Rok bez Boba Brozmana

Pred rokom umrel kráľ rezofonickej gitary a trnavského Dobrofestu

Takto pred rokom preletela hudobným svetom šokujúca správa o smrti Boba Brozmana, kráľa rezofonickej gitary, ktorý umrel 23. apríla 2013 v Santa Cruz v Kalifornii vo veku 59 rokov.

bobbrozman

S týmto jedinečným americkým hudobníkom, spevákom, etnomuzikológom a svetobežníkom sme mali možnosť zoznámiť sa aj na Slovensku. Jeho premiérové vystúpenie na Dobrofeste v Trnave v roku 1993 všetkým doslova vyrazilo dych. Svojim bezprostredným vystupovaním, humorom, showmanstvom a samozrejme virtuóznou hrou publikum doslova očaroval a okamžite sa stal jeho miláčikom. Na Slovensko sa vracal veľmi rád aj v nasledujúcich rokoch. Dohromady hosťoval na ôsmych ročníkoch Dobrofestu. Naposledy v roku 2005.

Bob Brozman – Kráľ trnavského Dobrofestu

Bob Brozman, ktorý sa osobne poznal aj so samotným vynálezcom Johnom Dopyerom, vo svojej hudbe vychádzal najmä z hudobnej tradície amerického bluesu, no bol otvorený aj rozličným štýlovým etno vplyvom a hudobným kultúram, s ktorými sa zoznámil na svojich nekonečných cestách, o čom svedčia jeho nahrávky s hudobníkmi z Havajských ostrovov, Indie, Japonska, Afriky, Karibiku atď. Mal vynikajúce rytmické cítenie a jeho pravá ruka vzbudzovala úžas. Hral neobyčajne ľahko a technicky bol doslova neprekonateľný. V posledných rokoch pridával do svojej hry neobyčajne pôsobivé perkusie, ktoré vytváral rytmickými údermi rúk a prstov do tela gitary. Hral väčšinou na staré rezofonické nástroje s kovovým telom z 20. a 30. rokov minulého storočia, no spolupracoval aj s kalifornskou firmou National Reso-Phonic Guitar Company, ktorá pokračuje v tradícii bratov Dopyerovcov a dodnes vyrába nové rezofonické gitary.

Po Bobovi Brozmanovi zostali tri desiatky 20 albumov, niekoľko inštruktážnych DVD a vysoko cenená kniha o histórii rezofonických gitár. Jeho sólový album Blues Reflex bol roku 2007 nominovaný na výročnú cenu Blues Music Awards americkej Blues Foundation v kategórii Akustický album roka. Čitatelia známeho hudobného časopisu Guitar Player Magazine ho v roku 2010 vyhlásili za Najlepšieho gitaristu na svete. Rok predtým bol vyhlásený za Najlepšieho akustického slide gitaristu v prestížnej ankete časopisu Acoustic Guitar Magazine. Roku 1995 dostal aj Cenu Johna Dopyeru, ktorou Dobrofest a Mesto Trnava ocenili jeho dlhoročnú interpretačnú a publicistickú činnosť spojenú s propagáciou rezofonických hudobných nástrojov. Na plakete, ktorú zhotovil medzinárodne uznávaný trnavsko – parížsky medailér William Schiffer, bolo napísané: Bob Brozman – Kráľ trnavského Dobrofestu.

„Tak ako zostalo veľké prázdno po Dobrofeste, chýba aj The One And Only – Bob Brozman“.

Bonzo Radványi
Apríl 2014