Skladba Hey Joe v Guinnessovej knihe rekordov

V Poľsku vytvorili svetový rekord v simultánnom hraní na gitare

V stredu 1. mája v poľskom meste Wroclaw vytvorili svetový rekord v simultánnom hraní na gitare, teda v počte gitaristov, ktorí spoločne zahrali slávnu skladbu Hey Joe. Bolo ich 7423, čím o 12 hudobníkov prekonali predchádzajúci rekord z mája minulého roku a ich počin sa zapíše sa do známej Guinnessovej knihy rekordov. Celé podujatie bolo súčasťou 17. ročníka Thanks Jimi Festivalu, ktorým si jeho organizátori i návštevníci každoročne pripomínajú pamiatku geniálneho amerického gitaristu Jimi Hendrixa.

Skladba Hey Joe v Guinnessovej knihe rekordov

Registrovaní účastníci, ktorí zaplnili obrovské námestie historického hlavného mesta Dolnosliezskeho vojvodstva, mohli hrať na akomkoľvek type gitary, na akustickej, klasickej, elektrickej ako i na base, mandolíne, na banjo a akceptované bolo aj ukulele. Pre elektrických gitaristov bol vyhradený špeciálny sektor s možnosťou pripojiť zosilňovač do zástrčky.

https://youtu.be/NasHQzNJiB4

Celú akciu viedol známy poľský gitarista a spevák Leszek Cichoňski, ktorý s ozvučenou kapelou a hosťami festivalu, medzi ktorými nechýbala ani Jennifer Batten, Stan Skibby, skupina Slade a viacerí top poľskí gitaristi vrátane Sebastiana Riedla a Mareka Pajaka, dirigoval skoro sedem a pol tisíca nadšených, zväčša akustických gitaristov, hrajúcich spoločne sedem minútovú verziu skladby Hey Joe. Hold Jimi Hendrixovi bol samozrejme v E-dure a panovala tam fantastická atmosféra.


Mimochodom, aj na Slovensku máme jeden zaujímavý rekord. Držia ho bluesmeni, ktorí v lete roka 2012 hrali nonstop 24 hodín bez prestávky. Ich výkon sa síce nedostal až do Guinnessovej knihy ale bol oficiálne zaznamenaný medzi slovenskými hudobnými rekordami. Podujatie s názvom Bluesový maratón zorganizoval v Komoči pri Nových Zámkoch basgitarista Feri Šajtoš z kapely Joint Venture.

Bonzo Radványi
04/2019