Koncert Noah Wotherspoon Bandu

Americký bluesrock v skalickom Srdiečku

Teším sa, keď na jeseň dozrie nielen ovocie, ale aj výborné hudobné podujatia. Tohto roku sa v utorok 10. októbra v skalickej reštaurácii Srdiečko zbierala zvlášť vydarená úroda: konal sa tu koncert bluesrockovej kapely Noah Wotherspoon Band z Ohia (USA), ktorý bol súčasťou už 23-ročného projektu Hudba v Meste. Tento projekt koncertov a festivalov založil a vedie skalický bluesman Ľuboš Beňa.

Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici

Moja cesta do Skalice ubiehala hladko a príjemne, ak nerátam výluku na železničnej trati medzi Sereďou a Trnavou. Chuť na hudbu mi však nepokazila. Noah Wotherspoon Band je v októbri 2023 na východoeurópskom turné. To zahŕňa koncerty v Českej republike, v Poľsku a jeden na Slovensku – v Skalici. Toto podujatie sa tešilo veľkému záujmu obecenstva: reštaurácia Srdiečko praskala vo švíkoch.

Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici

Krátko po 19.00 hod. všetkých prítomných privítal Ľuboš Beňa, osobitne špeciálnu hostku: primátorku mesta Skalica Mgr. Oľgu Luptákovú. Ľuboš Beňa vyjadril radosť, že po pandémii koronavírusu sa koncertný život opäť vracia do starých koľají, a poďakoval sponzorom (firmám Lark a UNI-UPRAS, s. r. o., mestu Skalica a reštaurácii Srdiečko). Následne uviedol kapelu pod vedením „malého veľkého muža“ – gitaristu, speváka a autora skladieb Noaha Wotherspoona.

Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici

Noah Wotherspoon Band prišiel na pódium za veľkého potlesku obecenstva. Frontmana podporovala rázna a presná rytmika: Tom Rastikis – basová gitara a Brian Aylor – bicie. Hneď prvú skladbu Lonesome z autorskej dielne Memphis Slima hudobníci odpálili s poriadnym drajvom a ten im vydržal počas celého vystúpenia. Noah Wotherspoon má sugestívny hlas, no ešte sugestívnejšie znela jeho gitarová hra (v roku 2015 získal Cenu Alberta Kinga pre najlepšieho gitaristu na najväčšej a najprestížnejšej svetovej súťažnej prehliadke bluesových kapiel a sólistov International Blues Challenge v Memphise). Z jeho vlastnej tvorby sme si vypočuli napríklad skladbu Don´t Let The Darkness, ale zazneli tiež prevzaté skladby ako Your Love Is Amazing od Roberta Warda, Little Wing od Jimiho Hendrixa a As The Years Go Passing By z repertoáru Alberta Kinga.

Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici

Gitara v rukách Noaha Wotherspoona vydávala zvonivé, bzučivé, spevavé i nariekavé tóny, pri jeho sólach sme sa cítili ako v gitarovom nebi. Medzi skladbami sa vľúdne prihováral obecenstvu a to odmieňalo hru kapely mohutným potleskom a obdivným krikom. Atmosféra gradovala. Na záver koncertu zaznelo Catfish Blues (ktoré preslávil Muddy Waters), so skvelým slajdovaním frontmana na elektrickej gitare. Keď hudobníci dohrali, obecenstvo sa hlučne dožadovalo prídavku. Ten bol napokon energicky rockový – skladba Voodoo Child od Jimiho Hendrixa. Užili sme si jemné i frenetické pasáže a nechýbalo dynamické sólo na bicích. Viacerí poslucháči tlieskali do rytmu a po záverečných tónoch sa strhol nadšený aplauz. Podujatie trvalo asi hodinku a pol, hudobníci však následne ešte hodne dlhú dobu ostali v reštaurácii Srdiečko a zhovárali sa s návštevníkmi koncertu. Záujemcovia si mohli kúpiť cédečká Noah Wotherspoon Bandu a merch.

Hudba v Meste opäť priniesla do Skalice kvalitné hudobné zážitky. V Srdiečku sa v ten večer stretli ľudia s modrou hudbou v srdci a jej čaro fungovalo na strane hudobníkov i poslucháčov. Možno tomu napomohol aj priam magický dátum konania koncertu.

Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici Koncert Noah Wotherspoon Bandu v Skalici

Ružena Šípková
25/10/2023