Kapela The Crownies v Trnave

Rockabilly rytmy na letnom Nádvorí

Prázdniny sa začali a ja som ňúrala po internete, čo zaujímavé sa bude diať v Malom Ríme. Virtuálne som sa ocitla i na Nádvorí, kde som objavila upútavku na koncert slovenskej rockabilly kapely The Crownies. Rockabilly je jeden z najranejších štýlov rock´n´rollu. Vznikol na juhu USA a populárny bol od polovice 50. rokov 20. storočia. Spájajú sa v ňom žánre country and western a rhythm and blues. Významný vplyv na rockabilly mali hlavne štýly western swing, boogie-woogie, jump blues a elektrické blues. Preslávili ho umelci ako Carl Perkins, Elvis Presley, Jerry Lee Lewis a iní. Hudobný štýl rockabilly si popularitu udržal približne do roku 1960. Koncom 70. rokov 20. storočia opäť nastalo jeho oživenie. Tak sa to píše v encyklopédiách. Povedala som si, že sa pôjdem pozrieť, ako slovenskí hudobníci naživo hrajú rockabilly.

Kapela The Crownies v Trnave

Koncert The Crownies sa konal 2. júla 2021 vonku na Nádvorí na Štefánikovej ulici. Počasie ma trochu sklamalo. Slnko síce obstojne hrialo, ale fúkal aj chladný vietor. Nevadí, vravela som si, aspoň sa bude lepšie tancovať pri temperamentnej hudbe. To by sa naozaj dalo, pretože miesta pred pódiom bolo dosť. Koncert sa začal približne o 19.20 hod. Kapela vystúpila v zostave: Walter Pörsök – spev, Dávid Slovák – kontrabas, Karol Trnovský – bicie a Tibor Cséfalvay – gitara, sprievodné vokály. Na Nádvorie priniesla tóny rezkej a energickej hudby.


V podaní The Crownies zneli známe klasiky ako Blue Suede Shoes, Hound Dog, It´s So Easy, Oh, Boy!, Viva Las Vegas či Johnny B. Goode. Nechýbali ani pesničky od americkej kapely The Stray Cats, o ktorej Walter Pörsök prezradil, že je ich obľúbená. Aj v Trnave sa páčili a boli to napríklad Stray Cat Strut, Rock This Town, Rockabilly Rules … Potešila ma aj pesnička Blue Moon Of Kentucky, ktorú poznám hlavne v bluegrassovom či v countryovom šate. Gitarista sa blysol okrem iného v inštrumentálke Misirlou. The Crownies predviedli aj vlastnú tvorbu, napríklad pesničku Dance, Baby, Dance, ktorá by sa mala objaviť na ich pripravovanom debutovom albume.

Kapela The Crownies v Trnave
Hudobníci hrali dravo, s nadšením a išlo im to výborne. Spevák na seba strhával pozornosť svojím výrazným hlasom a veselo komunikoval s obecenstvom. Na Nádvorí prevažovali mladí ľudia, ba pobehovalo tam i niekoľko detí. Mnohí poslucháči sa pohybovali v nákazlivom rytme hudby či tlieskali do rytmu, niektorí pristali na hru speváka a „pomáhali“ mu so spevom. Hudba mi lahodila a miestami som strácala pojem o čase. Napokon, keď kapela dohrala, som si uvedomila, že už nestíham vlak domov a že mi ďalší ide až o vyše dve hodiny. A tak som sa poprechádzala po Trnave vo vetre, ktorý evokoval jeseň, a potom som si posedela na stanici. Ale ktovieako ma to netrápilo. Hlavne, že som si užila relax a hudobnú zábavu. Skrátka, rockabilly rules.

Ružena Šípková
22/07/2021