János „Johnny“ Hushegyi

Jeho repertoár v Skalici bude veľmi farebný

Finalistom celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2019 je gitarista a spevák János „Johnny“ Hushegyi zo Šamorína, ktorý má bohaté skúsenosti s účinkovaním v rôznych kapelách. No vo finálovom kole v Skalici zabojuje o víťazstvo ako sólista.

János Johnny Hushegyi Slovakian Blues Challenge 2019

Čo alebo kto vás motivoval prihlásiť sa do súťaže Slovakian Blues Challenge 2019?
Tento rok som odštartoval svoj nový sólo projekt a už od začiatku som mal v pláne prihlásiť sa do tejto súťaže. Na Slovakian Blues Challenge sa človek vždy stretne s rôznymi hudobníkmi a je to skvelé podujatie, kde sa hudobníci môžu ukázať.

Čím je pre vás blues?
Blues je pre mňa viac než hudbou, vďaka bluesu sa viem často dostať do veľmi pokojného duševného stavu. Tento hudobný žáner ma už zaujíma viac než 15 rokov a ešte si ho stále užívam.

Gitarista a spevák János Johnny Hushegyi

Ste známy hlavne ako gitarista a spevák blues-rockovej kapely The Butchers. Prečo ste sa rozhodli vystupovať aj ako sólista?
Mám rád akustickú hudbu, akustický blues a rád skúšam nové veci. Chcel som robiť niečo iné ako to, čo robíme v The Butchers, čo si, mimochodom, tiež veľmi užívam. Už dávnejšie som mal sem-tam nejaké menšie sólo vystúpenia. Mojím dávnym cieľom ale bolo dať dokopy taký repertoár, pri ktorom budem hrať iba sám bez kapely, a to sa mi konečne podarilo po nejakých šiestich rokoch.

Ktorí bluesoví hudobníci sú pre vás najväčšou inšpiráciou a aké ďalšie hudobné žánre a hudobníci vás ovplyvňujú?
Tak úplnými favoritmi u mňa vždy boli Eric Gales a Joe Bonamassa, dvaja veľmi dobrí gitaristi s úžasnou hudbou. Počúvam rôzne hudobné žánre, v rámci hudby sa snažím byť otvorený všeličomu. Počúvam všetko od jazzu, bluesu až po trash metal.

Gitarista a spevák János Johnny Hushegyi

Prezraďte nejaké vaše úspechy, ocenenia, súťaže, nahrávky, recenzie, špeciálne festivaly alebo koncerty.
S kapelou The Butchers sme mali dvakrát možnosť zahrať si na Topfeste v roku 2016 a v roku 2019, kam sme sa dostali vďaka súťaži Rocková Maturita. Taktiež v roku 2016 sme mali možnosť zahrať si na najväčšom bluesovom festivale v Poľsku, na Suwałki Blues Festivale, čo bol pre nás obrovský zážitok. S projektom Koronás (folk, world music), ktorý fungoval v rokoch 2015 – 2016, sme vyhrali tretie miesto vo významnej súťaži Cseh Tamás Napok (Dni Tamása Cseha) v Maďarsku, čo pre nás malo obrovský význam.

Na aký repertoár vo vašom podaní sa môžu tešiť poslucháči a porota Slovakian Blues Challenge 2019?
Repertoár, v ktorom sa budú obmieňať melancholické a veselšie bluesové skladby, bude veľmi farebný. Rád hrávam menej typické bluesové pesničky, ktoré možno nie sú až tak známe pre každého. Samozrejme, zahrám aj niečo z vlastnej tvorby.

Slovakian Blues Challenge 2019 Skalica

Ružena Šípková
08/2019