Festival Stars Guitars v Kuchyni na Záhorí

Hudobná rozlúčka s letom v Parku Karpaty

Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa

Na plagáte, ktorý pozýval do Kuchyne s veľkým Ká na Záhorí a niesol nápis Stars Guitars, som narátal obrázky piatich klávesov ale len jednej gitary. Skutočnosť bola úplne iná, ale to bola len jediná malá a zanedbateľná chybička tohto neobyčajne vydareného open-air podujatia, ktoré v sobotu 3. septembra uzatváralo sériu letných koncertov v Camping Parku Karpaty v spomínanej Kuchyni.

Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa

Úderom 17. hodiny skalický bluesman Ľuboš Beňa v úlohe moderátora privítal hostí a festivalovú hudobnú rozlúčku s letom odštartoval gitarista a spevák René Lacko. Tak ako vždy zahral perfektne. Na svoje si prišli všetci bluesrockeri a ctitelia Jimi Hendrixa a Steve Ray Vaughana. René podporený výbornou rytmikou Down Town Bandu potešil skladbami ako Pride and Joy, All Along The Watchtower či záverečnou Purple Haze a nechýbalo ani hranie na gitare za hlavou. Trochu ma prekvapilo, že hral na gitare pre ľaváka, ktorú mal otočenú naopak, ale asi som ho už dlhšie nevidel.

Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa

Po krátkej prestávke prišlo na rad známe bluesové duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi. Obaja s rezofonickými gitarami a Ľuboš na dôvažok aj s mini bicou súpravou ponúkli niekoľko slávnych bluesových štandardov a zopár vlastných skladieb, v ktorých dokonca zaznela aj slovenčina.

Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa

Už počas predchádzajúcich vystúpení pozornosť prítomných pútala malá, pekná a štíhla dievčina s extravagantným účesom, ktorá sa pohybovala v areáli campingu. O chvíľu sa prezradila jej identita. Bola to frontmenka českej kapely Electric Lady, charizmatická Tereza Rays, ktorá sa objavila na pódiu v červenom outfite a od prvej skladby zelektrizovala publikum. Vďaka vynikajúcemu hlasu a v neposlednom rade výbornej a presvedčivej hre na gitare (v power triu by to ináč ani nešlo) jej tvrdý rock s prídavkom funky mal veľký úspech.

Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa

Dalo by sa povedať, že zažiarila ako energetická bomba a pri hre bola v neustálom pohybe ako živé striebro. K jej výkonu samozrejme prispela aj brilantná práca zvukárov, svetelné efekty a najmä obaja spoluhráči, presný a razantný bubeník a rovnako obdarený slapujúci basgitarista, ktorý naviac ako správny šoumen dokazoval svoju dobrú kondíciu občasnými zoskokmi z pódia. Kapelu som síce videl prvýkrát a skladby som nepoznal, no hudba Electric Lady ma podobne ako ostatných poslucháčov dostala.

Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa

V priebehu večera sa dosť ochladilo, ale z pódia sálala horúca muzika aj naďalej. Program mal dobrú gradáciu. Českú „ elektrickú lejdy“ vystriedal na pódiu škótsky gitarista a skvelý spevák Gerry Jablonski so svojim Bandom. Gitarový čarodejník so staromódnou hrivou menil starý pomaľovaný Fender Stratocaster s Washburnom, hral prstami, teda bez plektra a hoci pod nohami nemal žiadnu „elektráreň“, len dva či tri pedále, zvuk bol parádny. Okrem znamenite zohratej rytmiky mal vedľa seba aj ďalšieho sólistu – excelentného hráča na elektrifikovanú ústnu harmoniku, basgitarista spieval aj vokály a celé to znelo fantasticky dobre. Gerry ponúkal najmä vlastné skladby, medzi ktorými nechýbal ani minuloročný singel Goddamn. Odporúčam každému, kto má rád melodický bluesrock. Bodaj by v každej kuchyni ponúkali takéto super hudobné menu.

Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa Festival Stars 2022 Guitars Park Karpaty Kuchyňa

Bonzo Radványi
06/09/2022