BJD 2018 a súťaž mladých talentov

Na 2. mieste skončil projekt DUSKA: Ági Kazai & Štefan Uhriňák

44. ročník prestížneho medzinárodného festivalu Bratislavské Jazzové Dni sa konal aj tohto roku v Inchebe. Na troch pódiách sa predstavilo 20 kapiel. V súťaži mladých talentov bojoval aj Štefan Uhriňák (Tony Bigmouth Pearson), víťaz Slovakian Blues Challenge 2018.  S projektom DUSKA (Ági Kazai & Štefan Uhriňák) skončil na krásnom 2. mieste.

Duo DUSKA Bratislavské Jazzové Dni 2018 súťaž mladých talentov

A-stage otvárala skupina Carpet Cabinet, víťaz minuloročnej súťaže mladých talentov. Na hlavnom pódiu sa predstavili hviezdy svetového formátu ako Jamison Ross, Charles Pasi, Kennedy Administration, Yellowjackets feat. Luciana Souza a Manhattan Transfer.

Vystúpil aj Peter Lipa, práve pod jeho taktovkou prebieha organizácia Bratislavských Jazzových Dní každoročne. Na B-pódiu dostali príležitosť mladé kapely, ktoré vybrala odborná porota na základe zaslaných nahrávok. Medzi päticu vyvolených sa kvalifikovalo aj duo DUSKA: Ági Kazai & Štefan Uhriňák, svoju vlastnú tvorbu prezentovali na B-pódiu 19.10. v piatok večer.

Duo DUSKA Bratislavské Jazzové Dni 2018 súťaž mladých talentov

O konečné prvenstvo ešte zabojovali kapely Mattia Boyz, Darkness Positive, Nikola Bankov a Tibor Feledi Quintet. O víťazovi súťaže mladých talentov rozhodovalo hlaslovanie na portáli Sme.sk a taktiež hlasovanie priamo na mieste po koncertoch. Najviac hlasov získala skupina Tibor Feledi Quintet, duo DUSKA: Ági Kazai & Štefan Uhriňák skončili na krásnom 2. mieste.

DUSKA je medzinárodné akustické duo, tvorené jazzovou speváčkou Ági Kazai z Budapešti a gitaristom-spevákom Štefanom Uhriňákom z Košíc. Ich hudbu charakterizuje zvedavosť, pohyb medzi rôznymi hudobnými svetmi a neustála chuť experimentovať. Harmónia dvoch hlasov, tóny akustickej gitary a komunikácia medzi dvoma hudobníkmi vytvára príjemnú atmosféru. Hrajú prevažne vlastnú tvorbu a zaujímavo aranžované covery v akustickom prevedení s použitím rôznych efektov a looperu. Tvoria hudbu prameniacu z jazzu, blues a neo-soul.

Duo DUSKA Bratislavské Jazzové Dni 2018 súťaž mladých talentov

Ági Kazai je všestranná umelkyňa, pegagogička a skladateľka, študovala jazzový spev v Grazi na Kunstung für Musik und darstellende Kunst, štúdium ukončila s vyznamenaním v roku 2016 na Hudobnej akadémii Franza Liszta v Budapešti. Vyučuje jazzovú interpretáciu-spev a filmovú hudbu na univerzitách Metropolitan, Kodolányi a ELTE. V rámci súkromnej pedagogickej činnosti sa venuje popredným hercom a významným predstaviteľom budapeštianskej hudobnej scény.

Štefan Uhriňák prezentuje vlastnú tvorbu aj v sólovom bluesovom projekte ,,Tony Bigmouth Pearson”. Strávil istý čas v USA, názov projektu ,,Tony Bigmouth Pearson” vzdáva hold tomutu životnému obdobiu, ‘Pearson’ je priezvisko príbuzných žijúcich v USA. V súťažnej prehliadke Nové tváre slovenského jazzu 2017 získal cenu SOZA za najlepšiu pôvodnú autorskú skladbu. V roku 2018 zvíťazil vo finále súťaže Slovak Blues Challenge a Slovensko bude reprezentovať na European Blues Challenge 2019 na portugalských Azorských ostrovoch.

Ľuboš Beňa
November 2018