ZVA 12-28 Band najobľúbenejšia bluesová kapela

Uplynulej dekády Slovak Blues Top

Za normálnych okolností by sme v tomto čase vyhlasovali výsledky výročnej ankety Slovak Blues Top, no keďže v minulom roku skolabovala celá kultúra a hudobnú scénu postihol šialený stav zákazu živej muziky, anketu sme ani nevyhlásili. Dalo by sa povedať, že vírus premenil názov ankety na Slovak Blues Stop. A keďže žiadna zmena k lepšiemu nie je na dohľad, pozývam vás aspoň na malý spomienkový výlet do minulosti.

Bluesová anketa

Anketa nášho internetového portálu má už svoju dlhoročnú tradíciu. Úplne prvýkrát sme verejnú bluesovú anketu vyhlásili koncom roka 2010. Jej účastníci svojim hlasovaním označili za najlepšiu, či vlastne v zmysle ankety, za najobľúbenejšiu kapelu roka zvolenský ZVA 12-28 Band. Najobľúbenejším klubom na Slovensku, kde sa pravidelne hráva bluesová hudba sa stal dnes už nejestvujúci Pizzeria Blues Pub v Nových Zámkoch a za Najlepší koncert roka 2010 bolo vyhlásené vystúpenie Johna Mayalla v Bratislave.


V nasledujúcich rokoch sa anketa, ktorá bola spopularizovaná na našom portáli a v Rádiu Devín, postupne etablovala, upresnili sa jednotlivé otázky či kategórie a zvyšoval sa aj počet jej účastníkov. Prelomovým rokom bola anketa za rok 2013. Masovosť síce nehrozila, no napriek malosti slovenskej bluesovej scény a nezáujmu médií, sa jej zúčastnilo viac ako pol druhej stovky fanúšikov, presnejšie 165 hlasujúcich a jej výsledky si na internete pozrelo 1595 ľudí. Na slovenské pomery enormné množstvo. Rekordérom v počte účastníkov sa stal 9. ročník Slovak Blues Top, v ktorom hlasovalo vyše 300 respondentov.

ZVA 12-28 Band

Hoci ZVA 12-28 Band v niektorých rokoch zosadili z pomyselného trónu B and the Moneymakers (2012) a René Lacko & Down Town (2013), Juraj Schweigert & The Groove Time (2014), ZetVéÁci po víťazstve v prvom ročníku ankety získali titul naobľúbenejšej bluesovej kapely aj v rokoch 2015-2019. Najúspešnejším rokom pre zvolenských bluesmenov bol rok 2017, v ktorom ich fanúšikovia pri hlasovaní v ankete označili nielen za kapelu roka, ale aj frontman Noro Červenák obsadil prvé miesto v kategórii Najlepší spevák a najvyššiu priečku v kategórii Najobľúbenejší inštrumentalista získal zasa bubeník Peter Krško. Ak k tomu prirátame ďalšie dve víťazstvá Nora Červenáka v kategórii Najlepší spevák (2018-2019) a CD Šibenica frajerka, vyhlásené za Najlepšie cédečko roka 2015, môžeme povedať, že ZVÁci sú najúspešnejšou a najobľúbenejšou slovenskou bluesovou kapelou za uplynulú dekádu.

Recenzia CD Erich Boboš Procházka & Marek Wolf – Conversion.

K najväčším zberateľom anketových víťazstiev patrí aj známy harmonikár a spevák Erich Boboš Procházka, ktorý má na slovenskej hudobnej scéne zaslúžene vysoký kredit. Ako hráč na ústnu harmoniku mal v rokoch 2011-2016 nepretržitú šnúru prvenstiev v kategórii Najobľúbenejší inštrumentalista. Okrem toho vo dvojici s gitaristom Markom Wolfom získal ďalšie prvenstvo v kategórii Najobľúbenejšie bluesové duo (2019) a ich spoločné albumy Inversion (2014) a Conversion (2016) boli vyhlásené za Najlepšie CD roka.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi Najoblúbenejšie bluesové duo na Slovensku

