B.B.King (1925 – 2015)

Zomrel legendárny kráľ bluesovej gitary

Vo štvrtok 14. mája zomrel v Las Vegas legendárny americký bluesový kráľ,  gitarista, spevák a skladateľ B. B. King. Od osláv okrúhlej deväťdesiatky ho delili len 4 mesiace. Nebol možno najslávnejším gitaristom na svete ale určite patril k najvplyvnejším bluesovým hudobníkom všetkých čias.

B-B-King-1

Riley B. King, ako znelo jeho celé meno, sa narodil 16. septembra 1925 na bavlníkovej plantáži v blízkosti Itta Bena, v štáte Mississippi. Vyrastal u svojej starej mamy, pretĺkal sa ako robotník na plantáži a vo svojom voľnom čase spieval v kostolnom zbore a hral na gitare. Tú mu daroval bratranec jeho matky, delta bluesový gitarista a spevák Bukka White. Práve s ním sa koncom 40. rokov dostal do Memphisu na známu bluesovú ulicu Beale Street. Kingovi sa tam zadarilo a po niekoľkých hosťovských vystúpeniach v rádioprograme Sonny Boy Williamsona sa stal tak populárnym, že dostal vlastné vysielanie a ako disc jockey získal prezývku Beale Street Blues Boy, ktorá sa neskôr skrátila na Blues Boy a na konečné iniciály B.B. V tom istom čase si založil vlastnú kapelu, s ktorou začal koncertovať a nahrávať prvé platne.

Veľký hudobník, ktorý bol kráľom nielen podľa mena

Skladba Three O´Clock Blues, ktorá sa vo februári 1952 dostala na 1. priečku Rhythm and Blues charts Billboardu, bola len začiatkom dlhej série jeho ďalších hitov, vrátane: You Upset Me Baby, When My Heart Beats Like a Hammer, Everyday I Have The Blues, How Blue Can You Get, Rock Me Baby, Sweet Sixteen, Don´t Answer The Door, Sweet Little Angel, Why I Sing The Blues, The Thrill Is Gone, Chains And Things, To Know You Is To Love You, Never Make A Move Too Soon, When Love Comes To Town atď.

B-B-King-2

V šiestej dekáde síce popularita bluesovej hudby u čierneho publika poklesla, no na druhej strane Kingov unikátny a mnohými napodobovaný štýl hry na gitare si získal zasa veľký obdiv bielych muzikantov a spolu s nimi aj priazeň bieleho publika. So svojou gitarou, ktorú láskyplne volal Lucille, prešiel doslova celý svet. Bol neustále na cestách. Od roku 1954 až do konca sedemdesiatych rokov hral pravidelne v priemere 300 koncertov ročne. Neskôr síce počet vystúpení obmedzil ale aj tak až do vysokého veku hral asi 100 koncertov ročne.

B. B. King počas svojej dlhoročnej kariéry nahral viac ako 70 štúdiových a koncertných albumov. Získal množstvo ocenení, medzi nimi roku 2009 aj svoju 15. cenu Grammy (za album One Kind Favour). Roku 1980 ho uviedli do Bluesovej siene slávy a v roku 1987 aj do Rock and Roll Hall Of Fame. V tabuľke známeho US hudobného časopisu Rolling Stone sa jeho meno objavilo medzi 100 najlepšími gitaristami všetkých čias na 3. mieste, hneď po Jimi Hendrixovi a Duane Allmanovi.

B-B-King-3

Umrel veľký hudobník, ktorý bol kráľom nielen podľa mena. A hoci som nikdy nebol royalistom, 29. apríl 1998, dátum koncertnej návštevy B. B. Kinga v  Bratislave sa skutočne kráľovsky a naveky zapísal nielen do mojej pamäti ale aj do histórie bluesu na Slovensku.

Fotografie od Jindřicha Oplta z koncertov B. B. Kinga  v Českej republike nájdete na tejto stránke.

Text: Bonzo Radványi
Foto Jindřich Oplt
Máj 2015