Europe Blues Train Festival 2014

Ako bolo v Berlíne

EBT2014 1

Prvá časť tohtoročného festivalu Europe Blues Train sa uskutočnila v dňoch 17. a 18. októbra v Berlíne a jeho blízkom okolí. Keďže sa hralo na štyroch rozličných miestach, s inými účastníkmi festivalu, s výnimkou jeho hlavného organizátora, z Čiech pochádzajúceho saxofónistu Joe Kučeru, som sa vlastne ani nestretol. No môžem sa pochváliť, že som prvýkrát v živote odohral celý koncert v Bé dure. Vážne, lebo jednou zo zastávok Európskeho bluesového vlaku bol známy jazzový klub B-flat v Berlíne, kde sme spolu s Ľubošom Beňom hrali na dvojkoncerte s domácou kapelou Miss Lana & the Dollar Bills.

EBT2014-2 EBT2014-3 EBT2014-4 EBT2014-5

Miss Lana & the Dollar Bills bola to poloakustická veselá partička, ktorá by znela ako jug band, keby s ňou nehral výborný elektrický gitarista Jan Hirte. Ten hneď na začiatku suverénne odpálil peknú verziu gitarovej inštrumentálky Hideaway od Freddie Kinga. Jeho protipólom na pódiu bola sympatická speváčka Miss Lana, ktorá občas hrala aj na washboard, teda na rumpľu. O základný rytmus sa staral Tom Blacksmith, neobyčajne vysoký bubeník, hráč na elektrifikovanú harmoniku a občasný spevák a basista Carlo, ktorý hral na špeciálnom nástroji s jednou strunou (soul tube). Na koncerte ponúkli veľmi príjemnú kolekciu bluesových štandardov ako Bring It On Home To Me, Boom Boom Out Go the Lights, Something You Got, Hound Dog, Kansas City a nechýbala ani obligátna verzia I Got My Mojo Working. Zaujímavé, že sólové štúdiové CD Sugar Coated Love, ktoré mi speváčka venovala, je na rozdiel od živého vystúpenia zamerané oveľa viac elektricky a ponúka skladby s väčším dôrazom na country a rock a billy.

My dvaja s Ľubošom sme v rámci festivalu odohrali na druhý večer ešte jeden koncert v asi 70 km vzdialenom mestečku Zehdenick, kde sme vraj galériu v historickej kláštornej budove z 13. storočia premenili na Bluesovú knajpu. Aspoň tak o našom vystúpení písala redaktorka v tamojších novinách a dodala: „Ohnivý výkon fascinujúceho dua zdvihol viacerých hosťov zo stoličiek.“

6. ročník festivalu Europe Blues Train bude pokračovať koncom novembra v Prahe, kde v kluboch Jazz Dock a Blues Bahnhof vystúpi aj Miss Lana & the Dollar Bills, v Berlíne žijúca americká speváčka Ingrid Arthur, Luboš Andršt Band a niekoľko ďalších českých účinkujúcich. A ja len dúfam, že na budúci rok sa podarí prehodiť festivalovú výhybku tak, aby sa Európsky bluesový vlak zastavil aj u nás, na Slovensku.

Bonzo Radványi
Október 2014