Bluesové udalosti roka 2020 Časť 1.

Čo rok dal a čo vzal

Rok 2020 bol pre hudbu, hudobníkov i poslucháčov výnimočný. Bohužiaľ, výnimočne zlý. Kvôli opatreniam proti koronavírusu sme od marca minulého roka videli plagáty prelepené nápisom zrušené / cancelled, rušili sa celé koncertné turné, hudobné festivaly, ba dokonca aj klubové koncerty. Nepomohlo ani posúvanie ich dátumov na neskoršie. Z nutnosti vznikla nová forma izbového hrania cez počítač, tzv. live stream, ktorá je ale len slabou náhradou za živé koncerty a ich neopakovateľnú atmosféru. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, bilancia roka 2020 hovorí o tom, že vzal oveľa viac ako dal.

Hudobná scéna až na krátke dvoj či trojmesačné obdobie doslova skolabovala. Okrem toho rozlúčili sme sa s množstvom slávnych osobností, muzikantov a spevákov, ktorí sa nezmazateľne zapísali do histórie populárnej hudby – Eddie van Halen, Juliette Greco, Bill Withers, Bonnie Pointer, Ken Hensley, Trini Lopez, Spencer Davis, Johnny Nash, Charlie Daniels, Neil Peart, Dave Greenfield, Phil May, Peter Green, Ivan Král, Kenny Rogers, Florian Schneider, John Prine, Lee Kerslake atď. Výnimku nedostala ani bluesová scéna. Aj tu smrť usilovne mávala kosou, i keď žiadny bluesman nebol obeťou covidu. No napriek všetkým stratám, napriek všetkému zlu, v minulom roku sa na bluesovej scéne udialo všeličo zaujímavé. Vyšla celá kopa výborných bluesových a bluesrockových albumov, boli aj nejaké koncerty a festivaly atď. A všetky tieto príjemné i smutné udalosti doma i vo svete dokumentuje nasledujúci prehľad, rozdelený na dve časti.

Tony Bigmouth Pearson na International Blues Challenge 2020 v Memphise

9. január – Umrel známy český bluesový gitarista, spevák, harmonikár a skladateľ Petar Introvič (68), zakladateľ a frontman pražskej skupiny Bluesberry. Podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri páde z bicykla.
17. január – Vyšlo CD Marcus King – El Dorado, neobyčajne úspešný album mladého amerického bluesrockového gitaristu, speváka a skladateľa, ktorý sa dodnes nachádza v prvej desiatke rebríčka najpredávanejších bluesových albumov Billboardu.
19. január – Umrel americký R&B spevák a saxofónista Robert Parker (89), z New Orleansu, ktorý sa preslávil ako autor skladby Barefootin´.V roku 2007 ho uviedli do Louisiana Music Hall of Fame.
26. január – V Los Angeles sa uskutočnilo slávnostné udeľovanie prestížnych hudobných cien Grammy. V kategórii Najlepší album tradičného bluesu si odniesol cenu spevák, harmonikár a skladateľ Delbert McClinton z Texasu za album Tall, Dark & Handsome a v kategórii Najlepší album súčasného bluesu dominoval ďalší predstaviteľ texasskej scény, tentoraz o polovicu mladší, len 35-ročný spevák a gitarista Gary Clark Jr. so svojim albumom This Land. Úspešný bol aj známy bluesový spevák a gitarista Keb´ Mo´, ktorého nová platňa Oklahoma mu priniesla prvenstvo a s ním aj zlatý gramofónik v kategórii Najlepší americana album.
28. – 30. január – Slovenský bluesman Štefan Uhriňak alias Tony Bigmouth Pearson reprezentoval Slovensko na svetovej súťaži International Blues Challenge v americkom Memphise.
31. január – Vyšlo CD Gary Moore – Live From London s nahrávkou z koncertu v londýnskej Islington Academy z decembra 2009, ktorým sa tento nezabudnuteľný nebohý írsky gitarový mág a spevák zapísal do bluesrockovej histórie.

Aký je váš súčasný repertoár Kiero Grande?

4. február – Internetový portál Bluesmusic.sk zverejnil výsledky výročnej ankety Slovak Blues Top 2020, v ktorej najväčší počet hlasov získalo CD Kiero Grande – Heavy Hands, skupina ZVA 12-28 Band, speváčka Eva Halčinová, spevák Noro Červenák, gitarista Tony Bigmouth Pearson, festival Sitno Blues a skalické Srdiečko.
12. február – V DK Zrkadlový háj v Bratislave sa uskutočnila slovenská premiéra filmu Bluesman, o živote výrobcu gitár, gitaristu a speváka slovenského pôvodu Petra Jurkoviča (rodáka z Malaciek), ktorá bola spojená s výstavou gitár a koncertom skupiny Marcus Jurkovič a Motion Food.
17. február – V Baton Rouge, Louisiana umrel americký bluesový klavirista a spevák Henry Gray (95), spolutvorca povojnovej bluesovej scény v Chicagu, ktorý hral 12 rokov v kapele Howlin´ Wolfa a pôsobil aj ako štúdiový hráč pre Chess Records. Roku 2017 ho uviedli do Bluesovej siene slávy.
28. február – The Robert Cray Band – That´s What I Heard, vyšiel nový štúdiový album amerického bluesového gitaristu a speváka, nositeľa 5 cien Grammy, ktorý roku 2014 hosťoval na Bratislavských jazzových dňoch. Album sa vyšplhal až na 1. priečku bluesových albumov Billboardu.

