Festival Mississippi Blues & BBQ v Berlíne

Ponúkol výbornú bluesovú hudbu

Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin

Rieka Mississippi je síce od nás vzdialená niekoľko tisíc kilometrov, no bluesová hudba, ktorá vznikla v oblastiach kadiaľ preteká, má svojich fanúšikov aj v Európe. Dôkazom toho bol aj festival Mississippi Blues & Barbecue v Berlíne. Nemci prerobili areál bývalého pivovaru na kultúrne centrum a jedno z jeho obrovských nádvorí bolo v nedeľu 16. júla dejiskom spomínaného festivalu, ktorý, ako to sľuboval už jeho názov, ponúkal návštevníkom nielen lákavé vône z množstva stánkov s občerstvením ale najmä výbornú bluesovú hudbu.

Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin

Berlín sa prejavil veľmi sympaticky mnohopočetným a bluesu znalým publikom, ktoré sa nenechalo odradiť ani občasnými kvapkami letného dážďa a nešetrilo nadšeným potleskom. Podujatie malo medzinárodný punc. Okrem elity nemeckej bluesovej scény vystúpilo aj belgické duo The Goon Mat & Bernardo a my dvaja s našim duom Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi. Jedným zo spoluorganizátorov festivalu a zároveň aj jeho moderátorom bol Michal Maas, bubeník známej medzinárodnej kapely Crazy Hambones, ktorá pred niekoľkými rokmi vystupovala aj na Slovensku. Okrem moderovania hral samozrejme aj na bicích, washboard a rozličných perkusiách a spolu s kontrabasistom Klaasom Wendlingom vytvoril spoľahlivú rytmiku pre všetky štyri nemecké kapely. Na prvý pohľad to síce vyzeralo ako obrovská jam session, pri ktorej sa striedali spievajúci frontmani, ale dramaturgia bola veľmi dobre premyslená. Každá kapela mala 50 minút a po 10 minútovej prestávke, bez dlhých zvukových skúšok a prestojov už hrala ďalšia. Slovom organizácia klapala s typicky nemeckou presnosťou.

Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin

Festivalovú ponuku otvorila formácia Harmonica Blow Out, ktorá bola zároveň hneď jedným z vrcholov celého festivalu. Tvorili ju traja majstri ústnej harmoniky Dieter Kropp, Marko Jovanovič a v Nemecku žijúci Američan Henry Heggen, frontman Crazy Hambones. Bolo to až neuveriteľné čo títo traja vystrájali, akú veľkú muziku robili na svojich miniatúrnych nástrojoch. Keďže všetci traja sú aj skvelými spevákmi, postupne sa striedali aj pri mikrofónoch. Henry Heggen si v závere nášho vystúpenia „zafúkal“ hosťovsky aj s nami a nepochybne prispel k tomu, že obecenstvo si vytlieskalo prídavok.

Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin

No nebola to len spomínaná trojica super harmonikárov, ktorá doslova vyrážala dych svojou virtuozitou. O chvíľu sa na pódiu objavil aj ďalší majster ovešaný harmonikovým pásom. Bol to Gerd Gorke, ktorý pred rokmi hosťoval v Trnave na Dobrofeste s kapelou Hootin´ The Blues. V Berlíne hral s jedným z najznámejších nemeckých bluesmanov, spevákom a gitaristom Michaelom van Merwykom. Spoločne ako Delta Boys odštartovali skladbou Mojo Hand od Lightnin´ Hopkinsa a pokračovali celým radom bluesových štandardov, medzi ktoré zamiešali aj Bo Diddleyho You Can´t Judge A Book či obecenstvom neobyčajne vrelo prijatú pôsobivú verziu slávnej skladby Heroes od Davida Bowieho.

Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin

Výborný bol aj v Berlíne žijúci taliansky slide gitarista a spevák Stefano Ronchi alias Slidin Wolf, ktorý striedal elektrickú gitaru s rezofonickou, no mne sa najviac páčilo vystúpenie kapely The Love Gloves. Jej frontman, excelentný gitarista a spevák Lars Vegas, ponúkal so svojimi spoluhráčmi vzrušujúcu kombináciu delta blues s rock a billy a s občasným osviežujúcim výletom do country. V neskoršom rozhovore označil svoj štýl názvom deltabilly a skutočne, bežné skladby ako I Ain´t Got You, Catfish Blues, Broke and Hungry či Canned Heat Blues od Tommy Johnsona získali v jeho podaní akýsi nový rozmer. Mimochodom, Lars tam bol s veľmi peknou mladou dievčinou, o ktorej som si najprv myslel, že ako speváčka osvieži inak čisto pánsku festivalovú jazdu, ale nie, bola to „len“ jeho priateľka.

Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin

Záver festivalu patril dvojici z Belgicka, ktorá svoje vystúpenie odštartovala ako uragán energickou verziou Rolling And Tumbling s dominantnou slide gitarou. Harmonikár sa prejavil ako veľký showman, zoskočil z pódia medzi obecenstvo, kde ho roztancoval a rozospieval. Bolo to dobré, no po malej chvíli sa mi ich síce odpichové ale nekonečné boogie bez dynamických zmien zunovalo a spolu s Ľubošom som dal prednosť debate s muzikantami. Okrem toho sme sa znova presvedčili, že svet je malý, keď sa v publiku objavili aj ďalší naši starí známi z Dobrofestu – Ralf a gitarista Country Rudy z kapely Mudpack. Obaja sa podieľajú aj na organizácii Resonator Festivalu v severonemeckom Sulingene, ktorý je jediným európskym festivalom venovaným rezofonickým gitarám.

Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin

To, že nás na festivalovom plagáte mýlne uviedli ako Čechov, sme počas koncertu vysvetlili a objasnili. Na dôkaz sme zahrali aj titulnú skladbu z nášho cédečka Nemám hlad, nemám smäd a okrem toho sme šírili osvetu aj informáciou, že vynálezca rezofonickej gitary – dobro John Dopyera, pochádzal zo Slovenska, čo vyvolalo dlhotrvajúci potlesk. Inak, festival až na chvíľkové dáždivé okamihy, ktoré k open air festivalom už akosi patria, nemal chybu. Výborná organizácia, výborný zvuk a najmä skutočne vysoká úroveň všetkých účastníkov udržali pozornosť početného publika, ktoré vydržalo až do konca.

Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin

Ľuboš fotil a ja som zbieral informácie. Tak nemáme bohužiaľ žiadnu fotografiu z nášho vystúpenia. Ale v Berlíne sme získali celý rad nových známych, priateľov i fanúšikov, s ktorými sa možno stretneme pri našej ďalšej návšteve Nemecka na budúci mesiac. No ešte predtým sa tešíme na domáce publikum v sobotu 22. júla na Countryfeste v Jaslovských Bohuniciach.

Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin Festival Mississippi Blues and Barbecue 2017 Kesselhaus Maschinenhaus Kutlurbrauerei Berlin

Text: Bonzo Radványi
Foto: Ľuboš Beňa
Júl 2017