Los Angeles
Široká piesková pláž, typické štrážne veže aké uvidíte iba na juhu, promenáda plná ľudí na beach cruiseroch, bežcov a predvádzajúcich sa kulturistov. Venice beach, naša prvá zastávka po prílete do Kalifornie. Jeden kufor nám nedorazil a tak sme sa preň museli vrátiť večer. Z Londýna prišiel ďalšou linkou. Večer sme konečne zložili kosti v Santa Monike, kde sme bývali u Rafaela. Ostali sme uňho dve noci a južné pálivé slnko si užili do sýtosti.
Prvý diel nášho denníka sme natočili až na tretí deň našej cesty. Na začiatok sme chceli nasať atmosféru Venice a obzrieť si miesta pre natáčanie. Kalifornské Benátky založili v roku 1905 a fungovali ako rezort až do roku 1926, kým neboli pričlenené ku Los Angeles. Venice beach boardwalk lemuje pláž dva a pol míle, čo je niečo málo cez štyri kilometre. Promenádu sme prešli skoro celú. Pre výhlad na celú pláž sme si vyšli na mólo v Santa Monike. Okrem lunaparku a rybárov sa nám podarilo stretnúť aj miestneho tuleňa.
Santa Barbara
Druhou zastávkou smerom na sever Kalifornie bola Santa Barbara, ktorá je diametrálne odlišná od zvyšku väčších kalifornských miest. Po rušnom a uponáhlanom štýle života v LA sme tam našli kľud. Toto prívetivé mesto je charakteristické svojou architektúrou v španielskom koloniálnom štýle. Prečo tomu tak je? Na to isté sme sa spýtali miestneho architekta Georga, u ktorého sme strávili tri noci.
Architektonický štýl do veľkej miery ovplyvnili európski prisťahovalci zo Španielska. V Santa Barbare boli dve vačšie zemetrasenia, v rokoch 1812 a 1925. Ich následky boli ničivé. Práve po zemestrasení v roku 1925 vznikol priestor na prestavbu mesta, ale architekti mesta trvali na zachovaní a zjednotení španielskeho štýlu. Najkrajšou stavbou a symbolom sa stala budova krajského súdu, ktorá bola dokončená v roku 1929. Práve pri Courthouse sme natočili druhý diel nášho videodenníka s pesničkou Domov. Ak by sme sa niekedy mali presťahovať do Kalifornie, tak jedine do Santa Barbary.
Santa Cruz
Vyprahnuté kopce známe z klasických amerických westernov sme opustili už pred priechodom cez pohorie Big Sur. Prvou zastávkou na severe Kalifornie bolo Santa Cruz. Surferské mestečko, ktoré bolo svojou beatnickou kultúrou preslávilo skôr ako San Francisco. Stretli sme tu surferov ošlahaných severným vetrom. Pohľad na jazdcov odetých v neoprénoch bol doslova mrazivý.
Jednu noc sme strávili v útulnom domčeku v malom mestečku Capitola, neďaleko Santa Cruz. Po rannej káve sme sa vybrali na cestu smerom k San Franciscu. Zastavili sme sa v národnom parku Natural Bridges, kde sme natočili pesničku Vlna sa už valí. Panorámu dotvoril prírodný most zo skaly, ktorý nám tak trochu pripomenul obrazy od Moneta. Na jeho vrcholku sedel kŕdeľ pelikánov. V severnej časti sme ich videli na každom kroku. V Santa Cruz sme sa rozlúčili s pekným kalifornským počasím. Smerom vyššie nás už čakal iba vietor, naozajstná hmla a dážď.
Ado Juráček
Október 2015