Pred 50 rokmi umrel Slim Harpo

Výročie smrti kráľa swamp bluesu

V posledný januárový deň pred 50 rokmi umrel americký bluesový spevák, harmonikár a gitarista Slim Harpo. Hoci niektoré pramene uvádzajú, že umrel v Londýne počas nahrávania, nie je to pravda. Bola síce naplánovaná séria koncertov v Európe a vo Veľkej Británii, kde mal nahrávať aj veľkú platňu, no krátko predtým, 31. januára 1970 mu v Baton Rouge v rodnej Louisiane srdce vypovedalo službu vo veku len 46 rokov.

Pred 50 rokmi umrel Slim Harpo

Napriek svojmu relatívne krátkemu životu sa Slim Harpo, vlastným menom James Moore, nezmazateľne zapísal do bluesovej histórie najmä ako skladateľ. Vo svojej dobe patril ku komerčne najúspešnejším bluesmenom. Veď z jeho pera pochádzajú také známe skladby ako I´m A King Bee, Rainin´ In My Heart, I Got Love If You Want It, Don´t Start Cryin´ Now, Shake Your Hips alebo Baby Scratch My Back, s ktorou sa sa roku 1966 dostal nielen na 1. miesto R & B rebríčka ale aj na 16. priečku celoamerickej pop hitparády.

Pred 50 rokmi umrel Slim Harpo

Skladby Slima Harpa boli veľmi populárne a dodnes patria ku ceneným bluesovým štandardom. V 60. rokoch ich hrávali najmä britské kapely ako The Rolling Stones, Kinks, Pretty Things, Them, Yardbirds, dokonca skupina Moody Blues si dala názov podľa jednej z jeho inštrumentáliek. No k dedičstvu Slima Harpa, označovaného aj za kráľa swamp bluesu, sa hlásia aj súčasní umelci ako Kenny Neal, Chris Thomas King alebo Tab Benoit. Neviem či pri príležitosti 50. výročia smrti tohto výnimočného bluesmana výjde nejaký spomienkový album, lebo jeho originálne nahrávky uložené v archívoch Universal Studios v Kalifornii padli roku 2008 spolu s tisícami ďalších audio master tapes a filmových kópií za obeť veľkému požiaru.

Bonzo Radványi
25/01/2020