Bluesové udalosti roka 1. časť 2018

Čo sa udialo na bluesovej scéne v období január až jún

Ocitli sme sa v období, v ktorom sa nový rok javí pred nami ako nepopísaný kus papiera. Preto vám radšej ponúknem stručný prehľad najdôležitejších udalostí, ktoré sa udiali v minulom roku na slovenskej bluesovej scéne a svojim významom prekročili lokálny rámec a k tomu aj niekoľko zaujímavých správ zo sveta.

Čo sa udialo na bluesovej scéne v období január až jún 2018

Január 2018
3. 1. – Uplynulo 30 rokov od smrti Johna Dopyeru (+1988), slovenského rodáka a vynálezcu, ktorý v USA skonštruoval prvú rezofonickú gitaru na svete.
8. 1. – Vo veku 78 rokov umrela americká bluesová a r & b speváčka, skladateľka a producentka Denise LaSalle, ktorú po smrti Koko Taylor považovali za „Queen of the Blues“.
16. – 20. 1. – V Memphise sa uskutočnil 34. ročník najväčšej bluesovej súťažnej prehliadky na svete – International Blues Challenge, ktorej sa zúčastnilo 232 kapiel a sólistov z celého sveta.
19. 1. – Danny Handley (UK), koncert britského bluesrockového gitaristu a speváka v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
20. 1. – Umrel americký bluesový spevák a akustický gitarista Terry Evans, ktorý často koncertoval aj v Európe, kde vystupoval najmä vo dvojici so známym rakúskym bluesmanom Hansom Theessinkom.

Zomreli dvaja afroamerickí bluesmeni Terry Evans a Preston Shannon

22. 1. – V Memphise umrel „The King of Beale Street“, americký bluesový spevák, elektrický gitarista a skladateľ Preston Shannon.
28. 1. – V Madison Square Garden v New Yorku sa uskutočnila slávnostná ceremónia udeľovania najprestížnejších hudobných cien sveta – Grammy Awards, na ktorej v kategórii Najlepší tradičný bluesový album (Best Traditional Blues Album) získala zlatý gramofónik slávna britská skupina The Rolling Stones za album Blue & Lonesome a v kategórii súčasného bluesu (Best Contemporary Blues Album) sa o cenu podelili dvaja známi americkí gitaristi a speváci Taj Mahal a Keb´ Mo´, ktorí spoločne nahrali album s názvom TajMo.
29. 1. – V Chicagu umrel americký tenor saxofónista, spevák, skladateľ, aranžér a viacnásobný nositeľ prestížneho ocenenia Blues Music Award Eddie Shaw, ktorý hral s najslávnejšími velikánmi chicagskej bluesovej scény, vrátane Muddy Watersa a Howlin´ Wolfa.


Február 2018
15. 2. – Internetový portál Bluesmusic.sk zverejnil výsledky výročnej ankety Slovak Blues Top 2017.
22. 2. – Seth Walker (USA), koncert amerického bluesového speváka a gitaristu v Múzeu obchodu, Podunajské Biskupice.


Marec
10. 3. – Blues Aperitiv, Šumperk (CZ), koncertné finále medzinárodnej súťažnej prehliadky. Účinkujúci zo Slovenska: Kiero Grande a Big Cigars. Zvíťazila kapela Kiero Grande, ktorá postúpila ďalej na jesenný festival Blues Alive.

Kiero Grande, čerstvý víťaz celoslovenskej súťažnej prehliadky bluesových kapiel Slovakian Blues Challenge 2017

