Anjel strážnik projektu Story

Opätovná spolupráca s Petrom Lipom

Teší ma, že kreatívny a obsažný Príbeh pokračuje ďalej. Reč je o projekte Story, ktorého dušou, srdcom i frontmanom je autor hudby, textár a hráč na basovej gitare Marian Zima. Veľkú dôležitosť pripisuje textom pesničiek – niekedy sú priamočiare a zdravo trúfalé, inokedy z nich vyviera pôsobivá poetika. Obsahujú zamyslenia nad životom, ktorým nechýba hĺbka. Poslucháčom ponúkajú silné posolstvá i podnety na premýšľanie. V roku 2021 vyšiel hudobne rozmanitý album projektu Story nazvaný Potlesk v stoji. Zahŕňa autorské pesničky Mariana Zimu, ktoré vznikali postupne štyri roky a hosťujú v nich také známe osobnosti ako Pavol Hammel, Milan Kňažko či Zuzana Homolová. Na tomto albume sa nachádza aj bluesová pesnička Bojím sa nočných zvonení. Vznikla ako prvá na jeseň v roku 2017. Táto spolupráca s Petrom Lipom bola veľmi podnetná a inšpiratívna, a preto je potešujúce, že nebola posledná.

Anjel strážnik projektu Story

V júni 2022 uzrela svetlo sveta nová pesnička projektu Story – Anjel strážnik – s „nebeskou“ témou, ktorá sa však dotýka aj pozemského života. Takto to už v bluesových textoch chodí. Peter Lipa tu priamo a otvorene spieva o tom, že vlastne ani v nebi nie je všetko ideálne, a tak je tam práca anjela strážnika potrebná a žiadaná.


Hudobne je nová pesnička dielom Mariana Zimu a Petra Lipu, autorom textu je Marian Zima. Pesničku nahrala zostava šikovných a skúsených hudobníkov: Peter Lipa spieva od srdca a s nadhľadom, René Lacko dodáva bluesové korenie tónmi gitary a slide gitary, Peter Preložník predvádza svoje majstrovstvo na klávesových nástrojoch a kapelu dopĺňa skvelá rytmika: Vladislav Leškovský – bicie nástroje a Marian Zima – basová gitara. Konečnú zvukovú podobu dal nahrávke vo svojom štúdiu Garage vo Viničnom Peter Preložník.

Keďže v projekte Story sa vždy kladie veľký dôraz i na vizuálnu stránku pesničky, aj Anjel strážnik sa dočkal sviežeho, nápaditého a vtipného videoklipu, kombinujúceho skutočnosť s animáciou. Pri jeho sledovaní na YouTube som sa neraz pousmiala, napríklad nad delikventom v nebeskom väzení alebo nad čiernym psíkom so svätožiarou. Réžiu, strih a postprodukciu videoklipu mal na starosti Andrej Verešvársky, kameru Dominik Sepp, ilustrácie vytvoril Matyas Brych, fotografie Vlado Pisár a produkcie sa zhostil Marian Zima.


Projekt Story si pripísal na svoje konto ďalšie vydarené dielo. V každom prípade, takého anjela strážneho či anjela strážnika potrebujú nielen bluesmani a zvlášť v dnešnej zložitej dobe. A ak už nič iné, človeku aspoň nová pesnička vylepší deň.

Ružena Šípková
02/08/2022