Umrela bluesová legenda Peter Green

Odletel na krídlach albatrosa

Bluesovým svetom obletela smutná správa. V sobotu 25. júla umrel na ostrove Canvey v Essexe vo veku 73 rokov anglický bluesový gitarista, spevák a skladateľ Peter Green (1946 – 2020). Osudy tohto spoluzakladateľa a frontmana slávnej skupiny Fleetwood Mac sú dostatočne známe, preto vám radšej ponúknem z pripravovanej knihy o stretnutiach z velikánmi hudobnej scény, spomienku na koncertné stretnutie s ním.

Umrela bluesová legenda Peter Green

V prvý novembrový piatok roku 2000 prišli do rockového klubu Golem v Zlíne davy fanúšikov. Pritiahla ich britská gitarová legenda Peter Green so skupinou The Splinter Group. Bluesový gitarista, spevák, občasný hráč na harmoniku a skladateľ Peter Green zažiaril v roku 1966, keď nastúpil na post sólového gitaristu v Bluesbreakers Johna Mayalla po odchádzajúcom Ericovi Claptonovi. O rok neskôr Mayalla opustil a založil slávnu skupinu Fleetwood Mac. Obrovskú popularitu nezvládol psychicky, neskôr prestal hrať a utiahol sa do ústrania. Hovorí sa, že okrem iného vraj pracoval aj ako hrobár, záhradník a pod. Na hudobnú scénu sa vrátil až koncom sedemdesiatych rokov. Nahral niekoľko výborných sólových albumov a v súčasnosti hrá so skupinou The Splinter Group, s ktorou sa práve vrátil zo spoločného koncertného turné po USA s Johnom Mayallom & The Bluesbreakers.

Umrela bluesová legenda Peter Green

Po nezaujímavej predkapele konečne prišiel okamih, keď sa na pódiu objavili dvaja starší páni s poriadnymi pupkami. Ten, s tým väčším a bradou, bol gitarista Nigel Watson a ten druhý, s čiernou baretkou narazenou na šedivej hrive, netrpezlivo očakávaný Peter Green. Začiatok koncertu bol rozpačitý. 54-ročný bluesový veterán pôsobil dosť neprítomným dojmom. Najprv len flegmaticky pohládzal struny, akoby sa zoznamoval s gitarou, občas niečo brnkol a priestor prenechával neuveriteľne bruchatému Watsonovi. Ten sa staral aj o gitarové sóla, kým Green skôr deklamoval ako spieval a hral na ústnej harmonike. Hlavou mi už začali bežať kacírske myšlienky o rúcaní sa legiend z piedestálu, keď asi po 20 minútach sa Green postupne rozohral i rozohrial. Priestory klubu zrazu zaplnili tóny jeho nenapodobiteľne spievajúcej gitary a už bolo jasné, kto je boss.

Umrela bluesová legenda Peter Green

Na pódiu stál charizmatický gitarista a spevák s nástojčivým hlasom, tak ako ho poznáme z platní. Je len samozrejmé, že ponúkal aj staré známe veci zo slávnej éry začiatkov skupiny Fleetwood Mac, ktorú kedysi spoluzakladal – Black Magic Woman, Man of the World, gitarovú inštrumentálku Albatros, ďalej titulnú skladbu albumu In The Skies, ktorým sa roku 1979 znova vrátil na scénu atď. Gitarový technik mu striedavo vešal na krk zelený Fender Stratocaster, čierny Gibson SG a v jednej časti koncertu aj akustickú gitaru. S ňou posediačky zahral zopár verzií klasických skladieb svojho obľúbenca Roberta Johnsona, ktorému venoval svoje dva posledné albumy. Kapela Splinter Group citlivo a spoľahlivo sprevádzala svojho šéfa v zložení: Peter Stroud – bezpražcová basgitara, Larry Tolfree – bicie, ďalej Roger Cotton, ktorý okrem klávesov hral aj na akustickej gitare a už spomínaný gitarista a spevák Nigel Watson. Okrem niekoľkých krátkych inštrumentálnych sól, kapela sa nepchala do popredia a hrala veľmi účelne, s priamym ťahom na bránu, teda na svojho šéfa.

Umrela bluesová legenda Peter Green

Nečudo, že nadšené obecenstvo si vynútilo aj prídavok. Koncert bol skutočnou lahôdkou najmä pre pamätníkov. Aj keď vstupné 650 korún nebolo práve najlacnejšie, no takáto šanca sa nenaskytne každý deň. A musím povedať, že až teraz som si uvedomil o čo sme prišli, keď sme nemali možnosť vidieť Petra Greena v časoch jeho najväčšej slávy pred 30 rokmi. Dobrý dojem a náladu mi nepokazilo ani to, že hudobníci boli po koncerte neprístupní. Dostal som sa síce na chvíľku do zákulisia, no s Greenom sa rozprávať nedalo, s Watsonom takisto a len vďaka ústretovosti basgitaristu Pete Strouda podarilo sa mi získať pozdrav pre čitateľov aj s podpisom Petra Greena.


Ak si pri dnešnej spomienke na jedného z najvplyvnejších bluesových gitaristov všetkých čias vypočujete nádhernú gitarovú inštrumentálku Albatros, s ktorou sa Peter Green a skupina Fleetwood Mac dostali v januári roku 1969 až na vrchol britskej hitparády, možno mi dáte za pravdu, keď poviem, že legendárny gitarista neumrel, ale odletel z tohto sveta na krídlach albatrosa.

Bonzo Radványi
28/07/2020