Bluesový gitarista Charlie Batty

6. marec – V Kalifornii umrel na srdcový infarkt americký bluesový gitarista Charlie Batty (66), bývalý frontman kapely Little Charlie & the Nightcats, ktorý patril k najznámejším predstaviteľom west coast bluesu v USA.
19. marec – Ruthie Foster Big Band – Live At The Paramount, koncertný album fenomenálnej afroamerickej bluesovej speváčky, gitaristky a 9-násobnej držiteľky Blues Music Awards, ktorý koncom mája trónil na vrchole rebríčka bluesových albumov Billboardu.
30. marec – V Los Angeles umrel americký spevák, gitarista a klavirista Bill Withers (81), držiteľ troch cien Grammy a autor takých známych skladieb ako Ain´t No Sunshine, Lean On Me, Lovely Day a Use Me.

Chris Barber

10. apríl – V St. Louis umrel americký bluesový harmonikár Big George Brock (87), ktorý hrával s Muddy Watersom a Howlin´ Wolfom a viedol vlastnú kapelu Big George & the Houserockers, ktorej členom bol aj neskôr slávny gitarista Albert King.
17. apríl – Legendárny britský trombónista, občasný spevák a kapelník Chris Barber oslávil 90. narodeniny. Spolu so svojim Jazz Bandom patril nielen k vrcholným predstaviteľom tzv. tradičného jazzu, ale aj k najväčším propagátorom bluesovej hudby na európskom kontinente. Členmi jeho kapely boli Alexis Korner, Cyril Davis i speváčka Ottilie Patterson, považovaná za „First Lady of British Blues“. Chris Barber hral roku 1963 aj na Slovensku.

Umrel americký bluesman Lucky Peterson

3. máj – 41. ročník udeľovania najprestížnejších výročných cien pre bluesmenov Blues Music Awards 2020 sa so známych príčin presunul na internet. Slávnostné virtuálne vyhlasovanie cien moderovala on line zo svojej obývačky speváčka a viacnásobná nositeľka Blues Music Awards Shemekia Copeland. Najviac cien získala nová hviezda bluesového neba, len 21-ročný gitarista a spevák Christone „Kingfish“ Ingram z Clarksdale, ktorý dominoval celkove v piatich kategóriách z 26.
9. máj – V Tullahoma, Tennessee umrel na rakovinu jeden z posledných velikánov rock and rollovej éry, legendárny americký spevák, klavirista a skladateľ Little Richard (87). Medzi množstvom cien, ktoré získal je Grammy Lifetime Achievement Award (1993), uvedenie do Rock and Roll Hall of Fame (1986) a uvedenie do Blues Hall of Fame (2015).
15. máj – Po páde z bicykla a následnej operácii bedrového kĺbu podľahol zdravotným komplikáciám Phil May (75), spevák a spoluzakladateľ anglickej rhythm & bluesovej skupiny The Pretty Things, ktorá sa nazvala podľa skladby Willie Dixona.
15. máj – The Teskey Brothers – Live At The Forum, koncertný album austrálskej bluesrockovej kapely z Melbourne, ktorý bol vyhlásený za najlepší Blues and Roots album roka 2020 a získal cenu ARIA Award.
17. máj – V Dallase umrel na krvácanie do mozgu americký bluesový spevák, gitarista, organista a skladateľ Lucky Peterson (55), ktorý účinkoval aj na Slovensku. Roku 2001 na Bratislavských jazzových dňoch a v roku 2008 v Nových Zámkoch na festivale Blues Jazz Jamboree.
22. máj – Umrel Peter Spodniak, zakladateľ a organizátor letného hudobného festivalu Sitno Blues na Počúvadle, ktorý vo výročnej ankete Slovak Blues Top získal titul Najlepšieho bluesového festivalu roka 2019 na Slovensku.

Finalistom celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018 je aj gitarista a spevák Štefan Uhriňák

5. jún – CD Dion – Blues With Friends. Neobyčajne úspešná novinka amerického speváka a skladateľa s množstvom slávnych hostí ako Joe Bonamassa, Van Morrison, Jeff Beck, Billy Gibbons, Samantha Fish, Brian Setzer, Sonny Landreth atď, ktorá hneď po vydaní vyletela na vrchol rebríčka najpredávanejších bluesových albumov, kde strávila 7 týždňov a doteraz figuruje v prvej desiatke.
25. jún – Blues Jam Session, Bratislava, Kafe Scherz.
27. – 28. jún – Festival Hradecký slunovrat, zámek Hradec nad Moravicí (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Tony Bigmouth Pearson, Blue Zodiacs.
29. jún – Akelek Blues Band, Bratislava, U Očka. Koncert bratislavskej kapely s anglickým frontmanom spojený s krstom nového CD Akelek B B – WWW.
30. jún – CD Savoy Brown – Ain´t Done Yet. Nový, v poradí už 41. opus legendárnej britskej bluesrockovej skupiny, ktorú pred 55 rokmi v Londýne založil gitarista, spevák a skladateľ Kim Simmonds.

Bonzo Radványi
04/01/2021