Umrel Fats Domino (1929 – 2017)

Výrazná osobnosť rhythm & bluesovej scény a priekopník rock´n´rollu

V utorok 24. októbra nás opustil ďalší hudobný velikán. V Louisiane umrel vo veku 89 rokov legendárny US klavírista, spevák a skladateľ Antoine “Fats” Domino. Rodák z New Orleansu, výrazná osobnosť tamojšej rhythm & bluesovej scény, ktorý je považovaný aj za priekopníka rock n rollu, mal úspech už ako dvadsaťročný mladík, keď sa roku 1949 hneď so svojim prvým singlom s piesňou The Fat Man dostal až na 2. priečku R&B rebríčka a predalo sa z neho viac ako milión kópií. V nasledujúcich rokoch sypal jeden hit za druhým – Ain´t That A Shame, Blueberry Hill, I’m Walkin’, Blue Monday, I’m In Love Again, Whole Lotta Loving, Be My Guest, My Girl Josephine, Walking‘ to New Orleans, All By Myself, Sick and Tired, I’m Ready atď. Štatistiky hovoria, že skladby Fats Domina sa v priebehu jeho dlhoročnej kariéry objavili 66-krát v hitprádových rebríčkoch a predaj jeho platní dosiahol niekoľko desiatok miliónov. Mnohé z nich mu priniesli zisk zlatej platne a veľké množstvo ocenení, z ktorých spomeniem aspoň cenu Grammy za celoživotnú tvorbu (1987) a uvedenie do Rock and rollovej siene slávy (1986), do Blues Hall of Fame (2003) i do Delta Music Museum Hall of Fame (2006).

V utorok 24. októbra nás opustil ďalší hudobný velikán. V Louisiane umrel vo veku 89 rokov legendárny US klavírista, spevák a skladateľ Antoine “Fats” Domino

So svojou muzikou neúnavne koncertoval po celom svete až do vysokého veku, no pred desiatimi rokmi sa kvôli zdravotným problémom stiahol zo scény. Veľkou mierou k tomu prispel aj hurikán Katrina, ktorý roku 2005 zničil jeho dom v New Orleanse a spravil z neho „bezdomovca“. O dva roky neskôr, v roku 2007 vyšiel dvojalbum s názvom „Goin‘ Home: A Tribute to Fats Domino„, na ktorom mu okrem mnohých slávnych umelcov ako Paul Mc Cartney, Robert Plant, Neil Young, Norah Jones, Willie Nelson, Los Lobos či Elton John, zložili hold a znova naspievali a nahrali jeho skladby aj viacerí známi bluesmeni vrátane B. B. Kinga, Buddy Guya, Taj Mahala, Bonnie Raitt, Bena Harpera či Marcie Ball a z výťažku tohto albumu sa postavil nový dom pre Fats Domina v New Orleanse.

V utorok 24. októbra nás opustil ďalší hudobný velikán. V Louisiane umrel vo veku 89 rokov legendárny US klavírista, spevák a skladateľ Antoine “Fats” Domino

Hudba Fats Domina inšpirovala mnohých muzikantov na celom svete. Výrazne zasiahla aj naše končiny, kde sa jeho skladba The Big Beat stala inšpiráciou pre výraz bigbít, ktorý sa v 60. rokoch používal v bývalom Československu ako kamufláž na označenie rock and rollového žánru.

The big beat keeps you rockin‘ in your seat
The big beat keeps you rockin‘ in your sleep
Clap your hands and stomp your feet
You’ve got to move when you hear that beat
The big beat keeps you rockin‘ in your seat

Bonzo Radványi
Október 2017