Festival Malý Dobrofest 2021 v Trnave

Rezofonické dobro oslávi 95. narodeniny

Pred nami je letná sezóna, ktorá po mnohomesačnom pôste ponúkne namiesto alternatívy internetových live streamov bez publika celý rad koncertov a hudobných festivalov na živo. K tým najzaujímavejším hudobným podujatiam v Trnave bude nepochybne patriť ďalší, v poradí už siedmy ročník festivalu Malý Dobrofest 2021. Vďaka nemu Trnava ani v tomto roku nepríde o jedinečný zvuk rezofonickej gitary – dobro.


Malý Dobrofest nadväzuje na tradíciu medzinárodného hudobného festivalu Dobrofest Trnava a je podobne ako on venovaný pamiatke slovenského rodáka Jána / Johna Dopyeru, vynálezcu rezofonickej gitary, ktorú pomenoval pekným slovenským názvom – dobro. Je potrebné pripomenúť, že tento svetoznámy slovenský rodák, ktorý vyrastal v Dolnej Krupej pri Trnave a Mesto Trnava mu v roku 2003 udelilo Čestné občianstvo in memoriam, si podal žiadosť o prvý americký patent na svoju gitaru v roku 1926, takže festival bude zároveň aj oslavou 95. narodenín dobra.

Festival Malý Dobrofest 2021 Trnava je Koncert pre Johna Dopyeru

Jednodňový festival s podtitulom Koncert pre Johna Dopyeru si udržuje medzinárodný status a aj v tomto roku ponúkne pestrú nádielku výbornej a kvalitnej muziky v podaní viacerých umelcov zo zahraničia, ktorú bude spájať špecifický zvuk dobra. Návštevníci sa budú môcť stretnúť s charizmatickým spevákom, gitaristom a hráčom na rezofonickú gitaru Hansom Theessinkom z Rakúska, ktorý mal vystúpiť v Trnave už v minulom roku, no panujúca situácia mu v tom zabránila. Ďalej to bude legendárna česká bluesgrassová kapela Cop z Plzne so spevákom Míšom Leichtom a dobristom Petrom Slámom a slovenskú scénu bude reprezentovať známa dvojica hráčov na rezofonické gitary a ich veľkých propagátorov Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi.


Organizátorom podujatia je Trnavská hudobná spoločnosť o. z., ktorá na Malý Dobrofest 2021 pozýva všetkých priaznivcov dobrej hudby. Festival sa uskutoční pri dodržaní aktuálnych protipandemických opatrení v piatok 27. augusta v Trnave, v priestoroch Nádvoria na Štefánikovej ulici č. 4. Začiatok o 20. hodine a vstup voľný.


Festival z verejných zdrojov podporilo Mesto Trnava. Ďalej podporili: Nádvorie – priestor súčasnej kultúry, Kultúrne centrum Malý Berlín, Libros, Edit Print, Penzión Oáza, WebHouse a HALADA advokátska kancelária. Mediálni partneri: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, domesta.sk, bluesmusic.sk, MTT.

Trnavská hudobná spoločnosť, o. z.
26/06/2021