15. 3. – Bluesman Jožo Barina, Bratislava, CC Centrum Petržalka. Výstava fotografií venovaná známemu slovenskému spevákovi, gitaristovi a skladateľovi, ktorú pripravil fotograf Peter Stanley Procházka.
15. – 17. 3. – European Blues Challenge 2018, 8. ročník súťažnej prehliadky európskych bluesmenov v Hell, Nórsko, kde slovenskú scénu reprezentovala kapela Kiero Grande z Veľkého Kýru.
17. 3. – Festival Living Blues 2018, Bratislava, DK Lúky, 26. ročník. Účinkujúci: Dorrey Lin Lyles & Johnnie Shepperd Band (USA/SK/HU), Fernando Saunders and Band (USA/CZ), Ryan Donohue Trio (GB/SK), Zuzana Suchánková Band, The Blues Mother-In-Law, Petra Börnerová Trio & Fedor Frešo.
22. 3. – Tweed feat. Gervis Myles (USA), koncert americkej blues-soulovej kapely v Múzeu obchodu, Podunajské Biskupice.
 23. 3. – Malý Dobrofest 2018, Trnava, Malý Berlín. Koncert na počesť Johna Dopyeru. Účinkujúci: Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi, Peter Luha, Willie Jones Band (USA, SK).
27. 3. – Vo veku 72 rokov umrel v Bratislave architekt a bývalý gitarista skupín Blues Five a Collegium Musicum Rasťo Vacho.

Koncert k 70. narodeninám Jozefa Barinu v Bratislave

Apríl 2018
12. 4. – Vo veku 61 rokov umrela afroamerická bluesová speváčka a gitaristka Deborah Coleman.
13. – 14. 4. – Dolina Charlotty a Nowy Świat Muzyki, Varšava (PL), slovenské duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hosťovalo v Poľsku.
20. 4. – Blues and Folk Festival 2018 Kráľová. KD Modra-Kráľová. Účinkujúci: Vladimír Merta, Jan Hrubý a Ondřej Fencl Trio, Dura Turtev & Erich Boboš Procházka & Fedor Frešo, Ján Ponka Duban.
21. 4. – Oslava 70-ky Joža Barinu, spojená so spomienkovým koncertom a krstom LP platne „For Meditation“, DK Lúky, Bratislava-Petržalka. Účinkujúci: The Players 2018, Dura & Blues Club, Dano Heriban trio, Blues Mother In Law, Čenkovej deti, Grapefruit Death, spevácky zbor Lúčnice, Barina & his Rock Band a ďalší hostia.


Máj 2018
10. 5. – 
Na slávnostnej ceremónii v Memphise sa udeľovali výročné ceny americkej Blues Foundation – Blues Music Awards, ktoré sa považujú za najväčšiu poctu pre bluesmenov.
19. 5. – Noc múzeí 2018, Múzeum obchodu, Podunajské Biskupice. Účinkujúci: Broňo Dobrota & Blues Rules, Kiero Grande, Band of Heysek, Backsight.

Bratislavské jam-sessiony Fedora Freša v klube Kafe Scherz

Jún 2018
1. 6. – Vanesa Harbek (ARG), koncert argentínskej bluesrockovej, gitaristky a speváčky v Múzeu obchodu, Podunajské Biskupice.
1. 6. – V Chicagu umrel vo veku 83 rokov americký bluesový spevák, elektrický gitarista a skladateľ Eddy „The Chief“ Clearwater.
8. 6. – V Londýne umrel Danny Kirwan, bývalý gitarista slávnej britskej bluesovej kapely Fleetwood Mac.
12. 6. – Umrel známy britský bubeník Jon Hiseman, ktorý hral s Bluesbreakers Johna Mayalla a v kapele Colosseum, s ktorou vystúpil v júli roka 1997 na koncerte v bratislavskom PKO.
15. 6. – V Miami umrel americký gitarista Matt „Guitar“ Murphy, ktorý bol členom kapely Howlin´ Wolfa, hrával s Memphis Slimom, Willie Dixonom, Koko Taylor a mnohými ďalšími, no preslávil sa až s kapelou The Blues Brothers.

Slovak Blues Project na festivale Valašský špalíček 2018

22. – 23. 6. – Festival Valašský špalíček 2018, Valašské Meziříčí (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Slovak Blues Project (stretnutie s s Ray Dorsetom a kapelou Mungo Jerry), Bonzo Radványi – sólo, Jožo Barina Band.
23. 6. – Festival United Islands, Praha (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Kiero Grande.
26. 6. – V Bratislave umrel známy basgitarista Fedor Frešo (Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum, Fermáta), ktorý hrával aj s Blues Clubom Dura Turteva, či s triom českej bluesovej speváčky Petry Börnerovej.
30. 6. – Blues Festival Przeworks 2018 (PL). Účinkujúci zo Slovenska: Slovak Blues Project.

Bonzo Radványi
Január 2018