Jörg Danielsen & Juraj Schweigert v Trnave

Na korze pohodovo a s dobrom

V pondelok 19. augusta 2019 sa v rámci projektu Leto na korze uskutočnil na pódiu pred trnavskou radnicou bluesový koncert rakúskeho gitaristu a speváka Jörga Danielsena a slovenského hráča na ústnych harmonikách Juraja Schweigerta. Pekné slnečné počasie open-air koncertu prialo. Hudobníkom síce cestu do Trnavy skomplikovala dopravná zápcha, no napokon šťastlivo dorazili do cieľa. Pred pódiom sa na lavičkách stretli poslucháči rôzneho veku, sedacie vaky vpredu väčšinou obsadili malé deti, ktorých tam bolo ako smetí.

Jörg Danielsen & Juraj Schweigert v Trnave

Koncert sa začal o 18.20 hod. Hudobníci toho veľa nenahovorili, ale o to viac hrali. Len Jörg Danielsen povedal po anglicky krátke komentáre k niektorým pesničkám. Na starosti mal spev, stomp box a okrem toho striedal tri gitary: akustickú, elektrickú a rezofonickú. Jeho rezofonická gitara bola kovová s dreveným krkom a poslucháči sediaci vedľa mňa ju identifikovali ako „dobro“, len čo ju ešte pred koncertom zbadali na pódiu. Juraj Schweigert vládol ústnym harmonikám a rôznym efektovým „krabičkám“, k dispozícii mal dva mikrofóny, ktoré striedal.

Jörg Danielsen & Juraj Schweigert v Trnave

Z pesničiek, ktoré som poznala, tvorili väčšinu prevzaté skladby amerických bluesmanov. Prvou skladbou vystúpenia bola Talk To Your Daughter. V nej hral Jörg Danielsen na akustickej gitare, rovnako ako v nasledujúcej pesničke Sadie. Publikum tlieskalo, radosť bola vzájomná. Nasledovali dve pesničky s rezofonickou gitarou: Nobody´s Business But My Own a I´m A Lover Not A Fighter. Hudba mala švih, hra gitary i ústnej harmoniky prekypovala energiou. Bolo mi trochu ľúto, že nespieval aj Juraj Schweigert, s dvoma spevákmi by bol koncert ešte zaujímavejší.


Na trnavskom korze panovala pohodová nálada. Za pódiom bola síce natiahnutá reklamná plachta folklórneho festivalu Trnavská brána, ktorý sa skončil deň predtým, ale nikomu to neprekážalo. Bluesmani sedeli na stoličkách na malom pódiu ako na verande. Bolo zaujímavé sledovať ich vzájomnú srdečnú interakciu počas koncertu. K publiku mali tiež blízko a všetci si očividne bezprostrednú atmosféru užívali. Deti tancovali a jašili sa rovno pred pódiom.

Jörg Danielsen & Juraj Schweigert v Trnave

Elektrická gitara sa tiež dostala k slovu a poriadne oduševnene – v skladbách Want To Meet My Darling, čo bolo temperamentné boogie, She Belongs To Me, v ktorej znelo harmonikové sólo zádumčivo ako predzvesť konca leta, a Backwoodsman Blues s príchuťou rock´n´rollu. Want To Meet My Darling a Backwoodsman Blues sú originály, nachádzajúce sa na albume Jörg Danielsen – Live Aus Dem Jazzland z roku 2018.

Jörg Danielsen & Juraj Schweigert v Trnave

K mestu Trnava zvuk rezofonickej gitary – dobra neodmysliteľne patrí a užili sme si ho i v ďalších troch pesničkách, napríklad v skladbe She´s Tough. Jörg Danielsen sa počas spevu občas aj zasmial a zavýskal si. V posledných dvoch skladbách vystúpenia hral Jörg Danielsen na akustickej gitare. Koncert uzatvorila pesnička King Of The World od rakúskeho bluesmana Petra Kerna. Hodinka s blues uplynula ako voda.

Jörg Danielsen & Juraj Schweigert v Trnave

Pamätám si, že Jörg Danielsen už raz na trnavskom korze vystupoval, a to v roku 2017, spolu s Jurajom Schweigertom a s rakúskym gitaristom a spevákom Edim Fenzlom. Jörg Danielsen, ako povedal, je naďalej s Edim Fenzlom kamarát, no už spolu nevystupujú ako duo, pretože každý z nich má veľa hrania so svojou kapelou. Jörg Danielsen mi tiež prezradil, že za to, že prichádza hrať na Slovensko, vďačí práve Jurajovi Schweigertovi, s ktorým sa zoznámil na jam session. A tak Trnava opäť zažila pekný letný bluesový koncert i s rezofonickou gitarou. Známy slogan znie: „Dobro znamená dobrý v každom jazyku!“ Okrem iných i v slovenčine a v nemčine.

Ružena Šípková
08/2019