Koncert kapely The Blues Mother-In-Law v Trnave

Bluesová svokra s hosťami na korze

Uplynuli len dva dni od dažďom ohrozeného koncertu kapely Second Band a program trnavského Leta na korze sľuboval ďalšie zaujímavé hudobné podujatie: koncert trnavskej blues-rockovej legendy The Blues Mother-In-Law (Bluesová svokra) so vzácnym hosťom – vynikajúcim harmonikárom Erichom „Bobošom“ Procházkom. Keďže som sa už dlhší čas vopred dozvedela, že kapelu doplní ešte jeden hosť – hráč na klávesové nástroje Tomáš Gajlík -, bola som zvedavá, aká hudba bude na korze znieť. O tom, že bude dobrá, som však vôbec nepochybovala. Piešťanského rodáka Tomáša Gajlíka poznám ako výborného jazzového hudobníka, ktorému však nie sú cudzie ani iné hudobné žánre. Teraz som mala po prvýkrát možnosť počuť ho hrať blues-rock. A tak som sa tešila, no obávala som sa, čo bude vystrájať počasie.

Koncert kapely The Blues Mother-In-Law Leto na korze 2018 v Trnave

V deň podujatia, v sobotu 7. júla 2018, bolo v Seredi striedavo oblačno, a keď som prišla vlakom do Trnavy, privítal ma tam krásny slnečný podvečer. Ako som kráčala po Hlavnej ulici, čoraz zreteľnejšie som počula lahodné tóny klávesového nástroja. Pri pódiu pred radnicou som zistila, že to sa Tomáš Gajlík rozcvičuje pred koncertom. Pridal sa k nemu i Richard Gajlík z kapely The Blues Mother-In-Law, ktorý spieval. A tak som si vypočula jednu pesničku v podaní týchto dvoch hudobníkov ešte pred začiatkom vystúpenia. Problém je len v tom, že po dojmoch z celého koncertu som úplne zabudla, ktorá to bola, napriek tomu, že sa mi páčila. Mala by som si kúpiť niečo na zlepšenie pamäti, ale vždy v lekárni na to zabudnem … Okrem lavičiek bolo možné posadiť sa i na modré sedacie vaky s novým trnavským dizajnom. Na korze pred pódiom sa stretlo mnoho poslucháčov rôznych vekových kategórií.

Koncert kapely The Blues Mother-In-Law Leto na korze 2018 v Trnave

Koncert sa začal krátko po 19.00 hod. Bluesová svokra hrala v zostave: Vlado „Gary“ Machala – gitara, spev, vedúci kapely, Tóno Šidlík – bicie, spev a Richard Gajlík – basová gitara, spev. Tóno Šidlík srdečne privítal a predstavil hudobných hostí: Ericha „Boboša“ Procházku – ústne harmoniky a Tomáša Gajlíka – klávesy. Richard Gajlík zase predstavil Tóna Šidlíka ako najlepšieho bubeníka v Trnave.

Koncert kapely The Blues Mother-In-Law Leto na korze 2018 v Trnave

Už v prvej, podľa Tóna Šidlíka, „rozcvičkovej“ pesničke Too Tired, ktorá bola svižná a zaspieval ju Vlado „Gary“ Machala, získala The Blues Mother-In-Law vďaka hosťom zaujímavo obohatený zvuk. Nasledovala pomalá skladba Láska je blues. Spieval ju Tóno Šidlík a pri fotografovaní som si všimla, že bubnuje červenými paličkami. Hostia počas koncertu dostávali značný priestor na sóla a mnohými sólami sa blysol i gitarista. Temperamentnú skladbu Come On s ráznym spevom Richarda Gajlíka na konci vygradovala výrazná hra basovej gitary a bicích. Bluesový štandard The Sky Is Crying plynul v pomalom tempe, precítene ho zaspieval Vlado „Gary“ Machala a okrem jeho sóla na gitare parádne sólovali aj Erich „Boboš“ Procházka a Tomáš Gajlík. Nariekavý zvuk ústnej harmoniky akoby hovoril, že stojí za to žiť, aj keď život je niekedy smutný. Erich „Boboš“ Procházka má za sebou mnoho vystúpení s Bluesovou svokrou, ako povedal Tóno Šidlík, už spolu dlho brázdia bluesovú i rockovú scénu. Na začiatku pesničky Mary Had A Little Lamb som počúvala groovy basovej gitary a bicích a myslela som na to, čo sa z tejto pôvodne detskej riekanky stalo. Naspievali a nahrali ju bluesoví hudobníci Buddy Guy, Stevie Ray Vaughan a iní, napríklad Vlado „Gary“ Machala s The Blues Mother-In-Law. Nielen táto skladba mala pekne dôrazný blues-rockový záver. V nasledujúcej Cold Day In Hell, tiež s gitaristovým spevom, som si všímala interakcie hudobníkov na pódiu, ktorí mali zo spoločného hrania evidentne radosť. Napokon vyšiel basgitarista Richard Gajlík dopredu a zahral skvelé sólo odmenené potleskom. Skladbu New York tiež zaspieval Vlado „Gary“ Machala. Keď kapela dohrala, Tóno Šidlík to okomentoval: „New York… New York, a sme v Trnave pred radnicou.“ Nasledovala pesnička Hey Little Baby z autorskej dielne Petra „Bonza“ Radványiho. Znela úplne inak, než v podaní svojho autora. Zaspieval ju Richard Gajlík a výrazne sa v nej predviedla rytmika. V bluesovej balade Stormy Monday Blues zahral Erich „Boboš“ Procházka také sólo, až mu mnohí poslucháči spontánne zatlieskali. Ľudia nielen sedeli na lavičkách a sedacích vakoch, ale mnohí aj stáli naokolo. Všetci si užívali hudbu domácej kapely. Sólo zahral aj Tomáš Gajlík, zvuk jeho hudobného nástroja mi v tento večer často pripomínal Hammond organ.

