Aftertee & Sitra Achra v Piešťanoch

Výživná bluesová zmes na terase

V piatok 3. septembra 2021 som sa vybrala na výlet do Piešťan. Samozrejme, malo to niečo do činenia s hudbou. Na terase Klubu La Musica na Teplickej ulici sa totiž v ten večer konal koncert hudobnej formácie, ktorú tvorili niektorí členovia kapely Aftertee a niektorí členovia kapely Sitra Achra. Celý názov takto vzniknutej zostavy znel: Stanislav Počaji Aftertee & Sitra Achra. Názov bol síce dlhý, ale to ma neodradilo. Už samotné mená účinkujúcich sľubovali krásny hudobný zážitok a navyše som počas stokrát preklínaného lockdownu mala možnosť sledovať jeden online stream koncert tohto zoskupenia muzikantov.

Aftertee & Sitra Achra v Piešťanoch

Moja cesta do Piešťan bola dobrodružná, za čo som „vďačila“ najprv meškajúcemu a potom odrieknutému vlaku. Ešteže počasie bolo pekné a cestovala som s dostatočným časovým predstihom. Na terase Klubu La Musica bolo veľmi príjemne vďaka slnku, zeleni a milým ľuďom.

Aftertee & Sitra Achra v Piešťanoch

Koncert sa začal približne o 19.45 hod. Z formácie Aftertee sa predstavili hudobníci: Stanislav Počaji – elektrická gitara a spev, Michal Šimko – basová gitara a Juraj Schweigert – ústne harmoniky, spev. Sitru Achru reprezentovali: Erich „Boboš“ Procházka – ústne harmoniky, spev, Štefan „Pišta“ Lengyel – elektrická gitara a Igor „Ajdži“ Sabo – bicie. Pôvodne mal s nimi vystúpiť i hráč na klávesových nástrojoch – Peter Preložník z Aftertee -, no napokon mu to nevyšlo. Obe kapely boli zastúpené hudobníkmi v pomere 3:3 a vo výslednej zostave hrali dvaja asi najlepší harmonikári, akých na Slovensku máme. Sprievodné slovo si vzal na starosť Stanislav Počaji. Aj preto, že bol piatok, ako prvá zaznela pesnička Friday z autorskej dielne J. J. Calea. Pravdaže, aj s nadpozemským zvukom Bobošovej harmoniky a s jeho temným spevom.

Aftertee & Sitra Achra v Piešťanoch

Ako prezradil Stanislav Počaji, táto „prazvláštna“ zostava začala spolu hrať v decembri v roku 2020 (vtedy odohrali online koncert, ktorý som už spomenula). Aj predtým však už medzi zúčastnenými hudobníkmi fungovali rôzne hudobné prepojenia. Že sú dobre zladení, bolo na pódiu evidentné. Každú skladbu spestrilo harmonikové sólo Boboša i Juraja Schweigerta. Myslím si, že je zbytočné uvažovať, ktorý z nich hrá lepšie. Sú ako noc a deň – každý z nich je osobitý a obaja sú skvelí. Publikum im hojne tlieskalo. Rytmika v úzadí tiež pracovala vzorne. Viacerí ľudia v obecenstve si podupkávali nohou a občas sa našiel aj niekto tlieskajúci do rytmu. Počas tohto prvého setu si Boboš ešte zaspieval v pesničkách Who´s Been Talking od Howlin´ Wolfa, Kansas City od Jerryho Leibera a Mikea Stollera a Cajun Moon od J. J. Calea, čiže v pesničkách z repertoáru Sitry Achry.

Aftertee & Sitra Achra v Piešťanoch

Poslednú menovanú skladbu uviedol Stanislav Počaji slovami, že Michal Tučný ju kedysi spieval s českým textom pod názvom Měsíčku. Panie, sediace pri stole blízko mňa, na to reagovali bezprostredne a začali ju spievať. Juraj Schweigert sa ako spevák predstavil v pesničkách She Stole My Soul a Flip, Flop and Fly, ktorú preslávil v 50. rokoch minulého storočia Big Joe Turner. Harmonikári Boboš a Juraj sú zrejme toho názoru, že nielen harmonikou je človek živý a hoci hudba je niekde vysoko nad slovami, spievajú naozaj pôsobivo. Pred prestávkou sme si vypočuli v podaní mladej speváčky s umeleckým menom Asia pesničku Ain´t No Sunshine, ozdobenú cituplnými harmonikovými sólami. Mala veľký úspech.

Aftertee & Sitra Achra v Piešťanoch

Druhý set začali hudobníci inštrumentálnou skladbou Double Guatemala, v ktorej na albume Six Pack (1992) hudobného zoskupenia Gary Burton & Friends hrajú na gitarách John Scofield a B. B. King. V Piešťanoch gitarové témy a improvizácie výborne zvládli Stanislav Počaji a Pišta Lengyel a celá kapela sa blysla. Následne zaznela pesnička Krhútske blues so spevom Stanislava Počajiho (Krhúti sú fiktívny starobylý národ, údajní prapôvodní obyvatelia českej kotliny so svojráznou rečou.). Ako neskôr povedal, na tomto koncerte ju spieval po prvý raz a časť textu aj preložil do slovenčiny. Potom prišiel majstrovský kúsok Sitry Achry – pesnička Johnny B. Goode. Z temperamentného rock´n´rollu Chucka Berryho hudobníci vyčarovali temnú a pomalú skladbu, ktorá však silu rozhodne nestratila. Výbornú prácu robila rytmika. Bobošov hlas znel miestami až hrozivo, ale nepôsobilo to na mňa nepríjemne, skôr ako silná káva na naštartovanie. Priam do tanca bola pesnička I Got My Mojo Working, ktorú preslávil Muddy Waters. V repertoári ju však má aj Sitra Achra a Boboš ju spieval prirodzene a s veľkým drajvom.

Aftertee & Sitra Achra v Piešťanoch

Stanislav Počaji a Juraj Schweigert mu pomáhali sprievodnými vokálmi a sóla sa len tak sypali. Nálada gradovala. Žiaľ, v najlepšom som musela odísť, lebo mi bolo jasné, že posledný autobus domov stihnúť musím. Aspoň mi zneli na cestu rezké tóny, v hlave sa mi ešte ozývali nadšené sóla oboch gitaristov a aj vďaka nim som bežala ako veverička.

Aftertee & Sitra Achra v Piešťanoch

Na terase Klubu La Musica som si v ten večer pochutila nielen na káve. Hudba vznikajúca priamo tam a vtedy mala príchuť blues, ale aj jazzu a iných hudobných žánrov. Začiatok víkendu jedna báseň. Alebo skôr pieseň.

Ružena Šípková
19/10/2021