Gala Blues Top 2015

V Chorzowe sa odovzdávali ocenenia najlepším poľským bluesmanom

V sobotu 25. apríla sa uskutočnil v poľskom Chorzowe špeciálny koncert Gala Blues Top, na ktorom sa odovzdávali ocenenia najlepším poľským bluesmanom. Chorzovské centrum kultúry privítalo víťazov ankety časopisu Twój Blues ale aj hostí, vrátane organizátorov, promotérov, zástupcov asociácií, novinárov a fotografov zo Slovenska, Českej republiky, Lotyšska, USA a ďalších krajín.

Gala-Blues-Top-2015-1

Šéfredaktor Andrzej Matysik slávnostne otvoril nielen samotný galakoncert ale aj špeciálnu výstavu venovanú 15. výročiu založenia časopisu Twój Blues.

Gala-Blues-Top-2015-Poland Gala-Blues-Top-2015-Poland

Pekne zaplnená sála kultúrneho domu najprv privítala držiteľa titulu „Objav roka“, kapelu Kraków Street Band. Deväťčlenná kapela zložená zo známych osobností poľskej hudobnej scény odstrelila ako prvú swingovku, ale bohužiaľ len jedinú skladbu s nádychom blues. Ostatné sa niesli v rockovom či popovom duchu. Ale inak to bol samozrejme výborne zahraný koncert s podporou banja, ukulele a dychovej sekcie.

Gala-Blues-Top-2015-5

Cena „Klavírista roka“ putovala do rúk Krzysztofa Glucha. Svoj priestor zaplnil vlastnými kompozíciami – mixom bluesu a klasickej hudby.

Gala-Blues-Top-2015-6 Gala-Blues-Top-2015-Poland

„Gitaristom roka“ sa stal Grzegorz Kapolka. Predstavil sa so svojim triom v zložení bicie, basgitara a gitara a ponúkol dve pomalé jazz-rockové inštrumentálne balady.

Gala-Blues-Top-2015-8 Gala-Blues-Top-2015-Poland

Cenu „Spevák roka“ si odniesol starý dobrý známy, spevák a gitarista Adam Kulisz, ktorý pred časom koncertoval na Slovensku v Skalici. Zahral dve vlastné skladby spievané v poľštine. Len škoda, že znova znelo len pomalé a smutné blues.

Gala-Blues-Top-2015-10

Kapela Kasa Chorych dostala cenu v kategórii „Najlepší album roka“, ktorú získala za ich aktuálne CD „Orla“. Spolu s kapelou vystúpil aj špeciálny hosť, držiteľ titulu „Harmonikár roka” Michal Kielak.

Gala-Blues-Top-2015-11

Prvú polovicu koncertu ukončil Andrej Matysik pozvánkou na veľkú narodeninovú tortu a všetci sa odobrali do predsália, kde ich okrem iného čakalo aj slávnostné šampanské.

Gala-Blues-Top-2015-Poland Gala-Blues-Top-2015-Poland

Druhú časť večera otvoril čerstvý držiteľ ocenenia „Kapela roka“ Jan Galach so svojim Bandom. Večer dostal zrazu šmrnc a hoci ani teraz neznelo to pravé blues, tento koncert patril k vrcholom večera. Gitarista a hráč na elektrické husle Jan Galach je výborný multiinštrumentalista. V kapele mal dvoch bubeníkov, hráča na organ, basgitaristu a speváčku Karolinu Cygonek, ktorú v Chorzowe vyhlásili za „Najlepšiu speváčku roka“.

Gala-Blues-Top-2015-14 Gala-Blues-Top-2015-Poland

Medzinárodné ocenenie za festival Blues Alive v Šumperku si prevzal jeho dramaturg Ondřej Bezr a americký fotograf Paul Natkin zasa za najlepšiu fotografiu John Lee Hookera.

Gala-Blues-Top-2015-Poland Gala-Blues-Top-2015-Poland
Gala-Blues-Top-2015-21

To najlepšie prišlo nakoniec. Veľké jam-session všetkých zúčastnených hudobníkov odštartoval gitarista a spevák Krzysztof Rybarczyk, ocenený ako „Osobnosť roka“. Následne gitarista Adam Kulisz rozdával sóla všetkým zúčastneným muzikantom až do samotného veľkého finále.

Gala-Blues-Top-2015-Poland Gala-Blues-Top-2015-Poland
Gala-Blues-Top-2015-21

Na záver musím vyzdvihnúť výbornú organizáciu koncertu, o ktorú sa postaral Andzej Matysik a jeho rodina, perfektný zvuk, moderátorské výkony, pohostenie a predovšetkým nadšenie všetkých ocenených hudobníkov.

Kompletnú fotogalériu z koncertu nájdete na Facebooku Jindřicha Oplta.

Text: Ľuboš Beňa
Foto: Jindřich Oplt