Košická kapela Calvados Band nezaháľa

Nové nahrávky a videoklip

Košická bluesrocková kapela Calvados Band je jedna z mála kapiel na východe Slovenska zameraných na takúto hudbu. Toto power trio v súčasnosti tvoria Ján Fenko – spev, gitary, ústne harmoniky, slide, Rastislav Dobransky – spev, basová gitara a Marek Cicholes – bicie. Calvados Band sa od roku 2008 venoval hlavne koncertnej činnosti v hudobných kluboch, predovšetkým pravidelne vystupoval v košickom klube U Legionárov. Systematicky vznikali videonahrávky z koncertov, ktoré si je možné dohľadať hlavne na Facebooku a YouTube. Repertoár Calvados Bandu tvoria jednak prevzaté skladby od hudobných legiend ako Bob Dylan, ZZ Top, Jimi Hendrix, Lynyrd Skynyrd, Gary Moore, Rory Gallagher, Tom Petty a podobne, jednak vlastné skladby.

Košická kapela Calvados Band nezaháľa

I aktivity kapely Calvados Band, samozrejme, negatívne poznamenala pandémia koronavírusu, no košickí bluesrockeri nehodili flintu do žita. Aj v roku 2021 sa pustili do práce na nových vlastných skladbách a ich práca priniesla ovocie: v rámci marcového niekoľkodňového studiosession vznikli v nahrávacom štúdiu Esprit v Košiciach tri nahrávky. Prvou je Blues o stratených nohách. Autorom jeho textu je novinár, autor rozhlasových hier, publicista, básnik a humorista Benjamín Škreko, ktorý od skončenia štúdia pracoval ako redaktor, najdlhšie v satiricko-humoristickom časopise Roháč, a to v rokoch 1974-1991. Momentálne je veľmi aktívnym dôchodcom. Začiatkom februára 2021 zverejnil na sociálnej sieti výzvu pre bluesmanov na zhudobnenie jeho básne, pričom pesnička mala byť pre neho darčekom k životnému jubileu. Calvados Band výzvu prijal, pesnička vznikla a Benjamín Škreko, ako hovorí, je s výsledkom veľmi spokojný. Svojská poetika, vtip a hravosť jeho textu si výborne rozumejú s temperamentom a dravosťou Calvados Bandu. Vzniká mnoho pesničiek o tom, ako niekto stratil hlavu, ale stratené nohy, to je naozaj originálne.

Košická kapela Calvados Band nezaháľa

Ďalšie dve nové skladby Calvados Bandu sa volajú Film a Rozbitý nos. Autormi hudby sú pri obidvoch Rastislav Dobransky a Ján Fenko a autorom textov je Rastislav Dobransky. V textoch oboch skladieb sa ukrýva kus bluesovej poézie. Energické boogie Film má text o láske, z ktorej „neostalo už skoro nič“. Jeho názov však evokuje istý nadhľad, veď film má často ďaleko od skutočnosti. Zato slovné spojenie „rozbitý nos“ znie až bolestne realisticky. Skladba Rozbitý nos zaznela aj s krátkym úvodným slovom redaktora Jána Sklenára v utorok 6. apríla 2021 v relácii BlueTime vo vysielaní Rádia Devín. Spieva sa v nej tiež o ľúbostnom vzťahu, no tento ešte akoby zázrakom ako-tak drží pokope. Hudba má v sebe drsnosť, ale i závan lyriky. Podčiarkuje ju zvuk ústnej harmoniky a slide gitary. Ku skladbe Rozbitý nos bol natočený aj videoklip, v ktorom nechýba tajomno ani dynamika. Je verný bluesovej nálade, a tak v ňom možno vidieť napríklad železničnú trať a nákladný vlak. Vo videoklipe si zahrali všetci členovia kapely Calvados Band. Na natočenie niektorých scén si prizvali Danielu Dobránsku, ktorá sa svojej roly s chuťou zhostila.

Návrhy na scenár, exteriéry, réžia hraných scén, rekvizity a podobne boli väčšinou vytvorené podľa nápadov členov Calvados Bandu. Samotné zábery zrežíroval a natočil mladý talentovaný režisér Dominik Durľák, ktorý kompletné video aj vyprodukoval. Jedná sa teda o kolektívne dielo, aj keď vo finále, čo sa týka strihu a produkcie, mal hlavné slovo Dominik Durľák, pretože hudobníci z kapely Calvados Band to tak chceli. Ako vraví frontman kapely, ohlasy na videoklip sú veľmi pozitívne. „Pikoškou“ z jeho natáčania je „trauma“ bubeníka Mareka Cicholesa: vo videoklipe si akože upil z fľaše Calvadosu, hoci v skutočnosti je prísny abstinent. Kapela Calvados Band si aj v ťažkých časoch zachovala skladateľskú i textársku tvorivosť, nadhľad a humor. A má ďalšie kreatívne plány: začiatkom leta sa chystá natočiť v spolupráci s Dominikom Durľákom videoklip aj ku skladbe Film. Pandémia koronavírusu život nezastavila. Ani ten hudobný. Je veľkou radosťou počúvať o novinkách z oblasti bluesovej a bluesrockovej hudby. Napríklad o tých s príchuťou Calvadosu.

Ružena Šípková
12/04/2021