Leon Russell (1942 – 2016)

Rockový búrlivák zomrel vo svojom dome v Nashville

Po smrti kanadského speváka Leonarda Cohena a US hviezdneho basgitaristu Victora Baileyho hudobnú scénu postihla ďalšia veľká strata. Novembrová trinástka dala bodku za životom známeho speváka, hudobníka a skladateľa Leona Russella. Rockový búrlivák v typickom kovbojskom klobúku s dlhými vlasmi a veľkou bradou, ktorého pravé meno znelo Claude Russell Bridges, zomrel vo veku 74 rokov v spánku vo svojom dome v Nashville, Tennesee.

umrel-leon-russell-1

Leon Russell bol multiinštrumentalista. Jeho hlavným nástrojom bolo piano prípadne organ, no hral aj na gitare, base a na mandolíne. Už v prvej polovici 60. rokov bol žiadaným štúdiovým hráčom a hral na mnohých hitových nahrávkach vtedajších hviezd ako Gary Lewis and the Playboys, Bryan Hyland, Ronettes, Byrds, Ike & Tina Turner či Herb Alpert, no preslávil sa až koncom dekády ako člen kapely Delaney and Bonnie and Friends, s ktorou hral aj Eric Clapton. Prvý veľký úspech ako skladateľ získal roku 1969, keď Joe Cocker naspieval jeho skladbu Delta Lady a vzápätí šiel s ním na veľké koncertné turné ako Mad Dogs and Englishmen. Aj vďaka tomuto úspechu nahral roku 1970 svoj prvý sólový album, ktorý obsahoval jednu z jeho najznámejších piesní A Song For You. V priebehu ďalších rokov spolupracoval s mnohými hviezdami, medzi ktorými nechýbali Bob Dylan, George Harrison, The Rolling Stones, Helen Reddy, Willie Nelson, Hank Wilson, Elton John atď.

umrel-leon-russell-2

Leon Russell, ktorého roku 2011 uviedli do Rock and rollovej siene slávy, nebol len rockerom ale mal slabosť aj pre country a blues. Dnes už len málokto vie, že nahrával aj s B. B. Kingom a začiatkom sedemdesiatych rokov spolupracoval s ďalším z trojice bluesových kráľov, s gitaristom a spevákom Freddie Kingom, ktorému produkoval a vo svojej gramofirme Shelter Records vydal tri LP platne – Getting Ready (1971) s nezabudnuteľnou skladbou Going Down, The Texas Cannonball (1972) a Woman Across The River (1973). Všetky tri vyšli potom roku 1995 na CD s názvom King Of The Blues. Okrem toho v bohatej diskografii Leona Russella môžeme medzi skoro štyrmi desiatkami sólových albumov nájsť aj vyložene bluesové – napríklad Solid State z roku 1984, Face In The Crowd z roku 1999 či Blues: Same Old Song z toho istého roku.

Bonzo Radványi
November 2016