Kapela Bluewine na Seredskom jarmoku 2019

Seredské modré

V novembri 2018 sa v Nových Zámkoch konal už 14. ročník festivalu Jazz Blues Jamboree. Žiaľ, nenavštívila som ho, len som si neskôr s chuťou prečítala článok o ňom na internetovom portáli Bluesmusic.sk. V rámci festivalu sa uskutočnila i súťažná prehliadka slovenských kapiel. Zúčastnili sa jej štyri hudobné formácie a ako zdôraznil autor článku Bonzo Radványi, všetky boli kvalitné. Zaujalo ma, že medzi nimi bola aj kapela Bluewine zo Serede. Akákoľvek bluesová aktivita v Seredi, kde trávim veľa času, ma veľmi teší. Seredčania síce súťažnú prehliadku nevyhrali, ale svojou hudbou dôstojne reprezentovali svoje mesto.

Kapela Bluewine na Seredskom jarmoku 2019

A tak som túžila túto kapelu vidieť a počuť hrať naživo. Zaujal ma i jej názov. Podľa toho, čo som sa o blue wine (modrom víne) dozvedela, veľmi záleží na tom, čím je prifarbené. Bola som preto zvedavá, akú farbu bude mať toto seredské blues. Želanie sa mi splnilo na Seredskom hodovom jarmoku 2019. Koncert kapely Bluewine sa konal 22. júna na pódiu pri Dome kultúry v Seredi. Jej členmi sú: Martin Mrllák – sólová gitara, Maťo Borza – gitara, ústne harmoniky, Viktor Války – basová gitara, Ján Vöroš – bicie a Tomáš Racko – spev.

Kapela Bluewine na Seredskom jarmoku 2019

Slnko pálilo ako divé, ak sa práve neskrývalo za mrakom. Mnohí ľudia si preto nesadli na rozhorúčené lavičky pred pódiom, ale počúvali hudbu ukrytí v tieni. Už pri zvukovej skúške kapely, keď zahrala skladbu Before You Accuse Me, ktorej autorom je Bo Diddley, obecenstvo zistilo, že toto Modré víno dodáva blues-rockovú energiu aj v horúčave. Krátko po 13.30 hod. spevák Tomáš Racko privítal publikum a koncert sa začal skladbou Good Times Bad Times z repertoáru kapely Led Zeppelin. I ostatné pesničky, ktoré kapela zahrala, boli prevzaté, no v podaní kapely Bluewine mali osobitú atmosféru a drajv. Boli zafarbené opravdivosťou.

Kapela Bluewine na Seredskom jarmoku 2019

Spoľahlivá rytmika hrala ako sa patrí rázne, gitary priam rozprávali blues-rockové príbehy (v niektorých skladbách hral Martin Mrllák aj technikou slide) a hudbu dokresľovali naliehavé tóny ústnych harmoník. Harmonikár miestami aj spieval sprievodné vokály. Spevák Tomáš Racko svojím zvučným hlasom a temperamentom dodával skladbám ešte väčšiu sviežosť. Tancoval, tlieskal a v niektorých skladbách hral na tamburíne. Zaznela napríklad pesnička od Little Waltera Just Your Fool, I´m Your Hoochie Coochie Man od Muddyho Watersa, ale tiež Honky Tonk Women od The Rolling Stones či Simple Man od Lynyrd Skynyrd. Zaujímavá bola dvojskladba, ktorú kapela nazvala Pieseň o žene a mužovi. Išlo o spojenie skladby Black Magic Woman od Fleetwood Mac a skladby Sharp Dressed Man od ZZ Top. Publikum so záľubou v blues a v rocku neodradila ani teplota 30 °C v tieni a hudbu a spev odmieňalo potleskom a pochvalnými pokrikmi.

Kapela Bluewine na Seredskom jarmoku 2019

Ako mi po koncerte prezradil spevák Tomáš Racko, kapela Bluewine vznikla v roku 2018. Traja jej členovia sú zo Serede a dvaja od Nitry. Skúšobňu má kapela v Dome kultúry v Seredi. Ich prvý väčší koncert bol práve ten na Jazz Blues Jamboree 2018. Bluewine nechce ostať len pri prevzatom repertoári, ale kapela pomaly smeruje aj k vlastnej tvorbe v podobnom hudobnom duchu, aký majú jej obľúbené skladby. Tak to je dobrá správa. Som rada, že v Seredi máme okrem šumivého vína i takéto modré, blues-rockové.

Kapela Bluewine na Seredskom jarmoku 2019

Ružena Šípková
06/2019