Tono Šidlík & Bluesová svokra

V Skalici sa predstavia v novej zostave

Finalistom celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2019 je trnavská blues-rocková legenda: kapela Bluesová svokra (The Blues Mother-In-Law). Ako nám v rozhovore prezradil jeden zo zakladajúcich členov kapely, bubeník a spevák Tono Šidlík, Bluesová svokra sa v Skalici predstaví v novej zostave a s veľkou dávkou pozitívnej hudobnej energie.

Bluesova Svokra Slovakian Blues Challenge 2019

Čo alebo kto vás motivoval prihlásiť sa do súťaže Slovakian Blues Challenge 2019?
Videli sme na internete ponuku, tak sme si povedali, poďme do toho. Veď polovica našej kapely sú v súčasnosti noví mladí ľudia, tak si ich chceme otestovať aj takýmto spôsobom.

Čím je pre vás blues?
Blues je hudba, ktorá si nás našla. Hudba, ktorá nám poskytuje veľkú slobodu a možnosť sebarealizácie.

Bluesova Svokra Slovakian Blues Challenge 2019

Ako, kedy a kde vznikla vaša kapela, kto sú v súčasnosti jej členovia a aké je jej nástrojové obsadenie?
Kapela The Blues Mother-In-Law (Bluesová svokra) oslávila v máji 2019 už 25. výročie svojho vzniku. Sme z Trnavy a v súčasnosti hrá BMIL v obsadení: Vlado Machala – solo gitara, vocal, Tono Šidlík – bicie nástroje, vocal, Gabo Hučko – basgitara, Roman Hučko – solo gitara. Poslední dvaja hrajú v skupine iba niekoľko mesiacov.

Ktorí bluesoví hudobníci sú pre vás najväčšou inšpiráciou a aké ďalšie hudobné žánre a hudobníci vás ovplyvňujú?
Ovplyvňuje a inšpiruje nás vždy každá dobrá muzika nezávisle od žánru, nemusí byť len bluesová a za tie roky zoznam obľúbených hudobníkov sa zdá byť nekonečný. Spomeniem len tých bluesových, ako sú Muddy Waters, John Lee Hooker, Buddy Guy či skupina The Rolling Stones alebo Gary Moore, Johnny Winter alebo John Mayall.

Bluesova Svokra Slovakian Blues Challenge 2019

Prezraďte nejaké vaše úspechy, ocenenia, súťaže, nahrávky, recenzie, špeciálne festivaly alebo koncerty.
Naše prvé CD Live bolo prvým koncertným albumom v histórii slovenského bluesu. V roku 1998 sme boli vyhlásení Slovenskou bluesovou spoločnosťou za kapelu roka. Neskôr, v roku 2002 sme nahrali aj štúdiový album Naše mená. Hudobní recenzenti veľmi pochvalne hodnotili skupinu BMIL, najmä v českých časopisoch (Rock & Pop, Rock Report, Big Beng). Skupina má za sebou množstvo klubových a koncertných vystúpení v SR a ČR. V priebehu dlhých rokov BMIL stihli účinkovať aj na viacerých slovenských festivaloch (Blues Slovakia, Klik Klak, Living Blues, Dobrofest), v Čechách (Valašský špalíček, Blues Alive), odohrali koncerty v Poľsku (Tešín) a v Rakúsku (St. Pölten).

Na aký repertoár vo vašom podaní sa môžu tešiť poslucháči a porota Slovakian Blues Challenge 2019?
Keďže je to Slovakian Blues Challenge 2019, budeme hrať samozrejme bluesovú a blues-rockovú hudbu.

Slovakian Blues Challenge 2019 Skalica

Ružena Šípková
08/2019