Dobro (vička), blues a malý Dobrofest

Totálne preplnený klub dokázal, že v Trnave sa darí bluesu a dobrej hudbe

Tretí ročník Koncertu pre Johna Dopyeru, venovaného pamiatke vynálezcu rezofonickej gitary-dobro, ktorý sa narodil na Slovensku, sa vydaril. Nebolo to žiadne spomienkové stretnutie starnúcich maturantov po rokoch, ale plnokrvné hudobné podujatie plné energie a iskrenia pódiu, i keď spomienky na tomto podujatí samozrejme nechýbali. Spomínalo sa na dnes už nejestvujúci medzinárodný hudobný festival Dobrofest, na Johna Dopyeru, 90. narodeniny dobra i na 20. výročie otvorenia Dvorany slávy dobra v Trnave, ktorá je jediným múzeom rezofonických gitár v Európe, no prím po celý večer hrala muzika. A tá skutočne stála za to.

Nový trnavský hudobný klub Music a Cafe bol preplnený na prasknutie, čašníci pridávali stoly i stoličky, ale nakoniec nebolo už kam, a tak časť návštevníkov sledovala dianie na pódiu postojačky.

Maly-Dobrofest-2016-1

Koncert otvorila svojim dynamickým podaním bluesových štandardov i vlastných skladieb známa skalicko-trnavská dvojica propagátorov rezofonických gitár Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi. Druhý z nich sa zhostil aj úlohy moderátora celého večera. Po nich nasledovalo vynikajúce české duo dobristu Radeka Vaňkáta a akustického gitaristu Jakuba Raceka s príjemným mixom country a bluegrassu s občasným výletom aj do bluesových vôd.

Maly-Dobrofest-2016-2

Nálada v sále pripomínala staré časy Dobrofestu. V publiku ste mohli stretnúť nielen fanúšikov dobrej hudby z Trnavy, Bratislavy, Nitry či Banskej Bystrice ale aj hostí z USA, Nemecka, Švajčiarska a Maďarska. Rovnako medzinárodne to vyzeralo aj na pódiu, kde sa ako tretí v poradí objavil slávny britský spevák a gitarista Dave Peabody z Londýna. Striedal rezofonickú gitaru s akustickou, občas slideoval s bottleneckom a nikoho nenechal na pochybách, že jeho trojnásobný zisk titulu britského akustického bluesmana roka bol skutočne zaslúžený. Príjemným osviežením jeho vystúpenia bola hosťujúca huslistka Andrea Tkáčová z Bratislavy, ktorá narušila dovtedajšiu výlučne pánsku jazdu a spolu s britským bluesmanom rukolapne dokázala, že hudba je skutočne medzinárodným jazykom, ktorý nepotrebuje tlmočníka.

Maly-Dobrofest-2016-3

Blues vystriedala pôsobivá kombinácia jazzu, swingu a country v podaní jedného z najlepších slovenských hráčov na dobro Petra Szabadoša, po ktorej nasledovalo záverečné vystúpenie amerického country speváka Willie Jonesa. Sympatického vlastníka veľkého hlasu sprevádzala kapela zložená zo skvelých slovenských muzikantov. A hoci nie som veľkým fanúšikom country music, najmä nie takej, aká sa hráva u nás, musím dať klobúk dole a povedať, že toto bolo skutočne iné kafé – echt americká country s prídavkom rocku, ktorá mala neuveriteľný drive.

Maly-Dobrofest-2016-4

O absolútne záverečnú bodku za týmto mini-festivalom sa postarali všetci účinkujúci, ktorí na veľké potešenie všetkých prítomných zahrali na záver spoločne ešte niekoľko skladieb, vrátane odpichovej verzie slávnej skladby Sweet Home Chicago.

Maly-Dobrofest-2016-5

Malý Dobrofest mal o deň neskôr ešte bluesovú dohru, keď Dave Peabody vystúpil na špeciálnom sólovom koncerte v Mestskom múzeu v Seredi. Ponúkal najmä skladby zo svojho nového cédečka Right Now Blues a tamojšie publikum nielenže presvedčil svojim muzikantským a speváckym know-how ale doslova ho očaroval svojou bezprostrednosťou. Pritom v priebehu koncertu prítomných celkom nenápadne zoznámil aj s rozličnými bluesovými štýlmi hry a okrem finger pickingu im predviedol aj pôsobivú hru s bottleneckom na rezofonickej gitare.

Text: Bonzo Radványi
Foto: Lilly Pavlak
Marec 2016