Prospektori s novým singlom a videoklipom

Predstavujú old-time skladbu Línej John

Práve v týchto dňoch sa môže kapela Prospektori, ktorá čerpá z tradičnej americkej „Old-Time“ hudby, pochváliť novým singlom a videoklipom k nemu. Skladba má názov Línej John a vydala ju nahrávacia spoločnosť Indies Happy Trails. Audio a video nahrávku mal na starosti Live Sound Record (Tonda Damborský). Skladba Línej John má správnu „old-time“ náladu, je zahraná veselo a s nadhľadom. Hudba inšpirovaná tradicionálom je dielom kapely Prospektori. K pohodovej atmosfére prispieva aj vtipný text autora Aleša Macháčka, ktorý dotvoril Ľuboš Beňa.

Slovenská skupina Prospketori vydala singel Línej John

Kapelu Prospektori, jednu z najstarších slovenských country kapiel z moravsko-slovenského pomedzia, v roku 2018 opätovne uviedol do života Ľuboš Beňa s pôvodnými členmi zo Skalice. Je to jeden z najaktívnejších slovenských bluesmanov a veľký obdivovateľ americkej tradičnej hudby, ktorý sa preslávil pôsobením v úspešných hudobných projektoch „Ľuboš Beňa & Matěj Ptaszek“ a „Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi“. Je držiteľom niekoľkých významných ocenení v kultúrnej oblasti a dokonca viackrát navštívil USA a svoje hudobnícke skúsenosti získaval priamo v kolíske bluesovej hudby – v delte rieky Mississippi.

Dvakrát sa zúčastnil International Blues Challenge v americkom Memphise – najväčšej a najprestížnejšej súťažnej prehliadky bluesových kapiel a sólistov na svete, raz ako člen odbornej poroty a druhý raz ako súťažiaci (spolu s hráčom na ústne harmoniky Charliem Slavíkom postúpil až do semifinále).


Kapela Prospektori má v repertoári obľúbené americké štandardy spievané v angličtine, ako aj vlastné originály. Jej zostavu tvoria traja speváci: pôvodný člen Aleš Macháček – banjo a husle, Ľuboš Beňa – gitara a Štefan Chocholáček – kontrabas. Ich vystúpenia sa nesú v duchu radostnej oslavy hudby starých dobrých čias, ktorá nestráca na sile a na schopnosti potešiť poslucháčov. To platí i pre skladbu Línej John. Ľuboš Beňa v nej hrá na svoj obľúbený hudobný nástroj – rezofonickú gitaru. Prospektori teda rozhodne nezaháľajú, napriek názvu svojho nového singla. Tento predvianočný darček pre svojich fanúšikov sa im skutočne vydaril.

Ružena Šípková
03/12/2019