Koncert kapely The Blues Mother-In-Law Leto na korze 2018 v Trnave

Pri speve Vlada „Garyho“ Machalu a pri jeho gitarovom sóle mi prišlo na um, čo som sa nedávno dozvedela: už v roku 1942 nahral Earl Hines so svojím orchestrom swingovú skladbu Stormy Monday Blues. Spieval ju Billy Eckstine. Bluesový spevák a hráč na elektrickú gitaru T-Bone Walker je zase autorom pesničky Call It Stormy Monday (But Tuesday Is Just As Bad). Nahral ju v roku 1947 a stala sa jeho najznámejšou skladbou. Keďže však má dlhý názov, bežne sa skracuje na „Stormy Monday“ alebo na „Stormy Monday Blues“, čo niekedy vedie k nedorozumeniam. Na korze hrala The Blues Mother-In-Law skladbu T-Bone Walkera a na jej konci sa ozýval veľký potlesk. Tóno Šidlík oznámil, že sa pomaly blíži záver vystúpenia, a opýtal sa, či majú hrať ďalej. Publikum tlieskalo a pokrikovalo, že áno. A tak nasledovala energická pesnička Movin´ On, ktorú napísal Vlado „Gary“ Machala a aj si ju zaspieval. Táto pesnička sa v roku 1998 objavila aj na cédečku Bluesová spoločnosť No. 02. Tam však hral na klávesy ako hosť Róbert Selický a na koncerte v rámci projektu Leto na korze o 20 rokov neskôr túto úlohu prebral Tomáš Gajlík. Hudobníci hrali ako o život, Tóno Šidlík na konci skladby bubnoval, akoby bol v tranze. Neskôr si zaspomínal na koncert k 70. narodeninám Jozefa Barinu v apríli 2018, na ktorom účinkovala i The Blues Mother-In-Law. Spomenul ho aj preto, že Erich „Boboš“ Procházka si tiež s Jozefom Barinom viackrát zahral a ani na narodeninovom koncerte nechýbal. Ako spomienku na 60. roky zahrala Bluesová svokra na korze pesničku Route 66, ktorú hrávali napríklad aj The Rolling Stones. Spieval Tóno Šidlík a táto skladba bola tiež, ako sa hovorí, „nárez“. Po nej prišlo stíšenie v podobe balady Little Wing so spevom Richarda Gajlíka a s pekným gitarovým sólom Vlada „Garyho“ Machalu. Na celom koncerte bol prítomný aj Koloman „Cuco“ Gajlík, výborný kontrabasista a basgitarista, otec Tomáša Gajlíka. Zhostil sa úlohy zvukára a Tóno Šidlík nezabudol pripomenúť, ako spolu hrávali v 70. rokoch v trnavskom Klube mládeže Fortuna. Koncert v rámci Leta na korze 2018 zakončila hudobná formácia The Blues Mother-In-Law pesničkou v rýchlom tempe Start It Up, v ktorej sa ako spevák znova predstavil Tóno Šidlík. Po jej skončení v ten večer už po niekoľkýkrát predstavil kapelu i hostí. Bolo 20.35 hod. a blues-rocková jazda bola za nami.

Koncert kapely The Blues Mother-In-Law Leto na korze 2018 v Trnave

Koncertný ošiaľ ma však držal ešte dlho, a tak som takmer necítila únavu. Spomínala som aj na obdobie, keď som počúvala skoro výlučne jazz. Jazz a blues majú k sebe bližšie, než sa mi kedysi zdalo. Stále viac sa o tom presviedčam.

Ružena Šípková
Júl 2018