ZVA 12-28 Band z klubu Wake up

Štefanský online stream

A zase ďalšie Vianoce za nami, povzdychla som si ako každý rok. Mám šťastie, že patrím medzi ľudí, ktorí ich prežili v pokoji, v pohode a dostali i darčeky. Tie nemusia byť vždy iba hmotné, to je nielen fráza, ale aj veľká pravda.

Online stream ZVA 12-28 Band v klubu Wake up

Darček dostali koncom týchto vianočných sviatkov aj fanúšikovia kapely ZVA 12-28 Band, zdarne miešajúcej blues s world music. Pravda, aby si ho vychutnali, potrebovali pripojenie na internet. Bol to totiž sviatočný online stream zo zvolenského hudobného klubu Wake up. Premiéra streamu sa konala v nedeľu 26. decembra 2021 a začala sa o 20.00 hod. Zásluhu na tom, že sa toto podujatie mohlo uskutočniť, mali okrem kapely ZVA 12-28 Band aj music & art club Wake up, Fond na podporu umenia (za ktorého podpory vzniklo video koncertu) a OZ Wake up Zvolen.

Online stream ZVA 12-28 Band v klubu Wake up

Kapela vystúpila vo svojej tradičnej osvedčenej zostave: Norbert Červenák – spev, gitara, Ladislav Červenák – kontrabas a Peter Krško – bicie. Online obecenstvu priniesla hudbu, na ktorú čakalo, a bola to hudba ako vždy originálna a svojská. Pozornosť pútal na seba zrejme najviac frontman kapely Norbert Červenák (ktorý je aj autorom všetkých jej skladieb) svojím osobitým temperamentným speváckym, hudobníckym i pohybovým prejavom, ale rytmika tiež odvádzala skvelú prácu. Ladislav Červenák navyše oduševnene spieval sprievodné vokály.

Online stream ZVA 12-28 Band v klubu Wake up

Všetci spolu vytvárali hypnoticky a sugestívne znejúce skladby. Sprievodné slovo frontmana bolo krátke a výstižné, znela hlavne hudba, a to staršie i novšie skladby ZVA 12-28 Bandu. Stream sa začal pesničkami s ľúbostnou tematikou Šibenica frajerka a Láska (Bože láska). Nasledovala pesnička Smradi o falošných a zákerných ľuďoch, pred ktorými sa treba mať na pozore. Pesnička A hahaha ham zdôrazňuje potrebnosť chuti do jedla (samozrejme, nielen počas Vianoc). Témou pesničky Najesť a napiť zďaleka nie je len hlad a smäd. V pesničke Aleba rezonovalo okrem vzťahovej témy v texte aj pekné sólo Ladislava Červenáka na kontrabase. Hoci už bolo takmer po vianočných sviatkoch, nechýbalo želanie krásnych a zdravých Vianoc i nového roka a pesnička Vianočná.

Online stream ZVA 12-28 Band v klubu Wake up

Koncert mal bezprostrednú a priateľskú atmosféru, potvrdzovali to i komentáre v chate. Ďalšími pesničkami boli Čo je moč, to je moč, Sám, Som kámoš tvoj a Bim, bim. Ako posledná zaznela pesnička Múka. Pravdaže, nie hocijaká, ale hrubá. A aj bluesová, ako napísal jeden online divák do chatu. Norbert Červenák počas nej predstavil kapelu a všetci jej členovia zahrali znamenité sóla. Nechýbal prísľub, že sa uvidíme na živom koncerte. Po strhujúcom závere prišla ešte klaňačka pre vzdialené publikum.

Nuž, snáď nám nový rok 2022 prinesie okrem lásky, jedla a iných nevyhnutností aj veľa tých živých koncertov. Frontman ZVA 12-28 Bandu má pravdu: „život bez kultúrnych podujatí, to je naozaj „hrubá múka“.

Ružena Šípková
Foto: Mirka Sliacka Photography
09/01/2022