K najúspešnejším v ankete patrí aj duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi. Obaja majú na konte nielen viacnásobné prvenstvo v kategórii Najobľúbenejšie duo, ale Bonzo Radványi bol vyhlásený aj za Speváka roka (2010-2016). Samozrejme anketa nebola nikdy len pánskou jazdou. V kategórii Najobľúbenejšia bluesová speváčka skoro po celé desaťročie zvádzali súboj dve známe bratislavské speváčky – Zuzka Suchánková a Silvia Josifoska, ktoré sa striedali na prvom mieste. Až v roku 2018 ich predstihla ako Nový objav na scéne speváčka Eva Halčinová z Kežmarku.

Festival Sitno Blues 2018 pri Počúvadlianskom jazere

Ďalšie kategórie Najlepší festival a Najlepší klub pripomínajú miesta, kde sa v uplynulých rokoch najviac hrávala bluesová hudba. O titul Najlepší festival sa podelili rovnakým dielom bratislavský festival Living Blues, Sitno Blues na Počúvadle a skalický Hudba v meste. Každý z nich získal tri tituly. S jedným sa musel uspokojiť Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch.

Fantastickej ročník Blues Alive 2017 a mimořádný hudební zážitek na festivalu BluesAlive 2017 v Šumperku

Čo sa týka Najobľúbenejších klubov, v ktorých sa pravidelne hrával blues, na prvom mieste sa postupne vystriedali Srdiečko v Skalici, Pizzeria Blues Pub a Stardust Blues Pub v Nových Zámkoch, Hlava 22 v Bratislave a Hostinec u Čierneho psa v Komárne. Anketa bola síce striktne zameraná na slovenskú scénu, ale keďže slovenskí bluesmeni často hrávajú v Čechách a obe scény sú už tradične prepojené, anketa ponúkala aj kategóriu Osobnosť alebo počin na českej bluesovej scéne. O väčšinu prvenstiev v tejto kategórii sa podelil známy medzinárodný festival Blues Alive s Triom speváčky Petry Börnerovej, v ktorom hrá bubeník a gitarista Tomáš Bobrovniczký z Komárna.

Slovenská bluesová speváčka Silvia Josifoska

Hoci výsledky ankety hovoria len za relatívne úzky okruh účastníkov, dá sa povedať, že aj napriek rôznorodosti názorov celkom reálne odzrkadľujú situáciu, ktorá panovala v tom ktorom roku na slovenskej bluesovej scéne, tak ako ju ovplyvnili festivaly a koncerty, aktivity jednotlivých bluesmenov či kapiel, podpora ich fanúšikov ale i (ne)záujem samotných muzikantov o anketu. Potešujúce je, že ankete sa podarilo zachytiť aktuálne dianie na scéne a zdokumentovať nástup novej generácie bluesových hudobníkov a spevákov, ktorí sa okrem „stálic“ čoraz viac dostávajú do popredia.


Dúfajme, že situácia sa vráti čoskoro do normálu a po vynútenej prestávke budeme vám môcť takto o rok s potešením prezentovať výsledky ďalšej ankety. Všetkým oceneným v uplynulých desiatich ročníkoch výročnej ankety Slovak Blues Top ešte raz gratulujeme a na záver je tu ešte zoznam desiatich albumov, ktoré v uplynulej dekáde získali v našej ankete titul Najlepšie CD roka a oplatí sa vypočuť si ich znova.

2010 Zuzka Suchánková – Blúzy & Songy
2011 Beňa & Ptaszek – Music of the Mississippi River
2012 Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi – Nemám hlad, nemám smäd
2013 Rene Lacko & Down Town – Blind Man
2014 Erich Boboš Procházka & Marek Wolf – Inversion
2015 ZVA 12-28 Band – Šibenica frajerka
2016 Boboš Procházka & Marek Wolf – Conversion
2017 Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi – Slovak Blues Project
2018 René Lacko – Footsteps
2019 Kiero Grande – Heavy Hands

Bonzo Radványi
08/02/2021