Pred nami je mesiac bluesových festivalov

Fanúšikovia si prídu na svoje

Nadchádzajúci november bude v znamení bluesových festivalov. Aspoň na Slovensku. Prečo si organizátori festivalov obľúbili práve jedenásty mesiac, neviem, ale tradíciu, ktorá trvá už dlhšie obdobie a robí z novembra najbluesovejší mesiac, neporušili ani v tomto roku. Fanúšikovia bluesovej hudby si prídu na svoje. Môžu sa tešiť až na šesť festivalov.

Medzinárodný hudobný festival Hudba v Meste 2017 Reštaurácia Srdiečko Skalica

Novembrovú bluesovú ponuku otvorí dvojdňový festival Hudba v Meste 2017 v skalickom Srdiečku. V piatok 10. 11. okrem vystúpenia známeho skalického bluesmana Ľuboša Beňu, ktorý priamo na pódiu oslávi spolu so svojimi početnými hudobnými priateľmi svoje životné jubileum, bude hosťovať aj víťaz tohtoročnej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge, skupina Kiero Grande z Veľkého Kýru. Druhý deň, sobota 11.11. potvrdí medzinárodný status festivalu koncertami vynikajúceho mladého amerického gitaristu a speváka Nicka Schnebelena s jeho Bandom a famóznej kapely Hot Chickens z Francúzska. Keďže v sobotu s výrazným dátumom 11. 11. sa uskutoční v trnavskom klube Music a Cafe aj 8. ročník festivalu Blues Moods 2017, fanúšikovia budú mať ťažké rozhodovanie. Trnavský festival láka menami ako Raphael Wressnig & The Soul Gift Band z Rakúska, Peter Lipa, Blues Rules a Justin Lavash, čo je výborný britský gitarista a spevák pôsobiaci v Prahe.

Blues Festival Šup Šup Šamorín

Len týždeň po spomínaných festivaloch v Skalici a v Trnave začne v Hostinci u čierneho psa v Komárne dvojdňové podujatie s názvom PesFest 2017. Návštevníkov najprv v piatok 17. novembra poteší Austrálčan Gwyn Ashton a bluesrocková kapela Easy Blues zo Štúrova a o deň neskôr, v sobotu 18. 11. vystúpi zasa slovinský bluesman Paul Batto Jr. spolu s českým klavíristom Ondřejom Křížom a domácu scénu bude zastupovať gitarista a spevák Vlado Urbanovský s jeho Blues Dust Bandom. Ďalej tu máme dátum piatok 24. novembra s pozvánkou do šamorínskeho Šup Šup Music Pubu na podujatie s jednoduchým názvom Blues festival, ktorého hlavnou hviezdou bude v Prahe žijúca americká speváčka Juwana Jenkins so svojim All Star Mojo Bandom zloženým z českých muzikantov. Okrem nej sa v Šamoríne predstavia aj dve bratislavské kapely – Marián Lucký Band a Žalman Brothers Band.

O deň neskôr, v sobotu 25. 11. sa v Bratislave-Petržalke uskutoční Folk Blues Session 2017. Na 17. ročníku toho hudobného festivalu okrem Nico ZZ Bandu z Francúzska vystúpi aj Second Band z Trnavy, Broňo Dobrota and Blues Rules z Bratislavy a neobvyklé zloženie pod názvom Free n´ Loop, v ktorom budú účinkovať Peter Luha, Ján Berky Mrenica Jr. a Marián Jaslovský. Bohužiaľ Folk Blues Session 2017 bude kolidovať s termínom medzinárodného festivalu Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch, ktorý je naplánovaný rovnako na 25. novembra. Kedysi najväčší medzinárodný bluesový festival na Slovensku sa po dvoch chudobnejších rokoch v Zemnom vracia späť do Nových Zámkov. Jeho trinásty ročník bude venovaný pamiatke legendárnej US speváčky Etty James. V priestoroch Kina Mier ponúkne parádnu hudobnú nádielku v podobe koncertných vystúpení domácej formácie Jazzsons Trio, kapely Makar & Children of the Corn z Poľska, maďarskej kapely Kéknyúl, skupiny Blues Halter zo Srbska a americkej speváčky Juwany Jenkins & Her All-Star Mojo Bandu. V prestávke hlavného programu prebehne na malom pódiu krst nového CD – Bluesová spoločnosť No.13, ktorý podporia vystúpenia zúčastnených interpretov (P. P. Band, Barbora Černá, Blues Generation a The Joint Venture) a návštevníci si budú môcť pozrieť vo foyeri aj výstavu fotografií z predchádzajúcich ročníkov Jazz Blues Jamboree.

V Šamoríne sa predstavia štyri popredné kapely zo súčasnej slovenskej bluesovej scény

K uvedeným festivalom môžeme prirátať aj zaujímavý projekt s názvom Šamorínske bluesové noci 2017, ktorého súčasťou bude v piatok 3. 11. koncert skupiny Bluesweiser v Mozi Clube v Šamoríne a dva známe festivaly v neďalekých Čechách – Stetson and Bourbon 2017 (Otrokovice 4. 11.) a Blues Alive (Šumperk 16. – 18.11.), na ktorých budú hrať aj bluesmeni zo Slovenska.

Ako aj sami vidíte, november je naozaj výnimočný mesiac, ktorý praje bluesu. Preto neváhajte a príďte podporiť hudobníkov i organizátorov, aby nestratili chuť do ďalších aktivít a hlavne užite si dobrej muziky.

Bonzo Radványi
Október 2017