Do Bluesovej siene slávy uvedú bluesmenov

V americkom Memphise

V Memphise štát Tennessee sa budú udeľovať, výročné ceny Blues Music Awards

Blíži sa 10. máj, deň, keď sa v Memphise, v štáte Tennessee budú udeľovať, výročné ceny americkej Blues Foundation – Blues Music Awards, ktoré sú považované za najprestížnejšie ocenenia pre bluesových umelcov. No ešte predtým, v stredu 9. mája uvedú ďalších bluesmenov do Bluesovej siene slávy (The Blues Hall of Fame). V tomto roku to bude 13 osobností, ktoré budú reprezentovať všetkých 5 kategórií Bluesovej siene slávy, teda hudobníkov, bluesovú literatúru, klasické bluesové nahrávky – pieseň, klasické bluesové nahrávky – album a dôležitých ľudí, ktorí síce nehrajú ale na bluesovej scéne sa pohybujú a sú jej spolutvorcami.

V Memphise štát Tennessee sa budú udeľovať, výročné ceny Blues Music Awards

Na slávnostnej ceremónii, ktorá sa uskutoční v Halloran Centre v Memphise, uvedú takto do Bluesovej siene slávy speváčku Mamie Smith (1883-1946), ktorá sa roku 1920 zapísala do histórie prvou bluesovou nahrávkou čiernej Afroameričanky a považovali za prvú “Queen of the Blues”, ďalej klavíristu a skladateľa Georgia Tom Dorseyho (1899-1993), ktorý v 20. rokoch sprevádzal speváčku Ma Rainey a neskôr bol partnerom slide gitaristu Tampa Reda a šéfa Staples Singers, speváka a gitaristu Roebuck „Pops“ Staplesa (1914-2000). Zlatú éru chicagského bluesu zastúpi bývalá sprievodná kapela Junior Wellsa a Little Waltera The Aces s legendárnym bubeníkom Fred Belowom (1926-1988) a ďalší bubeník, 83-ročný Sam Lay (*1935), ktorý hral a nahrával s takými esami ako Little Walter, Howlin´ Wolf, James Cotton, Lightnin´ Hopkins, Junior Wells, Bo Diddley, Muddy Waters, Paul Butterfield, Bob Dylan a s mnohými ďalšími.

V Memphise štát Tennessee sa budú udeľovať, výročné ceny Blues Music Awards

Čo sa týka klasických nahrávok, do Bluesovej siene slávy uvedú album Blues Is King od B. B. Kinga z roku 1967 a dostane sa tam aj 5 známych bluesových štandardov, ktoré vyšli na malých platniach: See See Rider Blues v podaní Ma Rainey (1924), Roll ’Em Pete so spevákom Big Joe Turnerom a klavíristom Pete Johnsonom (1938), Bo Diddleyho I´m A Man (1955), slávna inštrumentálka Green Onions v podaní súboru Booker T. & the MG’s (1962) a nemenej slávna skladba Alberta Kinga Crosscut Saw (1966).

V kategórii bluesová osobnosť – nehudobník bude ocenený rádio discjockey, promotér a producent Al Benson (1908-1978), ktorý dlhé roky pôsobil na bluesovej scéne v Chicagu a v neposlednom rade ocenenie v kategórii bluesovej literatúry dostane Bob Riesman za biografickú knihu s názvom I Feel So Good: The Life and Times of Big Bill Broonzy.

Bonzo Radványi
Máj 2015