Zuzana Suchánková & Fine Boosters v Trnave

Čajka a more kvetov

Tento rok má májové počasie letné nálady. Obloha je modrá, slnko hreje, až má človek chuť okúpať sa v mori. Skutočné more je od Serede ďaleko. Blízko je však Trnava a v nej nedávno bolo more rôznych, väčšinou zakvitnutých, rastliniek. V dňoch 9. – 11. mája sa na Trojičnom námestí, na Hlavnej ulici a na nádvorí trnavskej radnice uskutočnilo podujatie Májový kvet 2018. Išlo už o 9. ročník obľúbeného trnavského kvetinového rínku. Nechýbali tvorivé dielne a iné aktivity pre deti, ukážky aranžovania kvetov a rezu ovocných stromov, výstava kaktusov a pre návštevníkov bol pripravený aj pestrý kultúrny program.

Zuzana Suchánková & Fine Boosters v Trnave na Májový kvet 2018

Mňa na tohtoročný Májový kvet prilákal koncert Zuzany Suchánkovej & Fine Boosters. Táto hudobná formácia nebola pre mňa novinkou: vystúpila na festivale Livin´ Blues 2018 v Bratislave pod názvom Zuzana Suchánková Band. Za označením Fine Boosters sa skrýva kvalitná a spoľahlivá rytmika: Jozef Hladný (zvaný aj Don Antonio) – basová gitara a Frédéric Miskiewicz – perkusie. Koncert sa konal v stredu 9. mája 2018 na Trojičnom námestí a začal sa o 16.45 hod.

Zuzana Suchánková & Fine Boosters v Trnave na Májový kvet 2018

Vystúpenia Zuzany Suchánkovej, ktoré som zažila, vždy ponúkli príjemnú a inšpiratívnu hudobnú zmes, v ktorej podstatnou zložkou bolo blues. Preto som sa na Májový kvet tešila. Ráno 9. mája sa ku mne dostala zvesť, že v Trnave zapršalo. Neskôr sa aj v Seredi obloha zatiahla, no mňa to neodradilo. Keďže vlak do Trnavy 15 minút meškal, letela som zo stanice do centra mesta ako strela. V centre Trnavy bolo plno zelene a ľudí. Slnko sem-tam nesmelo vykúkalo spoza mrakov, ale dlažba na pešej zóne už bola suchá. Neprišla som neskoro, na pódiu ešte prebiehala zvuková skúška. O pár minút však hostia z Bratislavy – Zuzana Suchánková & Fine Boosters začali svoje vystúpenie blues-spirituálom Joshua Fit The Battle Of Jericho. Zuzana Suchánková je nielen speváčka, ale aj autorka pesničiek, textárka a hráčka na gitare a na ústnych harmonikách. Ako povedala, bola rada, že opäť po roku účinkovala na tomto krásnom podujatí, tentoraz aj s dvoma gentlemanmi. Hneď prvú pesničku vyšperkovala pekným harmonikovým sólom a jej hlboký tvárny hlas bol plný energie derúcej sa na povrch. Napriek tmavej farbe hlasu sa nezotmelo, mraky sa rozostúpili a trochu sa vyjasnilo.

Zuzana Suchánková & Fine Boosters v Trnave na Májový kvet 2018

Skladba Mohli sme byť rozprávkový pár je veselé blues s neveselým textom. Podčiarknuté sýtymi tónmi basovej gitary a exotickými rytmami zahranými na bubon djembe znelo svižne a Zuzana Suchánková & Fine Boosters si z neho na chvíľu „odskočili na výlet“ do ďalšej bluesovej pesničky – Rock Me Baby. Okoloidúci sa zastavovali pred pódiom, počúvali, tlieskali. Boli medzi nimi viaceré mamičky s malými deťmi, ktoré si vyšli na prechádzku, a tak spájali príjemné s užitočným. Prídel príjemných tónov z pódia pokračoval, kapela mala radosť z hrania. Perkusie zneli perfektne aj v skladbe od speváčky Sade Smooth Operator, v ktorej Zuzana Suchánková spievala i scatovala. Vo vlastnej pesničke Zuzany Suchánkovej Uprataná bossa nova zaznelo pekné gitarové sólo a Frédéric Miskiewicz hral na djembe metličkami. Keď sa upratuje, treba aj pozametať. V starej dobrej rockovo-soulovej skladbe Unchain My Heart Zuzana Suchánková predviedla poriadne silný hlas. Sólo na djembe skladbe tiež dodalo švih. Známu pesničku Čerešne podfarbovala rytmika len jemne, ale zato ju okorenilo harmonikové sólo. Nechýbalo ani ďalšie vlastné dielo Zuzany Suchánkovej – pesnička Čajka, ktorá sa nachádza na jej rovnomennom albume z roku 2013 (rovnako ako Uprataná bossa nova).

Zuzana Suchánková & Fine Boosters v Trnave na Májový kvet 2018

Perkusie v nej priam spievali a speváčkin hlas slobodne a ladne poletoval. Predstavovala som si čajku vznášajúcu sa nad morom kvetín. Koncert rýchlo plynul, kapela ponúkala poslucháčom ďalšie a ďalšie skladby. Napokon Zuzana Suchánková všetkým zaželala krásny Májový kvet, krásne májové, júnové, júlové a všetky ďalšie dni. Ešte raz predstavila svojich spoluhráčov a seba a s úsmevom doložila: „Ja som vedúca.“ Poslednou skladbou vystúpenia bola, ako povedala speváčka, „rýchla bluesovinaGot My Mojo Working. Zuzana Suchánková vysvetlila, že „mojo“ je čarovný prostriedok na získanie lásky. Fine Boosters sa zhodli, že sú to určite peniaze a speváčka skonštatovala, že rozhodne nie sú romantici. Pesnička bola rýchla a dynamická, Frédéric Miskiewicz v nej hral na iný, menší bubon a bolo zaujímavé sledovať jeho hudobnú komunikáciu so Zuzanou Suchánkovou. Tiež spieval v refréne sprievodný vokál a ja som neodolala a pridala som sa. Neznelo to ktovieako, ale našťastie mestská veža od môjho spevu nespadla.

Zuzana Suchánková & Fine Boosters v Trnave na Májový kvet 2018

Tak som si užila ďalší pekný koncert v Trnave. Z oblohy sa našťastie nelialo more vody. Zato som si oči popásla na mori kvetov rôznych druhov a zaplávala som si v mori hudby. Tomu sa hovorí máj.

Ružena Šípková
Máj 2018