Koncert ZVA 12-28 Band Online

Roztancovaná Hrubá múka

Cesty projektu Priestor pre živú kultúru po Slovensku pokračovali až do 18. decembra 2020. Pri svojom mapovaní slovenskej klubovej hudobnej scény sa v stredu 16. decembra pristavil vo Zvolene, v music & art clube Wake Up. Od 20.00 hod. sa z neho vysielal online stream dvoch výborných koncertov a prvý z nich potešil aj fanúšikov blues.

Koncert ZVA 12-28 Band Online

Vystúpila domáca, zvolenská bluesová kapela ZVA 12-28 Band, ktorá opakovane boduje vo výročnej ankete Slovak Blues Top na portáli Bluesmusic.sk. Získala v nej aj titul Najlepšia skupina v roku 2019 a jej frontman Norbert Červenák titul Najlepší spevák v roku 2019. V lete roka 2020 si táto kapela pripomenula 30. výročie svojho vzniku a prvého koncertu. Pri tejto príležitosti si naplánovala špeciálne koncerty s dychovou sekciou. Žiaľ, viaceré z nich sa pre pandémiu koronavírusu uskutočniť nemohli. Vďaka online koncertu z klubu Wake Up však mali fanúšikovia možnosť zažiť ZVA 12-28 Band aj s týmto ozvláštnením. Hrala teda nasledujúca zostava: Norbert Červenák – spev, gitara, Ladislav Červenák – kontrabas, Peter Krško – bicie, Ján Kopčák – saxofón, flauta, Michal Cálik – trúbka, krídlovka a Honza Galia – trombón.

Koncert ZVA 12-28 Band Online

Už prvú pesničku Diesel blues začala kapela rezko od podlahy. Mala som pocit, že je, napriek vynútenej koronovej „prestávke“, vynikajúco zohraná a hra dychovej sekcie sa k hudbe ZVA 12-28 Bandu veľmi dobre hodila. Dlhší čas som bola zvyknutá pri tejto kapele na zvuk huslí, ale toto bolo zase niečo nové a zaujímavé. Norbert Červenák spieval s veľkým elánom a jeho gitara tiež. Nemôžem zabudnúť ani na jeho texty pesničiek, plné svojskej obraznosti, priamočiarosti a poetiky. Rytmika šlapala ako hodinky a Ladislav Červenák podčiarkoval skladby sprievodnými vokálmi. Názov pesničky Čo je moč, to je moč Norbert Červenák okomentoval slovami, že vystihuje súčasnú svetovú situáciu. Zvuk dychovej sekcie v tejto skladbe mi však znel priam romanticky. Z pesničky Nepochopil mi utkvelo v pamäti pekné saxofónové sólo. Na konci kontrabasista zanôtil: „On to vôbec nepochopil, chlapec…“ Počas pesničky Myšlienky zaznelo v dyme a svetlách reflektorov pekné sólo na krídlovke a Ján Kopčák sa predstavil ako hráč na flaute.

Koncert ZVA 12-28 Band Online

Frontman ZVA 12-28 Bandu hral tak energicky, až roztrhol strunu a po skončení skladby si musel vymeniť gitaru. Potom zvolal do mikrofónu: „Lúbime vás!“ Nasledovala pesnička Bim, bim, ktorá je, samozrejme, o láske. Na jej začiatku ma zaujala hra na trombóne s dusítkom. Posledná pesnička koncertu mala názov Múka a tá bola, ako inak, hrubá. Kapela by bola určite roztancovala obecenstvo, keby v klube Wake Up dáke mohlo byť. Ku koncu skladby prišli k slovu aj temperamentné bicie.

Koncert ZVA 12-28 Band Online

V nasledujúcom rozhovore s moderátorom Martinom Valihorom okrem iného Ladislav Červenák prezradil, že ZVA 12-28 Band bola jednou z prvých kapiel, ktoré hrali v ešte pomerne novom klube Wake Up, a to začiatkom roka pri jeho otváraní. Tiež vyjadril radosť, že sa im tohto roku podarilo uskutočniť aspoň zopár koncertov s dychovou sekciou. Členov kapely predstavil Ján Kopčák, ktorý okrem hrania na saxofóne a priečnej flaute dychovú sekciu aj aranžoval a je jej kapelníkom. Na otázku moderátora, o čom pojednávajú pesničky ZVA 12-28 Bandu a kto píše texty, odpovedal Norbert Červenák, že všetky texty píše on. Sú to príbehy, ktoré naozaj prežil, teda sú zo života a on sa ich snaží pretvoriť do zábavnej formy. Koronavírusové obdobie ho vôbec neinšpiruje, nepíše o ňom. Veľmi ho trápi, že nemôže hrávať s kapelou, a preto o tomto príbehu spievať nechce. Martin Valihora hudobníkom napokon poďakoval za radosť, ktorá ide z ich hudby a Norbert Červenák za celú kapelu jemu a iniciatíve Ja som kultúra poďakoval, že si po troch mesiacoch ZVA 12-28 Band konečne zahral.

Koncert ZVA 12-28 Band Online

Pod stromček si tento rok prajem hlavne to, aby na budúci rok pandémia koronavírusu odišla do zabudnutia. Bodaj by sa tak stalo. Potom sa na oslavu môže ukuchtiť niečo z hrubej múky a ak sa niekde v blízkosti bude konať koncert, napríklad ZVA 12-28 Bandu, treba sa tam vybrať a užívať si radosť z hudby.

Ružena Šípková
21/12/2020