Bladderstones vypredali klub v Kyjove

Zvuk kapely válcoval obecenstvo skvelou dynamikou

Česká formácia The Bladderstones je víťazom medzinárodnej súťaže Blues Aperitiv 2015 a čerstvý držiteľ titulu Bluesovej ankety 2016 najlepší „Počin na českej scéne v roku 2015“. V totálne vypredanom klube Pražírna (20.2.2016) v moravskom Kyjove odohrali koncert, ktorý miešal hudobné štýly blues, jazz, rock a alternatívu do jedného hrnca s názvom The Bladderstones.

Koncert The Bladderstones v Kyjově

Koncert odštartovali Močové kamene (preklad anglického slova Bladderstones) jazzrockovou inštrumentálkou. Bola plná rytmických zvratov a harmónií a navodila príjemnú atmosféru. Kapelu a obecenstvo dostala do spoločnej zvukovej hladiny. Následne hrnula do obecenstva vlastné kompozície z aktuálneho albumu The Bladderstones – Bored Of Love. Nezabudlo sa ani na osvedčené hity ako tradičná bluesovka „Rolling and Tumbling“ v alternatívnej úprave, modernejšie blues „Who Did You Think I Was“ od Johna Mayera alebo na klasiku od Stevie Ray Vaughana.

Jazz Klub Kyjov koncert The Bladderstones

The Bladderstones tvoria traja skúsení hudobníci. Asi „tisíc“ gitarových efektov, našťastie v dobrom slova zmysle, obsluhoval Tomáš Frolík. Tento štipendista na London Center of Contemporary Music je aj vlastníkom super nástroja od americkej firmy James Tyler Guitars.  Tieto gitary vyrábajú odborníci, ktorí v minulosti kustomizoval nástroje pre Fender. Spieval a na basovú gitaru hral Johnny Judl, tiež člen legendárnej alternatívnej skupiny Jablkoň. Koncert v moravskom Kyjove bol súčasťou trojice koncertov Brno-Kyjov-Zlín, na ktorých The Bladderstones prvýkrát predstavili svojho nového bubeníka Jaroslava Nogu.

Česká bluesová kapela The Bladderstones v Kyjově Blues v Kyjově a kapela The Bladderstones

Čo dodať? Kritika by asi nebola na mieste, pretože úplne zaplnený, až preplnený klub hovorí za všetko. Obecenstvo sa dožadovalo prídavku a po špeciálnej úprave beatlesovky Come Together sa dožadovalo prídavku znova … dokonca fanúšikovia hojne kupovali cédečká. Očakával som viac bluesu ale nakoniec mi vôbec nevadilo, že neprevládali otrepané bluesové dvanástky. Oceňujem zvuk kapely, ktorá si sama, bez veľkého pričinenia zvukára, dokázala na pódiu a aj mimo neho urobiť kompaktný zvuk, ktorý válcoval poslucháčov skvelou dynamikou.

Koncerty v Kyjove organizuje spolok Jazz Klub Kyjov, ktorý podporuje regionálne kapely a začínajúcich hudobníkov, poriada hudobné akcie s medzinárodnou účasťou z oblasti jazzu, blues a pridružených žánrov.

Ľuboš Beňa
Február 2016