Ado Juráček koncertoval na trnavskom Korze

Cestovanie na mieste

Je to tak, viac ako polovica letných prázdnin je za nami. A aj keď nevytiahnem päty zo Slovenska, pripadám si tak trochu ako na exotickej dovolenke. Prišiel august, a vlna tropických horúčav nepoľavuje. Na Myjave horúco, v Trnave horúco, v Seredi ako v Afrike, a nedávno som sa presvedčila, že slnko poriadne páli aj v Liptovskom Mikuláši. S úsmevom si spomínam, ako sme na jar nariekali, že nie a nie sa otepliť.

Koncert Leto na korze 2018 Ado Juráček na trnavskom korze

Vo vyše tridsaťstupňovej horúčave som sa v sobotu 4. augusta 2018 vydala na cestu do Ríma. Presnejšie povedané, do Malého Ríma, do Trnavy. Projekt Leto na korze úspešne pokračuje a v ten deň priniesol na pódiu pred trnavskou radnicou akustický koncert pop-folkového speváka a pesničkára Ada Juráčeka. Ado Juráček žije v Bratislave. Pesničky, ku ktorým si píše hudbu i texty, sú inšpirované predovšetkým cestovaním a láskou. V septembri 2015 podnikol spolu so svojou manželkou cestu po kalifornskom pobreží a po Havajských ostrovoch. So sebou mal cestovnú gitaru Little Jane od firmy Furch. Tak vznikol videodenník Na cestách s Little Jane. V januári 2016 vydal Ado Juráček svoj EP album, ktorý obsahoval šesť akustických piesní. V nasledujúcom roku so svojou piesňou Trubadúr vyhral Zlatú Ružinovskú lýru 2017. Jeho prvý dlhohrajúci album Trubadúr vyšiel v marci 2018. Viaceré pesničky, ktoré zazneli v Trnave na korze, sú práve z tohto albumu.

Koncert Leto na korze 2018 Ado Juráček na trnavskom korze

V Trnave pred radnicou bolo celkom príjemne, slnko tam už nepálilo. Na zábradlí radničného balkóna sa k sebe túlil holubí párik, ktorému tiež podľa všetkého nebola cudzia téma lásky. A vlastne ani cestovania. Veď určite nalietali na svojich krídlach poriadne veľa kilometrov a veľa toho videli. Preto ma ani neprekvapilo, že prileteli na koncert.

Koncert Leto na korze 2018 Ado Juráček na trnavskom korze

Koncert sa začal o 18.00 hod. Ado Juráček si vystačil s hrou na akustickej gitare a so svojím hlasom a bolo to pohodové a presvedčivé vystúpenie. Prvou pesničkou, v ktorej sa rozohral a rozospieval, bola It Don´t Matter od Donavona Frankenreitera, gitaristu, speváka a autora piesní, ktorý žije na Havaji. V ďalšej, už svojej vlastnej skladbe Ado Juráček obecenstvu rozpovedal príbeh známeho ostrova v Indonézii – Bali. Poslucháči si príjemnú rytmickú hudbu užívali a poriadne tlieskali. Boli medzi nimi aj rodičia s malými deťmi. Väčšina detí si urobila pohodlie na sedacích vakoch medzi lavičkami a pódiom. Nasledovala veselá pesnička Ako vtáčik, ktorá bola aj o láske. Po nej prišla ďalšia zamilovaná – Snáď. Nasledujúce dve skladby napísal Ado Juráček na základe dojmov zo svojich ciest. Skladba Mark a Rima je o veľmi inšpiratívnej rodine, ktorú Ado Juráček s manželkou spoznali na Havaji. Pesnička o cestovaní po State Route 1 nesie meno amerického štátu, v ktorom sa táto cesta nachádza – Kalifornia. Ado Juráček sa priznal, že vždy keď ju spieva, je mysľou na svojich cestách po Kalifornii. Ako o pesničke Sadni si vedľa jej autor prezradil, vznikla tiež na roadtripe. Jej témou je však láska. Ado Juráček spieval veľmi prirodzene a uveriteľne. Na koncerte bola aj jeho manželka s ich malou dcérkou. Spevák poznamenal, že dúfa, že raz budú on a jeho dcéra vystupovať ako duo, čo vyvolalo spontánny potlesk obecenstva.

Koncert Leto na korze 2018 Ado Juráček na trnavskom korze

Pesnička Vlna sa už valí nie je o ľúbostných citoch ani o ďalekých cestách: hovorí o mocných tohto sveta, ktorí si radi robia, čo chcú, na úkor tých slabších. Poriadna porcia lásky sa skrýva v skladbe Svitá. Po nej Ado Juráček zdôraznil, že fantastickému trnavskému publiku zahrá a zaspieva úplnú novinku. Bola venovaná ľuďom, ktorí sa stále za niečím ponáhľajú a jej názov je Nemám čas. Koncert pokračoval pesničkou o kvitnúcej a voňajúcej jari – Vône. Podľa slov jej autora vznikla pred dvoma rokmi, ale nehrával ju príliš často. Jej čas prišiel v Trnave na korze. Skladba Jarný vánok priniesla veselú country náladu. Vypočuli sme si aj pesničku Sľubujem, ktorú Ado Juráček kedysi napísal ako pekný a pôsobivý darček pre svoju priateľku (dnes už manželku). O ďalšej skladbe Ado Juráček povedal, že je v podstate trnavská. Vznikla totiž cestou vlakom do Trnavy, kam šiel nahrávať svoje pesničky. Volá sa Je mi hej. Pesnička Domov je jednou z tých, ktoré sa nachádzajú na jeho novom albume Trubadúr. Zaujímavosťou je, že v nej naspievala vokály speváčka Jana Kirschner. Na korze v Trnave sme si túto pesničku vypočuli len v podaní jej autora. Je o rodinných, o susedských a všeobecne o medziľudských vzťahoch. O úskaliach partnerských vzťahov je skladba Ja viem. Keď ju Ado Juráček zahral a zaspieval, zažartoval, že hranie pod mestskou vežou má svoje výhody. Jednou z nich je to, že hodiny na veži hudobníkovi oznámia, kedy má skončiť svoje vystúpenie. Práve ubehlo 60 minút koncertu. Ado Juráček poďakoval úžasnému trnavskému publiku a zahral ešte záverečnú pesničku s názvom Trubadúr.

Koncert Leto na korze 2018 Ado Juráček na trnavskom korze

A tak sme si vďaka skladbám s vôňou leta a diaľok takpovediac zacestovali na mieste. I takéto kúzla hudba umožňuje. Je pestrá ako svet, a nepozná hranice.

Ružena Šípková
August 2018