Smokin´ Joe Kubek (1956 – 2015)

Na cestu bez návratu sa pobral známy US bluesový gitarista

11. októbra sa pobral na cestu bez návratu známy US bluesový gitarista a skladateľ Smokin´ Joe Kubek. Srdce mu vypovedalo poslušnosť tesne pred vystúpením na Seafood Blues & Jazz Festivale vo Wilmingtone, v štáte North Caroline. Nečakaná smrť tohto sympatického gitaristu, ktorý by o mesiac oslávil 59. narodeniny, je o to smutnejšia, že pred 4 rokmi sme mali príležitosť zoznámiť sa s ním aj osobne na koncerte v Múzeu obchodu v Bratislave.

Smokin-Joe-Kubek

„Koncert bluesmenov zo zámoria stál skutočne zato. Boli to predstavitelia súčasného texasského bluesu – biely gitarista Smokin´ Joe Kubek a čierny spevák Bnois King, vlastník zaujímavého, povedal by som soulového hlasu, ktorý mi v niektorých pomalých mollových skladbách tak trochu pripomínal Roberta Craya. Okrem toho svojou gitarou vhodne dopĺňal Kubeka, rytmil a občas sa dostal aj k sólu. Necelá stovka návštevníkov si doslova užívala klubovú atmosféru, bezprostredný kontakt s umelcami a odchádzala z múzea s veľmi príjemným pocitom. Smokin´ Joe Kubek síce v duchu svojej prezývky občas siahol po cigarete aj na pódiu ale jeho majstrovská hra s bottleneckom bola oveľa fascinujúcejšia, takže by som ho celkom pokojne premenoval na Slidin´ Joe Kubeka.“ Toľko krátka citácia z článku, ktorý sa objavil po koncertnej návšteve Smokin´ Joe Kubeka a speváka Bnois Kinga na našej stránke.

Od koncertu v Múzeu obchodu uplynuli 4 roky a texaským bluesmenom medzičasom pribudli do diskografie štyri ďalšie albumy. Ten najnovší s názvom Fat Man’s Shine Parlor, ktorý vyšiel v tomto roku, dostal teraz dodatočne prívlastok – posledný.

Text: Bonzo Radványi
Foto: Jindřich Oplt
Október 2015