. Allan a Henrich tiež porozprávali, že v jeseni 2020 po opätovnom zakázaní živých podujatí uvažovali, že si vybavia povolenie, aby mohli hrať na lavičke a vyberať peniaze do klobúka. Fanúšikovia sa dočkali aj hitu Allana Mikušeka Stádo / Waiting For The Rain (autormi anglického textu sú Mark Trail a Peter Dula).

Allan Mikušek & Henrich Novák koncert z obývačky

Allan napokon poďakoval všetkým poslucháčom za sledovanie live stream koncertu. Prisľúbil, že sa s nimi určite stretne online v januári na ďalšom podobnom podujatí. Ako poslednú hudobníci zahrali známu pesničku z repertoáru Michala Tučného Tam u nebeských bran. Paradoxne preto, aby sme boli veselí. Veď, ako povedal Allan, Michal Tučný bol introvert, ale medzi svojimi kamarátmi to bol veľmi zábavný človek.


Koncert trval vyše dvoch hodín. Fanúšikovia nesklamali, sledovanosť bola pekná a pod videom sa množili pochvalné komentáre a priania všetkého dobrého. Allan Mikušek všetkým zaželal do roka 2021, aby sa pandemický stav skončil a aby sme začali znova žiť. Vraví, že koncerty sa dajú robiť aj online, ale chýba tomu vôňa atmosféry. S tým súhlasím. Pevne dúfam, že nezažijeme žiadne pandemické horory. A ak zemetrasenie, tak len od poriadnej muziky. Či už online, alebo naživo.

Ružena Šípková
03/01/2021