Her Memories na European Blues Challenge 2022

Rozhovor s gitaristom a spevákom Martinom Tomášikom

Hrať v zahraničí ešte stále nie je pre slovenských muzikantov samozrejmosťou ani po 30 rokoch, čo sú otvorené hranice. Samozrejme nemyslím tým hranie pre krajanov, ale pre publikum, ktoré vás nepozná. O to viac poteší správa, že slovenská kapela Her Memories z Bratislavy vystúpila začiatkom júna na najväčšej prehliadke európskych bluesových kapiel a jednotlivcov European Blues Challlenge vo švédskom Malmö. Mladé bluesrockové trio z Bratislavy pred tromi rokmi vyhralo celoslovenskú bluesovú súťaž Slovakian Blues Challenge 2019 v Skalici. Roku 2020 sa malo zúčastniť aj na European Blues Challenge v Zaandame v Holandsku. No potom prišla pandémia a podujatie sa nekonalo. Podobná situácia nastala aj v roku 2021, keď prehliadka mala byť v poľskom Chorzówe a vyzeralo to tak, že sa neuskutoční ani v tomto roku. Našťastie Európska bluesová únia, ktorá Challenge organizuje, presunula pôvodný marcový termín až na prvý júnový víkend, a tak medzi účinkujúcimi vo švédskom Malmö boli aj zástupcovia Slovenska.

Her Memories na European Blues Challenge 2022

Kvôli skoro trom rokom čakania a neustálym zmenám miesta a dátumu sme mali poriadne nervy. Museli opakovane hľadať ubytovanie v rôznych mestách, riešiť dopravu, komunikovať s European Blues Union a podobne. Ale túto smolu mali všetky kapely, ktoré čakali na európske kolo tejto prestížnej súťaže a my sme radi, že si nás organizátor slovenského kola Slovakblues o.z. nechalo pre reprezentáciu Slovenska aj po tých rokoch presúvania termínov a miest“, povedal frontman skupiny Her Memories, gitarista a spevák Martin Tomášik.

Her Memories na European Blues Challenge 2022

V máji som ťa stretol na festivale Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch, kde ste hrali v úplne inom obsadení ako pred rokom na festivale Livin´ Blues v Bratislave a počul som, že vo Švédsku ste hrali zase v inom. Je to pravda?
Máš pravdu. V Nových Zámkoch sme si strihli premiéru v zostave Alessandro Anisino – basgitara, Peter Garaj – bicie a ja. Lenže to sme ešte nevedeli, že dva týždne pre odchodom do Malmö bubeníkovi zamietnu dovolenku. Hlava v smútku, no problém sme nakoniec vyriešili tak, že basgitarista Alessandro, ktorý je aj výborným bubeníkom a pozná všetky skladby, si sadol za bicie a na basu nám zaskočil kamarát Adam Rajczy z budapeštianskej kapely Vulgar Sun. Keď sme si konečne vydýchli a mysleli si, že všetko je OK, dopravná spoločnosť, ktorou sme sa mali prepraviť do Švédska, deň pred odjazdom nám odmietla vziať nástroje. Tu nás zachránili chalani z českej kapely WBand, ktorí nám bez váhania pomohli a požičali svoje vlastné nástroje, za čo im budeme naveky vďační.

Nie je bohviečo hrať na cudzie nástroje, akékoľvek dobré aj keď viem, že Palo Hrnčirík z WBandu má perfektnú gitaru a všetko okolo. Získal si ostrohy na medzinárodnom podujatí, dokonca na najväčšom v Európe. Čo ti to dalo?
Festival, bol na vysokej úrovni. Či už zvuk, svetlá, backstage alebo samotné pódium a priestor konania. Hrali sme prví, otvárali sme celý festival… popravde nebolo mi pred koncertom veľmi do reči. Ale keď sme sa dostali na pódium jednoducho sme zahrali najlepšie ako sme vedeli a potom už bolo fajn. Aj napriek predchádzajúcim problémom sme si to užili a naše vystúpenie zrejme bolo celkom dobré, lebo sa za nami aj pár ľudí zastavilo.


Ja som vlastne ešte nehral pred takým veľkým publikom, pred takým množstvom ľudí. Z domácich koncertov sme zvyknutí vo väčšine prípadov na 50, 100, maximálne 200 ľudí. Tu kapacita sály v Clarion Hotel Malmö, kde sme hrali, bola cca 600 a bola plná. Taktiež som ešte z pódia nikdy nekomunikoval v cudzej reči, čiže to bola tiež tak trochu sranda. Okrem nás na Challenge hralo ďalších 22 kapiel z celej Európy, niektorí už mali čo to odslúžené, dobre známe mená ako Marius Dobra alebo Ripoff Raskolnikov… Každopádne jednou z kapiel, ktorá za to bezpochyby stála, boli Harlem Lake z Holandska, ktorí nakoniec European Blues Challenge 2022 vyhrali, a to zaslúžene, lebo boli úžasní! Veľmi dúfame, že vďaka získaným skúsenostiam a známostiam vzniknú v budúcnosti aj nejaké spolupráce a posunie nás to znova o kúsok ďalej.

Her Memories na European Blues Challenge 2022

Nakoniec všetko dobre dopadlo, dokonca tesne po „výlete“ do Malmö, si ukončil aj školu a získal titul. Mieniš sa aj naďalej venovať hudbe?
Áno, deň po návrate zo Švédska som mal ešte diplomové obhajoby na Stavebnej fakulte STU. Bol to celkom stres, keďže sa to takto nakopilo, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a stihol som aj hudbu aj školu. Hudbe sa samozrejme budem venovať aj naďalej, neplánujem s tým prestať pokiaľ možno nikdy. Taký najväčší sen asi každého hudobníka je živiť sa samotnou hudbou, no aj keď neprestávam dúfať, vidím to skorej na tú vyštudovanú geodéziu a hudba bude popritom.

Her Memories na European Blues Challenge 2022

Čo teraz čaká na Her Memories? Čo chystáte?
Uvidíme, čo rok prinesie. Zatiaľ to vyzerá sľubne. Po odchode korony sa všetko vracia do normálu a nás znova začína baviť hrať, pretože je konečne pre koho. Tento rok otvárame v novej zostave, máme pred sebou vydanie debutového albumu s názvom Standing on the Sun a taktiež pár koncertov. Vynútená dvojročná pauza dala vzniknúť aj niekoľkým novým pesničkám. Tie momentálne začíname skúšať a na jeseň 2022, respektíve jar 2023, chystáme turné, na ktorom by už mali zaznieť všetky skladby zo spomínaného nového albumu aj úplne nové veci, aby sme ich konečne dostali k poslucháčom, lebo ako nám to dal pocítiť covid, bez nich to nestojí za nič.

Bonzo Radványi
Foto: Christophe Losberger
05/07/2022