Milión dolárov za pozostalosti B. B. Kinga

Gitara bluesového kráľa za 280-tisíc dolárov

16. septembra si bluesová scéna pripomenula nedožité 94. narodeniny amerického bluesmana B. B. Kinga. Skoro na deň presne sa v sobotu 21. septembra v Los Angeles uskutočnila dražba artefaktov z pozostalosti tohto legendárneho gitaristu, speváka a skladateľa. V dražbe bolo viac než 550 predmetov z Kingovej pozostalosti. Celkový zisk z dražby predstavuje 1,3 milióna dolárov, pričom sa predali Kingove fotografie, pasy, batožina, rozličné ocenenia, prstene a ďalšie šperky, oblečenie, audiotechnika, zbierka starých bluesových platní na 78 otáčok a hudobné nástroje.

Milión dolárov za predmety z pozostalosti B. B. Kinga

Najväčší záujem bol o prototyp čiernej elektroakustickej gitary Gibson ES-345, ktorú roku 2005 dostal k 80. narodeninám od firmy Gibson. Bola to prvá gitara z limitovanej edície. Hlavica gitary niesla perleťový nápis „B.B. King 80“ a symbol koruny, ako aj podpis umelca na zadnej strane. Ku gitare bolo aj tvrdé kožené púzdro so zlatom vyšívaným nápisom „BB King“. Gitara mala pohnuté osudy. B. B. King hral na nej na koncertoch a používal ju ako svoju hlavnú gitaru, až kým mu ju v roku 2009 neukradli. Neskôr ju objavil v jednej zastavárni v Las Vegas zberateľ gitár, ktorý ju kúpil a potom, čo sa dozvedel o jej pôvode, vrátil ju B. B. Kingovi.

Milión dolárov za predmety z pozostalosti B. B. Kinga

Gitaru, ktorú nebohý umelec podobne ako väčšinu svojich gitár volal láskyplne Lucille, vydražili za 280-tisíc dolárov. Okrem spomínanej gitary boli na dražbe aj ďalšie nástroje z pozostalosti B. B. Kinga. Gitara Gibson ES-345 Special Edition Lucille z roku 2008 sa vydražila za 43,750 dolárov, Gibson ES-355 Stereo model z roku 1969 vyniesol 31,250 dolárov, sunburst Gibson Custom model 25,000 dolárov rovnako ako aj King’s gold-finished „Merry Christmas“ Gibson Lucille s kresbou vianočného stromčeka na tele. Legendárny bluesový kráľ a 15-násobný držiteľ ceny Grammy, ktorého sme mali možnosť vidieť a počuť roku 1998 aj v Bratislave, umrel v máji 2015 v Las Vegas vo veku 89. rokov. Pochovaný je v susedstve B. B. King Múzea v Indianole, v štáte Mississippi, neďaleko bavlníkových plantáží, kde vyrastal.

Bonzo Radványi
27/09/2019