Festival Livin‘ Blues 2022

Na jazere Veľký Draždiak v bratislavskej Petržalke

Festival Livin Blues 202229. ročník medzinárodného festivalu blues a rhytm´n ´blues sa mimoriadne uskutoční v exteriéri, a to na jazere Veľký Draždiak v bratislavskej Petržalke v priebehu troch dní. Zmenu si vyžiadal covid a možno i touto zmenou sa blues dostane k širšej verejnosti. Festival od piatku 29. júla do nedele 31. júla 2022 predstaví rôznorodosť štýlov tejto hudby, ktorá ovplyvnila takmer všetky žánre rocku, popu , jazzu i ďalších žánrov a je živá aj dnes a naďalej ovplyvňuje súčasných tvorcov a interpretov, i keď si to možno mnohí ani neuvedomujú . Každý večer sa počas troch dní od 18.00 hod. predstavia dva súbory.


V piatok 29.7. to bude už pomaly legendárna dvojica Ľuboš Beňa a Peter Bonzo Radványi. Unikátne a originálne duo, ktoré znie ako celá kapela. Obaja patria k najaktívnejším slovenským bluesmanom. Ako známi propagátori rezofonickej gitary – dobra , sprostredkujú poslucháčom zoznámenie s týmto jedinečným americkým hudobným nástrojom, ktorý vynašiel v 20. rokoch minulého storočia slovenský rodák John Dopyera. Ich repertoár pozostáva z klasických amerických bluesových a countryových štandardov, ale i vlastných originálov spievaných v slovenčine. Rumunský líder ďalšej skupiny a skladateľ Marius Dobra vyrazil na nielen rakúske pódiá so svojou gitarou a neskôr s Blues Bandom pred viac ako 40 rokmi. Hudbu a texty píšu až na pár výnimiek miestni umelci z Dolného Rakúska. Jasne cítiť vášeň pre blues a Ježiša Krista. Taktiež vplyv jeho vzorov: Garyho Moora a Stevieho Raya Vaughana. Rakúsky Marius Dobra Blues Band spieval na mnohých národných a medzinárodných festivaloch so známymi hudobníkmi ako Josè Feliciano, Supermax, Robben Ford, Josh Smith, Eric Gales a mnohými ďalšími.


V sobotu 30.7.  otvorí druhý festivalový deň vynikajúci autor, gitarista a spevák, člen mnohých bluesových zoskupení, Pezinčan Milan Konfráter so svojim Blues Bandom. Zmesou nielen zahraničných štandardou bluesu, rocku, rockabilly a folku ,ale doplnenou i vlastnou tvorbou pripraví prvú časť večera, tú druhú naplní svojím spevom, spojeným s doprovodom špičkových slovenských hudobníkov Silvia Josifoska a jej Band. Jej vystúpenie,charakteristické zmesou bluesu,soulu,funku a jazzu i rocku, bude určite patriť k vrcholom tohto trojdenného festivalu.


Tretí večer v nedeľu 31.7. bude znovu medzinárodný. Bluesweiser je slovenská bluesová kapela. Na čele kapely stoja dve výrazné osobnosti, ktorých kooperácia určuje štýl prejavu Bluesweiseru. Gitarista, spevák a textár Juraj Turtev s originálnym speváckym prejavom, ktorý nesie osobité texty, takmer zbavené tradičných bluesových klišé. Druhou osobnosťou kapely je gitarista a skladateľ Ivan Tomovič. Bluesweiser sa ako celok pohybuje na hrane elektrického blues, funky, rocku, folku a alternatívy.  Zahraničie v nedeľu zastupuje moravský Band of Heysek. Takto sa charakterizujú na oficiálnej web stránke : „Band Of Heysek je parta hejsků, kteří skládají a hrají vlastní živočišné, blues načichlé, syrově špinavé písně.“ – a treba dodať, že neklamú a ich dravý, živočíšny prejav poteší ucho nielen priaznivca blues, ale i priaznivca akejkoľvek úprimnej a pravdivej hudby,vychádzajúcej od srdca. Podujatie organizujú Kultúrne zariadenia Petržalky, ktoré týmto na festival pozývajú všetkých priaznivcov dobrej hudby.

KZP
19.07.2022